w

Czym jest kangurowanie dziecka i dlaczego każdy rodzic powinien je przeprowadzać?

immunoskładniki
immunoskładniki

Pierwsze miesiące życia to przede wszystkim czas, w którym rodzice mogą budować więź ze swoim maluchem. Istnieje wiele sposobów, by to robić. Jednym z najważniejszych i niosących za sobą najwięcej zalet zdecydowanie jest kangurowanie dziecka. 

Kangurowanie dziecka – co to takiego?

Kangurowanie to nic innego, jak nawiązywanie bliskiego kontaktu rodzica z dzieckiem na zasadzie „skóra do skóry”. Nazwa nie jest tu przypadkowa – tak samo jak kangury noszą swoje dzieci w torbach, by mieć je blisko swojego ciała, tak też i mogą postępować rodzice w pierwszych miesiącach życia swojego malucha.

Jakie są zalety kangurowania?

Kangurowanie dziecka ma naprawdę wiele plusów. Przede wszystkim buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa. Tę metodę wykorzystuje się więc nie tylko do budowy więzi między maluchem a jego mamą i tatą. Świetnie sprawdza się także w przypadku dzieci, które tuż po porodzie zostały oddzielone od rodziców i umieszczone w inkubatorze. Kangurowanie pozwala w tym przypadku nadrobić czas spędzony osobno i wspomaga rozwój dziecka.

Drugą niewątpliwą zaletą jest fakt, że w ten sposób więź z maluchem może budować każde z rodziców. Dzieci poddawane regularnemu kontaktowi „skóra do skóry” zwykle są przy tym spokojniejsze, mniej płaczą i mają lepszy oraz głębszy sen.

To jednak wciąż nie wszystko – regularne kangurowanie wywołuje wiele pozytywnych zmian w organizmie dziecka. Może wpłynąć przede wszystkim na ustabilizowanie krążenia i spokojny oddech. Maluch przyzwyczajony do tej pory do przebywania w brzuchu matki, podczas kangurowania czuje się otulony, ogrzany i bezpieczny.

Jak widać, zalet jest naprawdę wiele, więc zdecydowanie warto praktykować kangurowanie!

Jak przeprowadzić kangurowanie dziecka?

Pierwsze kangurowanie zwykle ma miejsce tuż po porodzie. To moment, w którym rodzic może nawiązać więź z dzieckiem. W tym przypadku jednak ma się do dyspozycji personel medyczny, który pomoże ułożyć dziecko i w razie wątpliwości wszystko wytłumaczy. Inaczej natomiast sprawa wygląda już w domu podczas dalszego kangurowania.

Podstawą będzie wygodne siedzenie – może to być na przykład fotel ze stabilnym oparciem. Należy komfortowo się w nim ułożyć i koniecznie upewnić się, że nic nie będzie rozpraszać. Mowa tu o wyciszeniu telefonu, pójściu do toalety czy najedzeniu się. Wszystko po to, by być gotowym na spędzenie nawet kilku godzin w tym samym miejscu.

POPULARNE PRODUKTY DLA DZIECKA

Wtyczka WooCommerce jest wymagana aby shortcode [adace_shop_the_post] został wyświetlony.

 

Wtedy można już rozpocząć kangurowanie. Dziecko trzeba ułożyć na brzuchu w ten sposób, by przylegało do piersi rodzica. Oczywiście podstawą wciąż jest tu podejście „skóra do skóry”. Ciała dziecka i rodzica nie powinna więc oddzielać żadna warstwa ubrań. W tym celu można więc na przykład rozpiąć koszulę i ułożyć dziecko, otulając je materiałem. Dodatkowo można otulić maluszka kocykiem czy pieluszką, by na pewno nie zmarzło.

I to właściwie wszystko – jak widać, kangurowanie nie jest więc specjalnie skomplikowane i co więcej, zdecydowanie nie jest zarezerwowane tylko dla mam. O ile tata nie ma możliwości nawiązania bliskiej więzi z maluchem poprzez karmienie piersią, to już kangurowanie zdecydowanie może przeprowadzać równie często co mama. Oczywiście nie ma też przeszkód, by kangurowaniem zajęły się także inne osoby – na przykład dziadkowie maluszka.


  1. 3 cechy, które posiadają dobrej jakości kapcie do przedszkola
  2. Umiejętności społeczna u dziecka – czemu są tak ważne i jak wspierać ich rozwój?
  3. Pozytywne afirmacje dla dziecka

Originally posted 2022-12-20 08:23:20.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *