w

2 miesiąc życia dziecka – rosnę i rosnę

2 miesiąc życia dziecka

W momencie, gdy dziecko kończy już 2 miesiąc, staje się znacznie bardziej świadome otaczającego je świata. Zaczyna widzieć w kolorze, dostrzega coraz więcej rzeczy, lepiej kontroluje ruchy i oczywiście – wciąż błyskawicznie rośnie. 

Dziecko wciąż rośnie bardzo szybko

Jeśli chodzi o wzrost i wagę, to rozwój 2-miesięcznego dziecka będzie przebiegał tu podobnie jak w poprzednim miesiącu. Oznacza to, że średni przyrost masy ciała wynosi 0,4-1 kilograma, a jeśli chodzi o wzrost, będzie to około 2,5-4 centymetry długości. 

Na tym etapie rodzice mogą zauważyć jednak coś jeszcze – o ile włosy dziecka wciąż rosną naprawdę wolno, to inaczej jest już z paznokciami. Nie obędzie się więc bez przycinania ich przynajmniej raz w tygodniu, jeśli chodzi o ręce i średnio raz na dwa tygodnie w przypadku paznokci u nóg. Rodzice nie muszą się jednak martwić pilnowaniem stałego harmonogramu – na pewno będą wiedzieć, że przyszła pora na obcinanie, gdy poczują drapanie paznokci na swojej skórze. 

Wielu rodziców boi się obcinać paznokcie swoim maluchom. W końcu 2-miesięczne dziecko ma naprawdę małe nóżki i rączki, a co za tym idzie – także małe paznokcie. Zawsze można poprosić lekarza na wizycie kontrolnej, by pokazał, w jaki sposób robić to prawidłowo. Nie jest to jednak nic trudnego – najlepiej obcinać paznokcie, gdy maluch śpi. Można też dociskać skórę opuszkiem palca, aby na pewno przyciąć sam paznokieć. Na koniec wystarczy spiłować wszystkie nieregularne krawędzie, które mogą haczyć o materiały. 

Maluch dostrzega coraz więcej

To mniej więcej właśnie na tym etapie dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty, a przede wszystkim znajome twarze. Może więc reagować na widok mamy czy taty. Zaczyna też lepiej widzieć kolory i dostrzegać konkretne kształty i wzory. A to oznacza, że np. wyjście na spacer, gdzie wokół znajduje się wiele rzeczy do obserwowania, może być dla niego naprawdę ciekawym przeżyciem. 

Dziecko staje się mniej ruchliwe

Rodzicom pozornie może się wydawać, że rozwój 2-miesięcznego dziecka, przynajmniej jeśli chodzi o ruchy, przebiega wolniej. To jednak złudzenie spowodowane zanikaniem niekontrolowanych ruchów. Stopniowo pojawią się nowe, bardziej świadome. Póki co dziecko może się jednak wydawać mniej aktywne. Nie ma jednak powodów do zmartwień. Maluch wkrótce powinien zacząć chociażby kontrolować zginanie i prostowanie kolan. Pojawi się też fascynacja własnymi rękami – dziecko będzie próbowało wciskać je do buzi. 

Jak wspierać rozwój 2-miesięcznego dziecka?

Na tym etapie w życiu malucha zachodzi wiele zmian. Istnieje wiele rzeczy, które rodzice mogą zrobić, by wspierać ciągły rozwój swojego dziecka. 

  • „Baby talk” – mniej więcej po ukończeniu dwóch miesięcy dziecko staje się znacznie bardziej rozgadane. Wydaje z siebie wiele dźwięków. Rozmawiając z nim, warto je powtarzać. W ten sposób dziecko będzie stopniowo się uczyć, że rozmowa wymaga reakcji dwóch osób. Nauczy się też rozpoznawać nastrój rodzica po tonie głosu. 
  • Czytanie  – może się wydawać, że czytanie dziecku tak wcześnie nie ma sensu, ale nic bardziej mylnego. Maluch słucha wydawanych dźwięków i uczy się w ten sposób choćby intonacji czy tempa mówienia. 
  • Karmienie – dziecko znacznie lepiej komunikuje teraz, że jest głodne. Zwykle zrobi to, przysuwając rękę do ust czy wykonując ssące ruchy. Na tym etapie będzie potrzebować średnio 6-8 karmień na dobę. 
  • Sen – dziecko może być teraz bardziej czujne w ciągu dnia, za to jego sen powoli będzie się wydłużał. Wiele 2-miesięcznych maluchów jest już w stanie jednorazowo przespać nawet 8 godzin. Warto więc pomyśleć przede wszystkim o wprowadzaniu wieczornej rutyny, która pozwoli dziecku się wyciszyć i zrozumieć, że nadeszła pora snu. 
  • Leżakowanie na brzuchu – lada chwila dziecko zacznie się podnosić, podparte na rękach. Aby pomóc mu wzmocnić mięśnie szyi i ramion, warto więc wciąż kłaść je na brzuszku na twardej powierzchni. 

Problemy zdrowotne, jakie mogą się pojawić

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kilku kwestiach zdrowotnych, które mogą dotyczyć 2-miesięcznego dziecka. Wśród częstych problemów wymienia się takie kwestie jak: 

  • Wysypka pieluszkowa – pojawia się w momencie, gdy mokra czy brudna pieluszka za długo dotyka skóry dziecka. Aby zwalczyć odparzenia, trzeba częściej zmieniać pieluchy, dokładnie czyścić pupę malucha po każdej zmianie i wystawić ją na działanie powietrza.
  • Wysypka cieplna – na szyi, ramionach czy nogach dziecka mogą pojawić się małe, czerwone wypryski. Zamiast smarować je maścią, lepiej jednak ochłodzić skórę wodą, a następnie całkowicie ją wysuszyć. 
  • Alergie pokarmowe  – jeśli dziecko wydaje się wybredne, nadmiernie płacze albo zwraca większość jedzenia, może być to oznaka alergii pokarmowej. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem, by zbadał malucha i postawił diagnozę. 

 

Originally posted 2023-08-19 10:58:04.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *