w

4 miesiąc życia dziecka – super sprawność i ciekawość świata

4 miesiąc życia dziecka

Przez pierwsze 4 miesiące u dziecka stopniowo zanikały pewne mimowolne odruchy. Maluch zwiększał też siłę mięśni, powoli rozwijał swoje zmysły i teraz znajduje się już na etapie, gdzie bardzo chce poznawać świat. Przez kolejny okres będzie zajęty doskonaleniem swoich nowych umiejętności. Rodzic powinien natomiast wspierać rozwój swojego 4-miesięcznego dziecka. 

Wolniejszy wzrost, większa sprawność

Po ukończeniu 4 miesiąca dzieci rosną już nieco wolniej niż w poprzednim okresie, ale różnica jest niewielka. Dziecko nabiera przy tym ogromnej zwinności i sprawności ruchowej. Należy pamiętać, że rozwój 4-miesięcznego dziecka może przebiegać nieco inaczej w zależności od konkretnego malucha. Dziecko powinno jednak na tym etapie wykonywać przynajmniej kilka z takich czynności jak samodzielne podnoszenie głowy, podnoszenie rąk do ust czy chwytanie rzeczy, które je zainteresują. Większość maluchów położonych na brzuchu będzie też w stanie samodzielnie podnosić się na rękach, a co niektóre zaczną nawet siedzieć ze wsparciem. 

Stale rosnąca ciekawość świata

Wraz ze zwiększającą się koordynacją ruchów i rozwojem zmysłów dziecko staje się coraz ciekawsze otaczającego je świata. Prawdopodobnie ma ochotę dotykać wielu rzeczy w zasięgu jego wzroku, rozgląda się po otoczeniu i próbuje „zagadywać” na swój sposób. Coraz częściej naśladuje też rodziców, choć oczywiście po swojemu, głównie w formie gaworzenia. 

Dzięki coraz lepiej rozwiniętym zmysłom, szczególnie zmysłowi wzroku, może być szczególnie zainteresowane śledzeniem konkretnych obiektów czy dotykaniem rzeczy o ciekawej fakturze. To też czas, w którym zwykle pojawia się fascynacja lustrami – dla wielu maluszków widok własnego odbicia jest powodem do radości i śmiechu. Jednocześnie rozwija się także zmysł słuchu. Co za tym idzie – dziecko może próbować naśladować niektóre rytmy czy tony słów wypowiadanych przez rodziców. 

Jeśli jednak maluch jest mniej gadatliwy i dociekliwy, nie trzeba od razu się tym przejmować. Nie oznacza to, że rozwój takiego 4-miesięcznego dziecka przebiega nieprawidłowo. Niektóre niemowlaki są po prostu nieco bardziej nieśmiałe, a nadmiar bodźców może je przytłaczać. 

Jak wspierać rozwój 4-miesięcznego dziecka?

Dziecko, które jest na świecie 4 miesiące, umie już wiele rzeczy, ale wciąż też pracuje nad rozwojem tych zdobytych umiejętności. Rodzice mogą natomiast w tym pomóc, dbając o takie kwestie jak: 

  • Praca nad siłą mięśni – to wciąż czas, gdy dziecko powinno bawić się na brzuchu. Prawdopodobnie jest już w stanie dłuższy czas unosić się na rękach. To dobrze – te chwile będą stopniowo się wydłużać. Z czasem też dziecko nauczy się przewracać z brzucha na plecy
  • Zabawki nad łóżeczkiem – rozwój 4-miesięcznego dziecka skupia się przede wszystkim na poznawaniu świata, co wiąże się z fascynacją kolorami i fakturami. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie nad łóżeczkiem dziecka zabawek, na które będzie mogło patrzeć podczas leżenia.
  • Ćwiczenie siedzenia i stania – po ukończeniu 4 miesięcy dziecko może też rozpocząć przygotowania do siedzenia. Oczywiście na tym etapie wymaga wsparcia. Jeśli zaś mowa o chodzeniu, to początki sprowadzają się do trzymania dziecka pod pachami w pozycji stojącej tak, by mogło pracować nad mięśniami nóg. 
  • Rozwój zdolności językowych – 4-miesięczne dziecko coraz częściej próbuje naśladować dźwięki wypowiadane przez rodziców. Warto pozytywnie reagować, gdy mu się to uda, by poczuło się zachęcone do podejmowania kolejnych prób. Wciąż też sprawdzi się częste mówienie, śpiewanie czy czytanie swojemu maluchowi. 
  • Sen – czas snu nieco się skraca. 4-miesięczne dziecko potrzebuje około 12-16 godzin snu w ciągu doby. To może oznaczać dłuższy odpoczynek w nocy i około 2 drzemki w ciągu dnia. 

Originally posted 2023-08-19 12:57:47.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *