w

Darmowe aktywności dla dziecka – jak ciekawie spędzić czas wolny bez wydawania pieniędzy?

darmowe aktywności dla dzieci
darmowe aktywności dla dzieci

Są takie rodziny, w których dzieci w wakacje codziennie gdzieś wychodzą. Kino, lody, kręgle, aquapark – to tylko kilka z wielu możliwości. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić, głównie ze względów finansowych. Poza tym nie każdy rodzic chce uczyć swoje dziecko, że dobra zabawa zawsze musi iść w parze z pieniędzmi. I jest w tym zresztą sporo racji, bo istnieją takie darmowe aktywności dla dzieci, które mogą sprawić wiele frajdy, a przy tym nic nie kosztować.

Co dzieje się w okolicy?

Warto zacząć od tego, że w wakacje większość miast naprawdę ożywa. Organizowanych jest mnóstwo festynów, warsztatów i koncertów, a za wiele z nich w ogóle nie trzeba płacić. Można więc zrobić rozeznanie w okolicznych wydarzeniach i sprawdzić, czy przypadkiem któreś z nich nie są darmowe.

Czas na aktywność fizyczną

Wakacje to też czas, kiedy warto maksymalnie wykorzystać dobrą pogodę. Uprawianie większości sportów jest przy tym całkowicie darmowe. Wystarczy wsiąść na rower, zabrać piłkę plażową i pograć w siatkówkę nad jeziorem czy morzem albo nawet wybrać się na stary, dobry spacer. Być może w okolicy znajdują się ciekawe szlaki turystyczne idealne, by zorganizować dłuższą wędrówkę? A może dziecko lubi zabawy w lesie? Wtedy to idealna okazja, by zorganizować podchody.

Darmowe aktywności dla dzieci i ich rówieśników

Często nie liczy się to, jak spędza się czas, ale przede wszystkim z kim to się robi. Warto więc pomyśleć o takich darmowych aktywnościach dla dzieci, które angażują także ich przyjaciół. Pole do popisu jest tu całkiem spore. Można:

  • zorganizować nocowanie, na które dziecko zaprosi swoich kolegów. Nawet, jeśli nie będą robić wtedy nic szczególnego, sama perspektywa nocowania na pewno będzie dla nich ekscytująca;
  • pozwolić na biwakowanie w ogrodzie – w wakacje noce są ciepłe, a spanie za domem zawsze wydaje się dzieciom czymś niesamowitym. Warto więc rozbić namiot w ogrodzie, by tam spędziły noc;
  • turniej gier planszowych – oczywiście w planszówki można grać też rodziną. Alternatywą będzie jednak zaproszenie kilku znajomych i zorganizowanie prawdziwego planszówkowego turnieju. To mogą być rozgrywki dotyczące jednej gry albo kilka stanowisk z różnymi planszówkami, w które dziecko i jego rówieśnicy będą mogli pograć.

Co jeszcze można robić w domu?

Oczywiście na tym darmowe aktywności dla dzieci się nie kończą. Dom stwarza tu ogromne pole do popisu. Można np. zorganizować sobie piżamowy dzień. Większość dzieci będzie zachwyconych perspektywą spędzenia całego dnia w piżamie. Dobrym pomysłem prawdopodobnie okaże się też zbudowanie fortu z koców czy poduszek albo nawet zorganizowanie bitwy na poduszki.

Można też postawić na nieco spokojniejsze aktywności, takie jak wspólne gotowanie, czytanie książek, wieczór filmowy czy rodzinna joga. Zawsze też egzamin zdadzą różnego rodzaju kreatywne zajęcia – to może być chociażby opracowanie własnego, krótkiego przedstawienia, domowej wystawy prac plastycznych, rzeźbienie z masy solnej czy nauka gry na instrumencie.

Originally posted 2022-04-26 16:39:05.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Jestem w podobnej sytuacji, sytuacja materialna nie pozwala mi na codzienne wyjście gdziekolwiek z moimi pociechami, choć jest to sytuacja przejściowa. Dlatego zabieram je na rowery, piesze wędrówki po lesie( a mieszkamy bardzo blisko lasu)- nasłuchujemy wtedy śpiewu ptaków i oglądamy je przez lornetkę. Bardzo to rozwija wyobraźnię, a i edukuje 🙂 W okolicy płynie też piękna, mała rzeka, gdzie są naprawdę duże ryby, aż za duże na taką małą rzekę. Jednak nie będę mówiła co to za rzeka bo jest nieodkryta przez wędkarzy 🙂 a dla nas atrakcja, żeby w krystalicznej wodze oglądać te olbrzymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *