w

Najlepsze kolorowanki dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że kolorowanki dla dzieci rozwijają wyobraźnię dzieci i są bardzo potrzebne do ich prawidłowego rozwoju. Poprawiają skupienie oraz uczą precyzji. Przede wszystkim jednak, powinny dzieciom sprawiać przyjemność. Aby kolorowanki były jeszcze lepsze dla prawidłowego rozwoju dzieci, najlepiej dawać im obrazki, które pokrywają się z rzeczywistością.

Rysowanie i kolorowanie to najpopularniejsza forma pracy z dzieckiem w przedszkolu, zwłaszcza w pierwszych latach edukacji. Większość dzieci to uwielbia i nawet po powrocie do domu z przedszkola koloruje, czasem nie tylko kartki ale także ściany. Oczywiście, wyjątki są od każdej reguły i nie brakuje dzieci, które malować po prostu nie lubią. Warto jednak zachęcać maluchy do sięgania po kredki czy pędzle i proponować nie tylko kolorowanki ale też samodzielne malowanie. Dlaczego jest to takie potrzebne?

Kolorowanie rozwija w dzieciach kreatywność

Kolorowanie rozwija w dzieciach kreatywność – muszą zdecydować jak chcą, żeby wyglądał dom, jaki kolor mają mieć kwiatki i inne przedmioty. Samodzielne rysowanie pobudza ich wyobraźnię. To one nadają kształtom znaczenie.

Kolorowanie rozwija prawidłową motorykę ręki

Kolorowanie rozwija prawidłową motorykę ręki – choć na początku nic na to nie wskazuje, w pewnym momencie dzieci starają się, żeby rysując nie wyjeżdżać za linię. To znacznie poprawia ich sprawność ruchową. Dzięki temu kształtuje się ładny charakter pisma.

Kolorowanie ćwiczy skupienie

Kolorowanie ćwiczy skupienie – małe dzieci muszą włożyć dużo pracy w prawidłowe wypełnianie pola. Skupiają się na tym, żeby nie wyjść poza wyznaczone linie. To sprawia, że dziecko staje się bardziej uważne i w przyszłości łatwiej będzie się mu skupić na wykonywanych czynnościach. Kolorowanki dla dzieci są więc formą edukacji poprzez zabawę.

Czym dziecko powinno kolorować? Jakie materiały wybrać?

Na początku najlepiej sprawdzą się kredki świecowe i miękkie flamastry. Dopiero kiedy dziecko nauczy się prawidłowo trzymać je w ręku i zacznie robić postępy w precyzyjnym kolorowaniu, można wprowadzić kredki ołówkowe. Ważne jest, żeby nie były zbyt łamliwe i nie wymagały mocnego przyciskania do papieru. Dobrze jest też od początku uczyć dzieci jak temperować kredki i pokazywać im jak z dwóch kolorów powstaje jeden. Pamiętaj, że oprócz kolorowania, dziecko powinno tworzyć własnych rysunki.

Pochwały mają sens

Pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest chwalenie dziecka. Prezentuj jego prace, jeśli nie w ramkach to chociaż na lodówce, żeby wiedziało, że pochwalasz i podoba ci się to co maluje. To buduje w dziecku pewność siebie.

Najlepiej jeśli kolorując dziecko uczy się świata. Najlepszym sposobem na to jest dawanie mu kolorowanek, które odzwierciedlają rzeczywistość.

Oto kilka przykładowych obrazków:
kolorowanki dla dzieci

 

kolorowanki dla dzieci

 

kolorowanki dla dzieci

 

kolorowanki dla dzieci

 

kolorowanki dla dzieci


 1. Na plaży dziecko może robić znacznie więcej niż tylko lepić zamek z piasku albo się kąpać. Jakie inne aktywności plażowe warto wypróbować?
 2. Pozytywne afirmacje dla dziecka
 3. Jak jakościowo spędzać czas z dzieckiem?

Originally posted 2016-05-10 15:15:02.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
 1. Super wpis. Bardzo rzeczowe
  spojrzenie na sprawę. Fajnie się
  Ciebie czyta:)
  Moje dzieci uwielbiają kolorować i
  żeby nie zrujnować się w Empiku to
  korzystamy raczej ze źródeł
  internetowych. Ostatnio w
  Szczególności z Printable
  coloring pages
  , który to serwis
  mocno polecam.
  Duży wybór kolorowanek, wszystkie za
  free i co najważniejsze dobra jakość.
  Jeśli macie jakieś godne polecenia
  inne serwisy to chętnie też się
  zapoznam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *