w

Na plaży dziecko może robić znacznie więcej niż tylko lepić zamek z piasku albo się kąpać. Jakie inne aktywności plażowe warto wypróbować?

aktywności plażowe dla dziecka
aktywności plażowe dla dziecka

Czas wakacji coraz bliżej, a co za tym idzie – już wkrótce rozpocznie się sezon plażowy. Dzieci uwielbiają kąpać się w morzu, ale przecież nie mogą bez przerwy przesiadywać w wodzie. Przerwy pomiędzy jedną kąpielą a drugą zwykle jednak dłużą im się w nieskończoność. Jednak tak wcale nie musi być! Aktywności plażowe dla dziecka nie ograniczają się wcale do pływania czy lepienia zamków z piasku. Lista jest znacznie dłuższa i warto skorzystać także z innych pomysłów, by czas spędzony na plaży był wolny od nudy.

Aktywności plażowe: zabawy w piasku to nie tylko budowa zamku

Gdy myśli się o plaży i piasku, pierwszym skojarzeniem jest zamek. Dziecko, które przy każdej wizycie nad morzem ma lepić kolejne wieże i fosy, szybko będzie jednak znudzone. Na szczęście piasek daje znacznie więcej możliwości niż ta jedna.

Po pierwsze, można lepić kształty, ale zupełnie innych niż zamek. To mogą być zwierzęta, ulubieni bohaterowie z bajek czy wymyślone morskie potwory. Krótko mówiąc – wszystko to, co pozwoli dziecku rozwijać kreatywność, dobrze się bawić i za każdym razem wymyślać coś zupełnie nowego.

Mówiąc o lepieniu z piasku, nie można też zapomnieć o popularnej, ale wciąż niestarzejącej się zabawie, jaką jest robienie piaskowej syrenki czy innych kształtów. Dziecko może zakopać nogi rodzeństwa, kolegów czy rodziców i ulepić z piasku to, co przyjdzie mu do głowy – piękny ogon, Hobbicie nogi, a może coś jeszcze innego?

Kopanie to też świetna zabawa!

Piasek nadaje się jednak nie tylko do lepienia. To także ogromne wykopalisko! Warto wykorzystać jego potencjał podczas wizyty na plaży. Dobrym pomysłem będzie na przykład poszukiwanie w piasku najbardziej niezwykłych muszelek czy kamieni. Takie kopanie może też przybrać formę zawodów. Dziecko może konkurować z innymi o to, kto najszybciej dokopie się do mokrego piasku. A jeśli rywalizacja nie jest mu potrzebna, dobrze sprawdzi się także inna z lubianych przez dzieci aktywności – kopanie w pobliżu morza dużej dziury, która z czasem napełni się wodą i stanie „basenem”.

Kreatywne aktywności plażowe dla dziecka

Kolejna kategoria zabaw obejmuje aktywności kreatywne. Plaża to dobre miejsce na jakościowe spędzanie czasu z dzieckiem. Świetnie sprzyja bowiem rozwijaniu wyobraźni czy pracom manualnym! I wcale nie chodzi tu tylko o lepienie z piasku i przyozdabianie swoich rzeźb. Równie dobrze sprawdzi się na przykład zabranie z domu kilku markerów i ozdabianie nimi kamieni czy muszelek  wykopanych podczas zabawy w poszukiwanie skarbów. Zebrane muszelki można też wykorzystać do stworzenia plażowego naszyjnika.

Zabawy sportowe

Plaża stwarza też duże pole do popisu, jeśli chodzi o aktywności plażowe dla dziecka związane ze sportem. Najbardziej oczywistym pomysłem wydaje się zabranie ze sobą piłki plażowej. Tym bardziej, że można wykorzystać ją na wiele sposobów – grać w siatkówkę, piłkę nożną, kolory czy głupiego Jasia.

Jeśli cała rodzina chce się zaangażować albo uda się namówić inne dzieci na plaży, by przyłączyły się do zabawy, można też pomyśleć o zorganizowaniu sztafety. Taka rywalizacja sprawi, że czas upłynie dzieciom znacznie szybciej i nie będą marudzić, że muszą czekać, nim po raz kolejny wejdą do wody.

Piasek może być też świetnym płótnem

Z piasku można nie tylko lepić czy w nim kopać. To także świetne płótno! Warto o tym pamiętać i włączyć w aktywności plażowe dla dziecka także takie zajęcia, które wiążą się z rysowaniem po piasku. Po pierwsze, można wykorzystać go właśnie do stworzenia ogromnych rysunków. Równie dobrze sprawdzi się on jednak także jako punkt wyjściowy dla prostych gier. Można na przykład narysować na nim planszę do gry w klasy albo w kółko i krzyżyk.

Proste zabawy słowne

Są pewne awaryjne zabawy, które sprawdzają się w każdej sytuacji, w której dziecko się nudzi. Doskonale wiedzą o tym rodzice, którzy mają za sobą chociażby długie podróże samochodowe z dzieckiem. Te same zabawy równie dobrze można wykorzystać na plaży! Mowa tu chociażby o grze w „co widzę”, skojarzenia czy rozwiązywanie zagadek.


  1. Jak jakościowo spędzać czas z dzieckiem?
  2. 7 powodów, by pokochać drewniane zabawki
  3. Szukasz prezentu dla 7-latki? Postaw na klasykę i kup lalkę Barbie

Originally posted 2023-05-19 20:26:43.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *