w

5 miesiąc życia dziecka – eksperymenty i mnóstwo gaworzenia

5 miesiąc życia dziecka

Minęło 5 pełnych miesięcy. W tym czasie dziecko bardzo szybko rosło i obecnie może być nawet dwukrotnie większe niż przy urodzeniu. Jednak nie tylko maluch staje się coraz większy, ale także jego możliwości. Rozwój 5-miesięcznego dziecka to przede wszystkim ekscytacja otoczeniem i mnóstwo gaworzenia. 

Dziecko ma coraz więcej siły

Prawdopodobnie dziecko coraz więcej czasu spędza na brzuchu. Rodzice mogą zauważyć, że leżąc w ten sposób, nie tylko unosi się na rękach. Co jakiś czas porusza też nogami i kołysze się w przód i w tył. To dla niego nie tylko forma zabawy, ale przede wszystkim sposób na wzmacnianie mięśni. Już niedługo dzięki takim ćwiczeniom dziecko będzie gotowe, by przewrócić się, aż w końcu – by zacząć raczkować. 

Zamiłowanie do niektórych kolorów

Czas czarno-białych, prostych kształtów jest już dawno za maluchem. 5-miesięczne dziecko lubi żywe kolory czy nieco bardziej skomplikowane wzory i kształty. Uznaje je za bardzo interesujące, dlatego jest to świetny czas, by pokazywać dziecku pierwsze książeczki. Po 5 miesiącu można też zauważyć szczególną fascynację konkretnymi kolorami – na tym etapie dzieci będzie zachwycać przede wszystkim wszystko to, co czerwone i niebieskie. 

Eksperymentowanie z otoczeniem

Niemowlęcia szybko się uczą. Rozwój 5-miesięcznego dziecka odbywa się przede wszystkim w oparciu o coraz większą świadomość tego, że każde działanie wywołuje reakcję. Co za tym idzie – jeśli dotknie czegoś szeleszczącego, usłyszy dźwięk. Jeśli naciśnie guzik – włączy telewizor, a jeśli zrzuci butelkę na ziemię – rodzic od razu ją podniesie. Szczególnie ta ostatnia kwestia może nieco frustrować rodziców, bo 5-miesięczne dzieci bardzo często upuszczają kolejne przedmioty raz za razem. Warto jednak powstrzymać irytację i pamiętać, że takie eksperymentowanie z otoczeniem pomaga się rozwijać.

Jak wspierać rozwój 5-miesięcznego dziecka?

W momencie gdy dziecko rozwinęło swoje zmysły, rodzice mogą też zaobserwować, że wchłania ono informacje niemal jak gąbka. Szybko uczy się nowych rzeczy i wszystko je ciekawi. Właśnie dlatego rodzice mogą wspierać rozwój swojego 5-miesięcznego dziecka, przede wszystkim pozwalając mu eksperymentować i zachęcając je do tego. 

  • Nauka słów – to jeszcze za wcześnie, by dziecko zaczęło mówić. Na pewno jednak podejmuje próby gaworzenia po swojemu. Warto odpowiadać na te niezrozumiałe dźwięki tak, jakby dokładnie wiedziało się, co maluch chce powiedzieć. W ten sposób nauczy się, na czym polega rozmowa. To też dobry czas, by pokazując dziecku otoczenie, nazywać poszczególne przedmioty. 
  • Praca nad mięśniami – 5-miesięczne dziecko wciąż nabiera siły. Przygotowuje się na kolejne wyzwania, takie jak czołganie się, raczkowanie czy chodzenie. Warto więc wciąż praktykować leżenie na brzuchu. 
  • Karmienie – dziecko szybko się rozwija, a więc może potrzebować większej ilości jedzenia. Jeśli wydaje się głodne, warto podążać za jego wskazówkami i karmić je, kiedy wyraźnie tego potrzebuje. 
  • Sen – jeśli chodzi o sen, to od poprzedniego miesiąca niewiele się w tej kwestii zmieniło. Prawdopodobnie dziecko będzie już przesypiać większość nocy z krótkimi przebudzeniami. Może nawet nie potrzebować w tym czasie karmienia. Oprócz tego wciąż konieczne są drzemki w ciągu dnia – w sumie około 3-4 godziny dziennie. 
  • Ząbkowanie – dziecko może stać się marudne. To dlatego, że właśnie w wieku 4-7 miesięcy wiele maluchów zaczyna ząbkować. Wprawdzie nie każde dziecko odczuwa wtedy duży ból, ale i tak może mieć spuchnięte czy wrażliwe dziąsła. Tutaj przyda się masowanie ich palcem czy zakup gryzaka. 

  1. 6 miesiąc życia dziecka – to Cię może zaskoczyć
  2. 1 miesiąc życia dziecka
  3. 3 miesiąc życia dziecka

 

Originally posted 2023-08-18 19:53:10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *