Dziecko ma już 3 miesiące! Ten czas świeżo upieczonym rodzicom pewnie minął błyskawicznie. Tymczasem z tygodnia na tydzień maluch cały czas rośnie i się zmienia. Rozwój 3-miesięcznego dziecka to przede wszystkim ciągły przypływ siły i większe zaciekawienie otaczającym je światem.
Wciąż szybki wzrost i większa siła
Dziecko wciąż rośnie w podobnym tempie co po ukończeniu 1. i 2. miesiąca. Jednocześnie widać jednak także ogromną zmianę, jeśli chodzi o siłę i kontrolę nad ciałem. W przypadku noworodków większość ruchów jest kompletnie niekontrolowana. 3-miesięczne dziecko natomiast świadomie porusza głową, rękami czy stopami. Może na przykład rozprostowywać się dzięki rosnącym kościom i mięśniom. Ciągłe kładzenie go na brzuchu również przyniosło rezultaty – będzie podnosić się na rękach.
To jednak nie wszystko – ciało dziecka powoli przygotowuje się do stania! Można to zauważyć, łapiąc swoją pociechę pod pachami tak, by delikatnie dotykała nogami podłoża. Prawdopodobnie jest w stanie samodzielnie zginać i prostować nogi, a to już świetny punkt wyjścia do późniejszego stania i chodzenia.
Ciągła nauka otoczenia
Wraz z większą kontrolą ruchów dziecko będzie też chętniej obserwować swoje otoczenie. Co więcej – będzie wyciągać rączki w kierunku przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Do ulubionych widoków malucha obecnie będą należeć jednak twarze mamy i taty – często, widząc swoich rodziców, szeroko się uśmiechnie.
To jednak nie jedyna rzecz, której maluch nauczył się w ciągu ostatnich 3-miesięcy. Teraz rozpoznaje także głos rodziców. Jeśli często mówili do swojego dziecka czy nawet czytali mu książeczki, będzie teraz kojarzyło ten głos z komfortem i bezpieczeństwem. Coraz lepiej też rozumie, że rozmowy to forma komunikacji między dwiema osobami. Będzie więc odpowiadać na swój sposób rodzicowi albo cieszyć się, gdy ten np. się do niego zaśmieje.
Na tym etapie stopniowo wyłania się też osobowość dziecka. Dla rodziców niesamowita może być świadomość, że już 3-miesięczne dzieci mogą mieć swój charakter. Prawdopodobnie maluch będzie uśmiechał się na dźwięk głosu rodzica czy reagował, widząc znajome twarze. Może nawet stopniowo naśladować niektóre ruchy i mimikę, a nawet prowadzić „rozmowy”, oczywiście składające się tylko z dźwięków i uśmiechów.
Jak wspierać rozwój 3-miesięcznego dziecka?
Rozwój 3-miesięcznego dziecka może być dla rodziców bardzo ekscytujący. Ich pociecha błyskawicznie robi bowiem postępy i uczy się kolejnych rzeczy. Aby dodatkowo je w tym wspierać, warto zadbać o kilka kwestii, takich jak:
- Wzmacnianie mięśni – to wciąż dobry czas na wzmacnianie mięśni dziecka. Właśnie dlatego warto nadal kłaść je na brzuchu podczas zabawy, by stopniowo zwiększało kontrolę nad kończynami i wzmacniało mięśnie szyi oraz brzucha.
- Koordynacja ręka-oko – maluch coraz lepiej rozumie też, że wystarczy wyciągnąć rękę, by dostać coś, co znajduje się w zasięgu jego wzroku. Warto więc ćwiczyć koordynację poprzez zachęcanie dziecka do chwytania małych zabawek.
- Stymulacja kolorami – początkowo dziecko nie rozróżniało kolorów, ale teraz to się zmieniło. Warto więc wprowadzać stymulujące kolorami, wzorami czy teksturą. .W sklepie można znaleźć wiele zabawek i książeczek sensorycznych, które mogą spodobać się dziecku.
- Karmienie – może odbywać się rzadziej niż w poprzednich miesiącach. Wszystko dlatego, że dziecko jest w stanie jednorazowo przyjąć większe porcje.
- Sen – na tym etapie kwestia snu może ulec pewnym zmianom. Ze względu na mniejszą częstotliwość karmienia i większe porcje dziecko ma więcej siły w ciągu dnia, a to oznacza, że jest też bardziej senne w nocy. Prawdopodobnie będzie więc w stanie przesypiać całą lub prawie całą noc, a w ciągu dnia ucinać sobie kilka drzemek. Aby mu to ułatwić, warto kontynuować wieczorne rutyny i dbać o to, by dziecko przed snem maksymalnie się wyciszyło.
Rozwój dziecka – 3 miesiąc życia dziecka
Ruch dziecka
- Podnosi głowę i klatkę piersiową podczas leżenia na brzuchu
- Podpiera górną część ciała ramionami w pozycji leżącej na brzuchu
- Wyciąga nogi i kopie, leżąc na brzuchu lub plecach
- Otwiera i zamyka dłonie
- Naciska na nogi, gdy stopy stoją na twardej powierzchni
- Przynosi dłoń do ust
- Przeciąga rękami rożne wiszące przedmioty
- Chwyta i potrząsa zabawkami
Widzenie i słyszenie
- Bardzo uważnie przygląda się twarzom ludzi
- Śledzi poruszające się obiekty
- Rozpoznaje znajome przedmioty i ludzi na odległość
- Zaczyna koordynować ruchy rąk i oczu
- Uśmiecha się na dźwięk twojego głosu
- Zaczyna gaworzyć
- Stara się naśladować niektóre dźwięki
- Odwraca głowę w kierunku dźwięku
Rozwój emocjonalny
- Zaczyna rozwijać uśmiech społeczny
- Lubi bawić się z innymi ludźmi i może płakać, gdy zabawa się kończy
- Staje się bardziej komunikatywny i wyrazisty z twarzą i ciałem
- Naśladuje ruchy i mimikę
Obserwuj i zapytaj pediatry jeśli dziecko:
Chociaż każde dziecko rozwija się na swój indywidualny sposób i we własnym tempie, to brak rozwoju w niektórych kwestiach może czasami sygnalizować problemy medyczne lub rozwojowe wymagające szczególnej uwagi. Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych znaków ostrzegawczych u swojego dziecka w tym wieku, porozmawiaj o tym z pediatrą.
- Nie wydaje się reagować na głośne dźwięki
- Nie zauważa swoich rąk przez dwa miesiące
- Nie uśmiecha się na dźwięk Twojego głosu przez dwa miesiące
- Nie podąża wzrokiem za poruszającymi się obiektami
- Nie chwyta i nie trzyma przedmiotów
- Nie uśmiecha się do ludzi przez
- Nie może dobrze utrzymać głowy po trzecim miesiącu zżycia
- Nie próbuje sięgać po zabawki i nie chwyta ich
Nie gaworzy po czwartym miesiącu życia - Nie wkłada przedmiotów
- Zaczyna gaworzyć, ale nie próbuje naśladować żadnego z Twoich słów
- Nie próbuje prostować nóg, gdy jej stopy są ustawione na twardej powierzchni przez cztery miesiące
- Ma problemy z poruszaniem jednym lub obydwoma oczami we wszystkich kierunkach
- Nie zwraca uwagi na nowe twarze lub wydaje się bardzo przestraszony nowymi twarzami lub otoczeniem
ROZWÓJ DZIECKA MIESIĄC PO MIESIĄCU >>
Originally posted 2021-03-06 14:14:07.