w

7 miesiąc życia dziecka

7 miesiac zycia dziecka

Niedawno maluch skończył pół roku i do tej pory naprawdę wiele się nauczył. Jeśli jednak chodzi o rozwój 7-miesięcznego dziecka, to można wymienić szereg kolejnych umiejętności, które zwykle nabędzie właśnie na przestrzeni zaledwie kilku kolejnych tygodni. Mowa tu chociażby o lepszym komunikowaniu swoich potrzeb, a nawet o podejmowaniu pierwszych prób raczkowania. 

Dziecko jest już naprawdę duże

 • Dzieci w tym wieku zaczynają samodzielnie siadać. Niektóre dzieci mogą już siadać bez podparcia, inne potrzebują jeszcze pomocy. W tym okresie dzieci zaczynają również raczkować.
 • Dzieci w tym wieku zaczynają rozumieć proste polecenia. Mogą na przykład zrozumieć, że mają podać Ci zabawkę lub przyjść do Ciebie.
 • Dzieci w tym wieku zaczynają gaworzyć. Mogą wydawać różne dźwięki, które przypominają słowa.

Jeśli rodzicowi wydaje się, że rozwój 7-miesięcznego dziecka nie jest już tak spektakularny jak w pierwszych miesiącach, to wystarczy, że przypomni sobie, jak mała na początku była jego pociecha. Teraz wzrost i masa ciała dziecka mogą być nawet 2,5 razy większe niż w momencie narodzin. 

Wzrost ciała szedł przy tym w parze ze wzrostem siły i koordynacją ruchów. Na tym etapie dziecko już znacznie sprawniej się porusza – np. bez większych trudności chwyta przedmioty, przekłada je z ręki do ręki czy obraca.

A jeśli już mowa o obracaniu, to jest też prawdopodobnie w stanie przewrócić się z brzucha na plecy. Coraz pewniej też siedzi. W przypadku maluchów, które naprawdę szybko się rozwijają, mogą pojawić się już nawet pierwsze próby raczkowania!

Naśladowanie otoczenia

Jednym z najlepszych sposobów na zdobywanie nowych umiejętności jest naśladowanie otoczenia. I właśnie to będzie próbowało robić dziecko, które ukończyło 7 miesięcy. Warto zachęcać je do tych wysiłków, powtarzając proste słowa, takie jak „mama”, „tata” czy „baba”. Prawdopodobnie maluch coraz lepiej też rozróżnia poszczególne tony. A to oznacza, że może np. przestraszyć się podniesionego głosu rodzica.

To również czas, kiedy rodzice znacznie łatwiej mogą dowiedzieć się, czego ich dziecko chce! Ich 7-miesięczna pociecha znacznie lepiej komunikuje, gdy coś jej nie pasuje. To oczywiście może oznaczać, że dziecko będzie też próbować wymuszać pewne zachowania i np. płakać, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. 

Jak wspierać rozwój 7-miesięcznego dziecka?

Maluchy zwykle chcą wszystkiego spróbować i wszystkiego dotknąć. A to oznacza, że rozwój 7-miesięcznego dziecka rodzice mogą wspierać między innymi poprzez:

 • Odpowiednie zabawki – 7-miesięczne dzieci uwielbiają zabawki o różnych kształtach, kolorach czy rozmiarach. Jeszcze lepiej, jeśli wydają one dźwięki albo błyskają światłem. Wcale nie oznacza to jednak, że dzieci trzeba zasypywać milionem zabawek. Czasem najlepszą rozrywką będzie dla nich nie nowa maskotka, ale garnek i łyżka czy pilot od telewizora.
 • Rozmowa i czytanie – rodzice wciąż powinni kontynuować częste rozmawianie z dzieckiem. W tym okresie jest to szczególnie ważne, bo dzięki częstemu słuchaniu, maluch może znacznie szybciej poznać pierwsze słowa, a nawet nauczyć się je wypowiadać. 
 • Bezpieczne pomieszczenia – jeśli dziecko zaczęło raczkować, może w mgnieniu oka przemieszczać się po pokoju. Rodzice muszą się więc upewnić, że otoczenie jest w pełni bezpieczne, a ich pociecha może bez przeszkód poznawać otoczenie. 
 • Karmienie – do codziennej diety dziecka można wprowadzać coraz więcej pokarmów stałych. Wciąż wszystkie niezbędne składniki maluch przyjmuje w mleku. Dzięki innemu pożywieniu może jednak poznawać nowe smaki. Tutaj sprawdzi się np. puree warzywne. Jeśli dziecko odwraca się lub zaczyna płakać podczas takiego karmienia, może to oznaczać, że jeszcze nie jest gotowe na zmiany żywieniowe. Wtedy nie ma co na siłę go zmuszać, ale odpuścić i ponowić próbę dopiero za kilka tygodni.
 • Zmiana pieluch – przy wprowadzeniu pokarmów stałych kupki dziecka mogą zmienić swój kolor, konsystencję i zapach. Jeśli staną się bardziej solidne i bardziej śmierdzące, nie jest to powód do niepokoju, ale naturalne zjawisko. 
 • Sen – w zakresie snu niewiele się natomiast zmienia. Dziecko wciąż potrzebuje 12-16 godzin snu w ciągu doby, w tym większość tego czasu prześpi w ciągu nocy.

 1. 6 miesiąc życia dziecka – to Cię może zaskoczyć
 2. Kosmetyki dla niemowląt od 1. dnia życia dziecka
 3. Dieta bezglutenowa – prawdy i mity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *