Jak jakościowo spędzać czas z dzieckiem?

czas z dzieckiem

Każdemu rodzicowi zależy, by spędzać dużo czasu ze swoim dzieckiem. Tak naprawdę ważniejsza jest jednak nie ilość, ale jakość. W końcu podstawą silnej relacji jest rzeczywiste interesowanie się własnymi sprawami czy emocjami. Siedzenie w tym samym pokoju nie oznacza jeszcze wspólnego spędzania czasu, skoro każdy jest pochłonięty własnymi obowiązkami. Ale jak spędzać czas z dzieckiem, kiedy codziennie na głowie jest tyle spraw? To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

 1. Wspólna rutyna
  Jest wiele czynności, które każdy z domowników musi wykonać. Mycie twarzy przed snem, mycie zębów, jedzenie śniadania czy kolacji… Czemu więc po prostu nie wykonywać tych czynności razem? Przygotowywanie kanapek czy jedzenie posiłku to dobry moment, by choć chwilę porozmawiać. I wcale nie wymaga to dodatkowego zagospodarowania czasu w ciągu dnia, a jedynie dopasowania swoich grafików tak, by robić te rzeczy w tym samym momencie.
 2. Weekendowe wycieczki
  Weekend to czas, w którym każdy chce się wyspać, chwilę odpocząć, a potem często nadgonić wszystkie obowiązki z tygodnia. Generalne sprzątanie, gotowanie obiadów na kilka dni, dokańczanie projektów czy odrabianie prac domowych – to wszystko jest ważne, ale nie można pozwolić, by pochłonęło cały weekend. Dobrze jest więc zagospodarować czas na wspólną wycieczkę. Może warto zjeść obiad w nowej restauracji albo chociaż wybrać się na wspólny spacer.
 3. Rodzinne obowiązki
  Oczywiście obowiązków domowe trzeba wykonać, ale kto powiedział, że trzeba to robić osobno? Może zamiast tego stwórzcie zespół, który razem będzie realizować kolejne zadania? Skoro i tak musicie posprzątać kuchnię czy łazienkę, robiąc to razem będziecie mogli więcej porozmawiać, a nawet dobrze się przy tym bawić, jeśli wprowadzicie nieco rozrywki – puścicie energiczną muzykę czy zorganizujecie zawody w najszybszym wykonywaniu poszczególnych czynności.
 4. Wspólne hobby
  Możecie też spróbować znaleźć wspólne hobby. Może jest coś, czego zarówno ty, jak i dziecko chcielibyście się nauczyć? Może to być gotowanie, fotografia, łyżwiarstwo – w takim wypadku warto wspólnie zapisać się na kurs. Zdobędziecie nowe umiejętności, a dziecko nie będzie tkwić w przekonaniu, że jego rodzic wie i umie już wszystko. Dzięki temu będzie widzieć, że warto rozwijać się w każdym wieku i szukać nowych doświadczeń.
 5. Noc gier planszowych
  Wieczory rodzinne mogą być świetną rozrywką. Jest wiele gier planszowych, które są angażujące nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Zbierzcie całą rodzinę w salonie, przygotujcie przekąski i ulubione planszówki i poświęćcie kilka godzin na wspólną zabawę.

 6. Niezwykła kapsuła czasu
  Możesz spędzać czas z dzieckiem tworząc wyzwanie – robienie wspólnych codziennych zdjęć czy nagrywanie jednosekundowych filmików, które potem zmontujecie w jeden. Zróbcie z tego wyzwanie i starajcie się, by każde zdjęcie było zupełnie inne albo by filmik kręcony był zawsze w innym miejscu. Dzięki temu będziecie mieć upamiętniony każdy dzień danego roku i możecie się świetnie bawić, szukając pomysłów na fotografie czy nowych miejsc, w których możecie nagrać filmik.
 7. Planowanie to podstawa
  Jak spędzić czas z dzieckiem? Musisz po prostu go zaplanować. I nie chodzi tu tylko o pomyślenie, gdzie możecie iść czy co zrobić, ale przede wszystkim o wyznaczenie konkretnej pory w waszym grafiku. Dzięki temu nie będzie wymówek – ty nie wykręcisz się pracą, a dziecko w tym czasie nie pójdzie do koleżanki. Pozwoli to wprowadzić pewną regularność i rzeczywiście dbać o wasze relacje.
 8. Wspólne ćwiczenia
  Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, więc czemu nie dbać o nią wspólnie? Może zacznijcie ćwiczyć razem jogę, wybierzcie się na wycieczkę rowerową albo znajdźcie takie ćwiczenia cardio, które spodobają się całej rodzinie? Dzięki temu połączycie dbanie o zdrowie ze wspólnym spędzaniem czasu i będziecie się świetnie bawić.

 9. Przygotowywanie posiłków z dzieckiem
  Nie każdy lubi gotować, ale wspólne przygotowywanie posiłków może okazać się idealnym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem. Nie tylko w ten sposób pozna ono rodzinne przepisy, ale będzie mieć dużo czasu na rozmowę i budowanie wspomnień. Może warto sięgnąć po zupełnie nowy przepis albo przygotować ciasto czy inny wypiek, który będzie można wspólnie ozdobić.

 10. Najlepsze i najgorsze momenty
  Mocna relacja to taka, w której członkowie rodziny interesują się sobą, swoimi planami czy uczuciami. Warto więc codziennie wybrać najgorszą i najlepszą chwilę danego dnia i opowiedzieć o niej pozostałym. Dzięki temu członkowie rodziny wyrobią w sobie nawyk słuchania o wzajemnych problemach czy radościach, a także otwartości i mówienia o emocjach, także tych trudnych.

Zobacz też:

Butelka Pura rośnie wraz z Twoim dzieckiem 

Odpieluszkowanie w podróży – 12 najważniejszych wskazówek

4 najlepsze smoczki kauczukowe

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *