w ,

Jazda konna to nie tylko świetna zabawa. Poznaj 4 najważniejsze korzyści, jakie niesie dla Twojego dziecka

korzyści z jazdy konnej

Nie bez powodu rodzice starają się, by ich dzieci spędzały jak najwięcej czasu na dworze. W ten sposób mogą obcować z naturą i poznawać otaczający je świat. Przebywając na świeżym powietrzu, dotleniają też organizm i dostarczają mu niezbędnej porcji witaminy D. Jeśli natomiast połączyć to wszystko z aktywnością fizyczną, zalet przebywania na dworze jest jeszcze więcej. Oprócz oczywistych rozwiązań takich jak jazda na rowerze czy spacer można rozważyć także inne opcje. Zarówno w internecie, jak i w literaturze wskazuje się bowiem na liczne korzyści z jazdy konnej. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim 4 aspekty.

1. Korzyści z jazdy konnej – promowanie aktywności fizycznej

Obecnie dzieci dorastają w otoczeniu wszelkiego rodzaju elektroniki – telewizorów, telefonów czy komputerów. Tym samym inaczej niż starsze pokolenia większość dzieciństwa mogą spędzić z nosem w ekranie. Jazda konno pozwala im choć na chwilę oderwać się od tych niezdrowych nawyków. Sprzyja budowaniu sprawności fizycznej i prowadzeniu zdrowego stylu życia. W ten sposób dziecko uczy się, że nie tylko wirtualny świat może zapewnić mu wiele zabawy.

Już od małego zaszczepiając w nim miłość do aktywności fizycznej, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości otyłości czy chorób spowodowanych niezdrowym stylem życia. To jednak nie wszystkie korzyści z jazdy konno związane z promowaniem aktywności fizycznej. W ten sposób dziecko uczy się również koordynacji ręka-oko, a także zwiększa mobilność i zwinność. Co jednak najważniejsze – rozumie, że aktywność fizyczna może być przyjemnością i sposobem na dostarczenie endorfin.

2. Korzyści z jazdy konnej – poprawa umiejętności społecznych

Jedną z kluczowych korzyści płynących z jazdy konnej jest także poprawa umiejętności społecznych. Podczas przejażdżek czy obozów jeździeckich dziecko może nie tylko aktywnie spędzać czas, ale także nawiązywać nowe znajomości czy budować więź z samym koniem. Nie bez powodu wskazuje się na terapeutyczne właściwości przebywania z tym zwierzęciem. Jazda konno świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci mających problemy behawioralne, różnego rodzaju traumy czy problemy z nauką.

Koń, jako zwierzę bardzo wrażliwe na ruchy i zachowanie jeźdźca, umożliwia otwarcie się na innych nawet bardzo nieśmiałym dzieciom. Co więcej, badania przeprowadzone w ostatnich latach sugerują, że istnieje związek między spędzaniem czasu z koniem a obniżeniem poziomu kortyzolu w
organizmie.

3. Korzyści z jazdy konnej – nauka samodyscypliny i odpowiedzialności

Kolejne korzyści z jazdy konnej związane są z koniecznością zrozumienia zwierzęcia, wykazania samodyscypliny i cierpliwości. Wypracowanie tych cech nie tylko pozwoli stać się dobrym jeźdźcem i zbudować silną wieź z koniem, ale także przełoży się na inne obszary życia. Tym samym dziecko uczące się jazdy konno może skuteczniej osiągać cele, lepiej rozwiązywać problemy, a także radzić sobie w różnych codziennych sytuacjach wymagających od niego mobilizacji. Co więcej, kontakt z żywą istotą pozytywnie wpływa na budowanie poczucia odpowiedzialności oraz silnego partnerstwa – umiejętności, które będą mieć szczególne znaczenie na każdym etapie życia.

4. Korzyści z jazdy konnej – większa pewność siebie

Wspomniane już obniżenie poziom kortyzolu w związku z jazdą konną to nie jedyny czynnik poprawiający samopoczucie dziecka. Ucząc się jazdy, w każdym wieku może też zyskać większą pewność siebie. Ma bowiem poczucie, że jest w stanie coś osiągnąć. Stopniowo budując relację z koniem, oswaja się z nim i uczy, w jaki sposób komunikować mu swoje zamiary i jak odczytywać zachowanie zwierzęcia. W ten sposób nie tylko lepiej rozumie inną istotę, ale także wzmacnia poczucie zaufania i władzy oraz rozwija umiejętności przywódcze.

Zobacz też:

Masz obawy przed podróżowaniem z dzieckiem? Po przeczytaniu tego artykułu znikną

Jak uniknąć chaosu w życiu rodziny?

Jak zaplanować lunchbox dla dziecka?

Originally posted 2020-12-22 11:30:42.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *