Masz obawy przed podróżowaniem z dzieckiem? Po przeczytaniu tego artykułu znikną

Wakacje i krótsze wyjazdy to coś, co rodzicom jest niezwykle potrzebne i czego wyczekują jak kania dżdżu. Równocześnie każdy taki wyjazd to ogromny stres i masa obaw. Jest tyle rzeczy, które mogą pójść nie tak!

Po przeczytaniu tego artykułu przynajmniej część z tych lęków powinna zniknąć. Odpowiednie przygotowanie i nastawienie sprawią, że niezależnie czy to pierwszy wyjazd z małym dzieckiem, czy daleka podróż z trójką małych rozrabiaków — wszystko pójdzie jak z płatka.

 1. Po prostu to zrób
  Nie pozwól, by obawy przyczyniły się do rezygnacji z wyjazdu lub wakacji. Nie ma co mnożyć wątpliwości — trzeba się po prostu zdecydować i zacząć planować wyjazd tak, by mieć największe szanse na powodzenie. A powodzeniem jest dobra zabawa członków rodziny.
 2. Nie rysuj czarnych scenariuszy
  Tak, w czasie wyjazdu z dzieckiem wiele rzeczy może pójść nie tak. Nie da się wszystkiego zaplanować. Dobrze przygotować się na wypadek różnych nieprzyjemności (choroba, opóźniony lot, gorsza pogoda), ale dobre nastawienie to podstawa sukcesu.
 3. Podejdź do wyjazdu na luzie
  Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą na wakacjach jest dobry humor i nastrój. Nie śpiesz się, nie planuj zbyt ściśle. Wyjazd z dziećmi rządzi się własnymi planami. Jeśli do tej pory Wasze wyjazdy to było bardzo intensywne zwiedzanie, przygotuj się na to, że zwiedzić coś się uda, ale na pewno nie tyle, ile z dziećmi. Spokój, luz, dużo wolnego, niezaplanowanego czasu to najlepsze warunki do rodzinnego odpoczynku.

  Zobacz też: https://www.babyandtravel.pl/Kilka-drobnych-porad-na-temat-podrozowania-z-dzieckiem-blog-pol-1546631471.html

 4. Nie bierz ze sobą całego domu
  Nie próbuj zapakować się tak, by być przygotowanym na każdą ewentualność. Wszystko da się kupić. Nawet jeśli czegoś zapomnicie lub czegoś zabraknie — na pewno będzie możliwość uzupełnienia ekwipunku lub garderoby. Zapomniana szczoteczka do zębów nie powinna być źródłem stresów podczas podróżowania z dzieckiem.
 5. Wybierz odpowiedni nocleg
  W zależności od tego, co lubicie i jakie przyzwyczajenia mają dzieci, warto zastanowić się, co jest lepszym wyborem — hotel czy prywatny apartament. Wybierając hotel, szczególnie w opcji all inclusive, nie musicie się martwić o posiłki. Dodatkowo odpada wam jakiekolwiek sprzątanie, a wiele hoteli oferuje ciekawe animacje dla dzieci i dorosłych. Oznacza to, że Wam pozostaje jedynie korzystać z tego, i wypoczywać. Z drugiej jednak strony, apartament daje Wam pełną swobodę i możliwość przygotowanie posiłków dokładnie takich, jakie najbardziej odpowiadają dzieciom. A wspólne gotowanie (na luzie) jest także świetnym sposobem na zacieśnianie więzów rodzinnych.
 6. Zrób wywiad dotyczący noclegu
  Nawet najwspanialszy hotel lub apartament może okazać się problematyczny, jeśli podróżuje się z dzieckiem. Wystarczy, że jego położenie wymaga pokonywania dużej ilości schodów, lub też w pobliżu znajdują się niezabezpieczone baseny, do których łatwo może wpaść rozochocony maluch. Sprawdź przed wyjazdem, jak wygląda opcja parkingu, jak wygląda położenie hotelu lub apartamentu, czy są tam jakieś atrakcje dla dzieci, typu plac zabaw, brodzik, kącik z zabawkami. Czy to hotel przyjazny dzieciom? Czy mogą liczyć na specjalne posiłki? Czy jest szansa, że będzie w nim sporo dzieci, które mogą być odpowiednimi towarzyszami zabaw?
 7. Podróż samochodem czy samolotem?
  Oczywiście w niektóre miejsca da się dolecieć tylko samolotem, ale w przypadku bliższych destynacji warto pomyśleć, co jest lepsze dla Waszej rodziny. Zarówno podróż samochodem, jak i samolotem, ma swoje zalety i wady. Samolot to znacznie krótsza podróż, podczas której oboje rodzice mogą zajmować się dziećmi. W przypadku jazdy samochodem jeden z rodziców zawsze jest kierowcą, co przy dłuższych trasach może być męczące. Z drugiej strony jadąc samochodem jest się bardziej niezależnym – nigdzie nie trzeba się spieszyć, na nic zdążyć. Można zmieniać trasę i dostosowywać jej tempo do stanu pasażerów. Inną zaletą jest pojemny bagażnik i możliwość zabrania znacznie większej ilości rzeczy.
 8. Przebadaj cel podróży
  W obecnych czasach nie ma problemu, by zdobyć bardzo szczegółowe informacje na temat każdej okolicy. Warto korzystać z opinii i relacji Internautów i starać się dowiedzieć jak najwięcej, na temat celu naszej podróży. Jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić okoliczne atrakcje, miejsca przyjazne dzieciom, alternatywy na gorszą pogodę. Warto także sprawdzić, gdzie są miejsca, które mogą nam się przydać, w razie jakiegoś wypadku lub choroby — szpital i apteka.

  Zobacz też: http://bebemag.pl/zima-dla-aktywnych-dzieci-7764

 9. Przygotuj dziecko
  Dzieci nie lubią być zaskakiwane. Jeśli podróż jest już zaplanowana, podziel się planami z dzieckiem. Wyjaśnij, na jak długo jedziecie, czym, gdzie będziecie spać i co robić. Jeśli wybieracie samolot — zacznij zaznajamiać dziecko z procedurami obowiązującymi na lotnisku, na kilka dni przed wyjazdem, by nie poczuło się zagubione lub przestraszone. Możesz także wybrać się na krótką wycieczkę na lotnisko, by zaznajomić dziecko chociaż z częścią terminala.
 10. Pozwól dziecku się zapakować
  Zajmij się pakowaniem najważniejszych rzeczy, ale daj dziecku także własny plecak lub walizeczkę, by samo mogło zabrać kilka rzeczy, które są dla niego najważniejsze. Niech tam się znajdzie ulubiona książka i zabawka.
 11. Wózek, nosidło, czy chusta?
  Jeśli planujesz podróż z małym dzieckiem, warto pomyśleć, jaki środek transportu zabrać ze sobą. Wiele zależy od trybu życia i sposobów spędzania czasu podczas wakacji. Nie wszędzie uda się wjechać wózkiem — warto o tym pomyśleć i zabrać ze sobą także nosidło lub chustę. Dobrym wyborem jest rozkładany wózek-parasolka. Jest lekki, łatwo można go w razie czego złożyć i przenieść, a dziecko z kolei ma możliwość zarówno jazdy w wózku, jak i krótkiej drzemki w nim.
 12. Czy zabierać ze sobą fotelik samochodowy?
  Wielu rodziców planujących podróż samolotem zastanawia się, czy brać ze sobą fotelik samochodowy. Najczęściej nie ma takiej potrzeby, ale warto zadzwonić do firmy wypożyczającej samochody, czy na pewno istnieje możliwość wypożyczenia samochodu z fotelikiem. Warto zapytać także o jego markę, by mieć pewność, że będzie zapewniał dziecku wystarczające bezpieczeństwo. Jeśli nie — lepiej zabrać go ze sobą. Fotelik można nadać jako bagaż, a także zabrać do środka samolotu i przypiąć do fotela — w takiej sytuacji dziecko musi mieć wykupione własne miejsce.
 13. Pakuj się mądrze
  Szczególnie jeśli lecicie samolotem. W tej sytuacji warto pomyśleć, co trzeba zabrać z domu, a co można kupić na miejscu. Sporym problemem mogą być pieluszki. Warto sprawdzić, jakie marki i modele można kupić na miejscu i upewnić się, że dziecko nie ma na nie uczulenia. W przeciwnym razie cały zapas trzeba zabrać ze sobą. Weź podstawowe leki, ale nie staraj się zaplanować każdej możliwej przypadłości.
 14. Sprawdź zasady przewożenia jedzenia dla niemowląt
  Większość lotnisk dopuszcza przewożenie w bagażu podręcznym mleka i jedzenia dla niemowląt. Możliwe jest, że przy przejściu przez Security będziemy poproszeni o otwarcie opakowania, ale nie powinno to nas przerażać. W samolocie zawsze możemy poprosić o ciepłą wodę i rozrobić mleko na miejscu.
 15. Weź ze sobą przekąski
  Przekąski to świetny sposób na zabicie czasu i zajęcie dzieci, niezależnie od tego, czy podróżuje się samolotem, czy samochodem. Dobrze jest wyposażyć dzieci w bidony, tak by mogły same pić, bez ryzyka rozlania napoju. Na praktycznie wszystkich lotniskach, niedaleko bramek znajdują się specjalne poidełka, w których możemy napełnić bidony, lub butelki wielokrotnego użytku — nie ma więc problemu z zabraniem własnej wody na pokład. Przy pakowaniu przekąsek warto wybrać takie, które raczej nie brudzą (odpada więc czekolada), a także takich, przy których łatwo o zakrztuszenie się (np. orzeszki). Podczas startu i lądowania samolotu przyda się coś, co można ssać — czynność ta pozwala na uniknięcie bólu uszu spowodowanego różnicą ciśnień.
 16. Zapewnij dzieciom atrakcje podczas podróży
  Głównym problemem podczas podróżowania z dzieckiem jest nuda. Jeśli uda się jej zapobiec, mamy szansę na udaną podróż. Warto zaplanować kilka zabaw oraz wziąć jakieś zabawki i przedmioty, które zajmą dziecko. Dobrze sprawdzają się małe zestawy klocków, które dziecko może łączyć — szczególnie jeśli zawierają jakieś ludziki lub zwierzątka, za pomocą których można odgrywać scenki. Dobrym pomysłem jest także znikopis, za pomocą którego godzinami można bawić się w rysowanie. Starszym dzieciom można wziąć jakieś zagadki lub gry podróżne. Zawsze dobrze sprawdzają się także książki dla dzieci oraz audiobooki.


  Zobacz też: 
  http://bebemag.pl/dziecko-podrozy-5-kreatywnych-sposobow-nude-3042

 17. Ubierz dzieci wygodnie na podróż
  Niezależnie od tego, czy dziecko podróżuje w samochodzie, czy samolocie dobrze je ubrać w miękkie, elastyczne ubrania, które nie będą krępowały ruchów, ani nigdzie uwierały. Warto upewnić się, że żadne metki nie kłują, i nic nigdzie nie wbija się.
 18. Rób przerwy na spacer
  Dziecko nie jest w stanie długo wysiedzieć w bezruchu. Nie ma znaczenia, czy będzie w foteliku samochodowym, czy też przypnie się je pasami do siedzenia w samolocie — na pewno zacznie marudzić, jeśli co jakiś czas nie będzie miało możliwości rozprostowania kości. Jeśli podróżujemy samochodem, warto co jakiś czas zatrzymać się w miejscu, gdzie dziecko będzie mogło pobiegać. W przypadku podróży samolotem — co jakiś czas urządźmy sobie spacer wzdłuż alejki.
 19. Zmieniajcie się
  Jeśli z dzieckiem podróżuje oboje rodziców — zmieniajcie się podczas podróży rolami. Zarówno prowadzenie pojazdu, jak i opieka nad maluchem męczą, ale w inny sposób. Zmiana w połowie drogi pozwoli Wam spojrzeć na sytuację świeżym wzrokiem i z nowymi pomysłami. Jeśli podróżujecie samolotem — róbcie spacery na zmianę — niech druga osoba ma szanse odsapnąć. Jeśli macie więcej niż jedno dziecko — również zmieniajcie się przy opiece nad nimi.


  Zobacz też: 
  http://bebemag.pl/praktyczne-porady-na-wakacyjny-wyjazd-z-niemowleciem-7941

 20. Zostaw sobie na wszystko mnóstwo czasu
  Pośpiech jest najgorszym wrogiem udanych wakacji — dotyczy to także podróży. Przybądźcie na lotnisko z wyprzedzeniem. Planując lot z przesiadkami, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na przemieszczenie się między bramkami lub terminalami. Jadąc samochodem,nie spiesz się — staraj się cieszyć drogą. Przystanki mogą okazać się potrzebne dosyć często — przygotuj się na to i czerp z nich korzyści — przeciągnij się, wypij kawę.
 21. Ciesz się podróżą
  Podróżowanie z dzieckiem może być częścią wypoczynku — warunkiem koniecznym jest to, by dobrze się na nią nastawić i patrzeć na nią bez lęku.

4 thoughts on “Masz obawy przed podróżowaniem z dzieckiem? Po przeczytaniu tego artykułu znikną

 1. Pingback: Korzyści z jazdy konnej | Porady i inspiracje dla rodziców

 2. Pingback: 4 wskazówki na ciekawy lunchbox dla dziecka

 3. Pingback: Czym jest bullet journal Porady i inspiracje dla rodziców

 4. Pingback: 4 korzyści z jazdy konnej | Porady i inspiracje dla rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *