w

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Dziecko przychodzi na świat wyposażone w silny odruch ssania. Jest to dla niego nie tylko sposób przyjmowania pokarmu. Ssanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu maluch się uspokaja i łatwiej zasypia. Smoczek może więc okazać się niezbędny każdej mamie, której maluszek często płacze i jest niespokojny. Jak wybrać idealny smoczek dla dziecka?

Nie jest to wcale łatwa decyzja, którą można zbagatelizować. To jaki smoczek wybierzesz, może zaważyć na późniejszym stanie uzębienia dziecka, spowodować wady wymowy a nawet przewidzieć choroby górnych dróg oddechowych . Między innymi z tych powodów, nie należy wybierać przypadkowego smoczka z półki w supermarkecie ani też przesadzać ze zbyt częstym podawaniem go dziecku.

Jaki smoczek wybrać?

Najczęściej spotykanymi smoczkami na rynku są te wykonane z:

 • Kauczuku – są miękkie i przypominają dziecku w dotyku matczyną pierś. Niestety używanie takich smoczków nie wpływa dobrze na aparat mowy u dziecka, dlatego poleca się je dla dzieci zanim zaczną ząbkować. Kauczuk ma też skłonności do odkształcania się i co z kolei może deformować podniebienie i zgryz. Należy także obserwować czy dziecko nie przejawia alergii na kauczuk.
 • Silikonu – są twardsze dlatego polecane dzieciom, które już ząbkują. Są mniej podatne na odkształcenia i deformacje, co także pozytywnie wpływa na aparat mowy i podniebienie dziecka. Nie ma ryzyka, że dziecko przegryzie i zakrztusi się kawałkiem smoczka.

Jaki rozmiar?

Należy jak ognia unikać rozmiarów uniwersalnych. Dla niemowląt jest za duży i może powodować krztuszenie się smoczkiem. Dla większych dzieci może być za mały i powodować wady zgryzu przez konieczność ciągłego wysuwania zębów. Lepiej stosować się do zaleceń wiekowych podanych na opakowaniu smoczka.

Noworodkowi najlepiej kupić smoczek kauczukowy, dostosowany do jego wieku, ale gdy tylko dziecko zacznie pić mleko z butelki lub przyjmować inne pokarmy niż mleko matki, należy przestawić je na smoczek silikonowy. Inny moment na zmianę smoczka to pojawienie się pierwszych ząbków.

Należy pamiętać o tym, żeby regularnie zmieniać dziecku smoczek, jak tylko wyrośnie z wieku, który przypisany jest smoczkowi. Nie będziemy wspominać o wymianie smoczka kiedy zauważymy wyraźną deformację czy pęknięcie lub przegryzienie go, bo to powinno być oczywiste dla wszystkich rodziców.

Żeby smoczek nie zrobił dziecku szkody, powinno się jak najkrócej go podawać. Najlepiej używać smoczka tylko w awaryjnych sytuacjach i jak najszybciej oduczać dziecka od kontaktu z nim.

Co warto wiedzieć o smoczku dla dziecka: 

 • Rączka smoczka powinna być gładka, żeby dziecko się nią nie skaleczyło. Wersje bez rączki są coraz bardziej popularne;
 • Główka smoczka powinna być wypukła w stronę podniebienia i lekko spłaszczona od strony języka;
 • Miejsce najbliżej ust powinno być twardsze względem główki smoczka;
 • Tarcza smoczka nie może być za duża, żeby nie utrudniała dziecku oddychania;
 • Warto sprawdzić czy tarcza nie uczula ani nie odparza dziecka w okolicach ust;
 • Smoczek można tylko przypinać do ubranka lub wózka, nie wolno go wieszać dziecku na szyi.

 1. Jak wybrać wózek dziecięcy?
 2. Pierwszy spacer z dzieckiem
 3. Bez tego nie może obejść się żadna wyprawka dla dziecka – jakie produkty są niezbędne?

Originally posted 2016-03-11 14:34:15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *