w ,

Bez tego nie może obejść się żadna wyprawka dla dziecka – jakie produkty są niezbędne?

wyprawka
wyprawka

Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to z jednej strony piękny czas, z drugiej – okres wielu przygotowań. Dla bezpieczeństwa i komfortu swojego oraz maluszka najlepiej zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły jeszcze przed narodzinami nowego członka rodziny. Co w takim razie powinna zawierać wyprawka dla dziecka?

Jakie kategorie produktów powinna obejmować wyprawka dla dziecka? 

Aby mieć pewność, że wszystkie potrzebne artykuły zostały kupione, najlepiej podzielić elementy wyprawki na kilka kategorii. Będą to: 

 1. Ubranka;
 2. Artykuły higieniczne;
 3. Wyposażenie dziecięcego pokoju;
 4. Artykuły do karmienia; 
 5. Pozostałe niezbędne produkty. 

 

 • Ubranka

Przy wyborze ubrań dla dziecka warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim odzież dla maluszka powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Przed pierwszym założeniem trzeba ją też wyprać w specjalnym proszku dla niemowląt. Równie ważnymi kwestiami są wygoda i praktyczność ubrań. W przypadku noworodków najlepiej sprawdzą się takie elementy odzieży jak: 

 • śpioszki;
 • body z długim i krótkim rękawem;
 • pajacyki;
 • kaftaniki;
 • skarpetki. 

 

 • Artykuły higieniczne

Jednym z najważniejszych aspektów jest higiena dziecka, dlatego w wyprawce nie może zabraknąć podstawowych artykułów z tej kategorii. Będzie to przede wszystkim: 

 • płyn do kąpieli dla niemowląt;
 • szampon dla niemowląt;
 • oliwka;
 • pampersy; 
 • chusteczki nawilżające; 
 • podkłady higieniczne.

Trzeba przy tym pamiętać, że skórę maluszka naprawdę łatwo podrażnić. Właśnie dlatego konieczne będzie wybieranie produktów ze sprawdzonych źródeł – np. z apteki lub sklepu oferującego artykuły od cenionych producentów. 

 

 • Wyposażenie dziecięcego pokoju 

Warto zadbać również o zakup wszystkich podstawowych elementów wyposażenia pokoju noworodka. Będzie to przede wszystkim łóżeczko (warto zwrócić uwagę na materac – najlepiej, by był antyalergiczny i oddychający), przewijak oraz wanienka. Aby ułatwić dziecku zasypianie, można wyposażyć się również w jeden z wielu dostępnych na rynku produktów emitujących biały szum. 

 

 • Artykuły do karmienia

Niezbędnym elementem każdej wyprawki dla niemowlaka z pewnością są również akcesoria do karmienia – i to obojętnie, czy młoda mama planuje karmić swojego malucha piersią, czy też butelką. Wśród podstawowych elementów na pewno znajdą się specjalne biustonosze, wkładki oraz poduszki do karmienia. Przydatne mogą okazać się także laktatory i osłonki silikonowe oraz butelka dostosowana do potrzeb noworodka.

 

 • Pozostałe niezbędne artykuły

Wyżej wymienione produkty to jednak zdecydowanie nie wszystko. Wciąż pozostaje jeszcze wiele elementów, o których koniecznie trzeba pamiętać. Należą do nich m.in. wózek dla dziecka, fotelik samochodowy oraz nosidełko. Warto dodać, że na rynku można znaleźć wiele produktów, które łączą w sobie wszystkie te funkcje. 

Kolejny niezbędny element wyprawki dla dziecka to z pewnością pieluchy tetrowe oraz specjalny proszek do prania dla niemowląt. Nie można zapomnieć również o smoczku. Wybór dostępnych artykułów jest obecnie ogromny. Coraz więcej rodziców nie bez powodu decyduje się jednak na konkretny rodzaj – smoczek anatomiczny

Tego rodzaju produkt wyposażony jest w gumkę o kształcie zupełnie innym niż ten w klasycznych smoczkach. W tym przypadku imituje ona kształt sutka podczas ssania. Dzięki temu nie trzyma się sam w buzi – wymaga od dziecka aktywnego ssania, umożliwia prawidłowy rozwój zgryzu oraz podniebienia, zapobiegając wadom wymowy. W przeciwieństwie do tradycyjnych smoczków smoczek anatomiczny nie tylko więc pozwala się maluchowi uspokoić, ale jeszcze wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej. 

Dokładne wyposażenie wyprawki zależy wprawdzie od potrzeb i preferencji konkretnej rodziny. Zawsze można więc uzupełnić tę listę o dodatkowe elementy. Powyższe zestawienie zawiera jednak listę artykułów, które praktycznie w każdym przypadku okażą się niezbędne. Już po zaopatrzeniu się w te produkty, można więc być spokojnym, że jest się dobrze przygotowanym na przyjście na świat dziecka. 


 1. Piękne i mądre słowa
 2. 20 reguł wychowania dzieci- Janusz Korczak
 3. Laktacja pod lupą – dowiedz się, jak powstaje kobiece mleko

Originally posted 2023-04-19 14:45:55.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *