w

Wybór wózka dziecięcego to niełatwe zadanie: dowiedz się, jak wybrać idealny model

wózek dla dziecka
wózek dla dziecka

Wózek dla dziecka to element konieczny, niezależnie od tego, czy zamierzasz zabierać swoją pociechę na spacery po mieście, wyprawy do lasu czy nawet wybrać się z wózkiem na jogging. Taki zakup nigdy jednak nie należy do małych wydatków. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców poświęca dużo czasu na znalezienie idealnego modelu. A jaki wybór będzie najlepszy? Niestety, tutaj nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od Twojego stylu życia, budżetu, ale także kilku innych kluczowych kwestii.

Wybierz rodzaj wózka

Na początek musisz zastanowić się nad rodzajem wózka. Do wyboru masz zasadniczo aż 5 różnych możliwości:

 • wózek tradycyjny,
 • wózek spacerowy typu Parasolka,
 • wózek do biegania,
 • wózek podwójny,
 • wózek typu 3w1.

Wózek tradycyjny

Oczywiście najbardziej uniwersalną opcją jest wózek tradycyjny. To standardowa i najbardziej trwała opcja. Taki wózek co do zasady sprawdzi się zarówno podczas spacerów po mieście, jak i w trakcie wędrówek po nierównym terenie – na przykład w lesie. Wśród największych zalet tradycyjnego wózka dla dziecka można wymienić wygodne, dobrze wyściełane siedzisko, głębokie odchylenie siedzenia czy możliwość zamontowania siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Większość modeli jest nie tylko solidnych, ale też wyposażonych w dodatkowe udogodnienia, takie jak pojemny kosz, a nawet uchwyt na kubek. Niektórzy producenci oferują też wózki typu 2w1, które szybko możesz przemienić z gondoli na spacerówkę.

Nie obędzie się jednak bez wad. Choć wózek tradycyjny to najbardziej oczywiste rozwiązanie, to nie zawsze sprawdzi się najlepiej. Tego typu propozycje bywają nieporęczne i ciężkie. W sytuacji, gdy często korzystasz z transportu publicznego czy wchodzisz po schodach, tradycyjny model może nie być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. 

Wózek spacerowy typu Parasolka

Jeśli przeszkadzają Ci największe wady wózka tradycyjnego związane z jego masywnością, to dobrą alternatywą może okazać się wózek dla dziecka typu Parasolka. Jest to lekki model projektowany przede wszystkim z myślą o przenoszeniu. Łatwo go złożysz, co oznacza, że możesz bez problemu podróżować samochodem, autobusem, a nawet zabrać wózek dla dziecka do samochodu czy pociągu. Co więcej, choć tego rodzaju wózki są dosyć lekkie, wciąż posiadają wiele funkcji wózka tradycyjnego, jak chociażby odchylane siedzisko, rozszerzany daszek, a nawet kosz do przechowywania. 

Główna wada polega natomiast na tym, że wózek dla dziecka typu Parasolka nie sprawdzi się w przypadku najmłodszych. Większość takich modeli projektuje się z myślą o dzieciach w wieku powyżej 6 miesięcy. Jeśli więc szukasz wózka, który będzie służył także noworodkowi, to takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. 

Wózek do biegania

A może jesteś jednym z tych rodziców, który nie tylko chce spędzać ze swoim maluchem czas na świeżym powietrzu, ale pozostać naprawdę aktywnym? W takim wypadku możesz wybrać się z wózkiem na poranny jogging albo założyć rolki. Z myślą o takich rodzicach stworzono wózki typu jogger, które zapewniają maksymalną zwrotność i pełen komfort dla malucha podczas biegania. Wiele modeli posiada jedno przednie koło, co znacznie ułatwia manewrowanie. Producenci dbają też o maksymalne bezpieczeństwo, wyposażając wózki w takie elementy jak hamulec ręczny czy pasek na nadgarstek. Tego typu modele są jednak naprawdę ciężkie, a często też trudne w montażu. Zajmują również sporo miejsca, dlatego na pewno nie przewieziesz ich tak wygodnie jak na przykład wózka typu Parasolka. 

Wózek podwójny

To rozwiązanie nie tylko dla bliźniaków. Sprawdzi się również w momencie, gdy masz dwójkę małych dzieci, a starsze z nich nie chce jeszcze zrezygnować ze spacerów w wózku. Producenci projektują takie modele na dwa sposoby – ustawiając siedziska obok siebie lub jedno za drugim. Główna zaleta jest tu oczywista – na spacery zamiast dwóch osobnych wózków możesz zabierać jeden, co znacznie ułatwi Ci życie. Jeśli zaś chodzi o wady, to tego rodzaju wózki również należą do bardzo masywnych, a w dodatku zajmują naprawdę sporo miejsca. Wybierając tego rodzaju modele, musisz też zwrócić uwagę, czy zmieszczą się w twoich drzwiach – niektóre podwójne wózki potrafią być naprawdę szerokie. 

Wózek typu 3w1

Producenci oferują też wózki typu 3w1, które szybko można przekształcić z gondoli czy spacerówki w fotelik samochodowy. Taka wielofunkcyjność sprawia, że nie musisz kupować dwóch osobnych wózków czy wyposażać samochodu w fotelik – wszystkie te role pełni jeden wózek dla dziecka. Niestety uniwersalne rozwiązania mają też to do siebie, że nie zapewniają pełnego komfortu. Wózkowy fotelik może okazać się niewygodny. Co więcej, wózki typu 3w1 często przeznaczone są do krótkotrwałego użytku i dziecko szybko z nich wyrasta. 

Ustal budżet na wózek dla dziecka

Jeśli zdecydujesz się już na któryś ze wspomnianych rodzajów wózka, to musisz jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pieniędzy jesteś w stanie na niego przeznaczyć. Rozstrzał cen jest naprawdę ogromny – znajdziesz propozycje za kilkaset złotych, ale także za kilka tysięcy. Na cenę wpływ ma natomiast wiele czynników – między innymi funkcjonalność czy dodatkowe udogodnienia. 

Wiele wózków ze średniej półki dobrze spełni swoją funkcję. Pamiętaj jednak, by nadmiernie nie oszczędzać. Po pierwsze – często naprawdę warto zapłacić dodatkowe pieniądze za pewno udogodnienia, takie jak chociażby większa regulacja siedziska, kierownicy czy dachu. To czynniki wpływające na komfort zarówno Twój, jak i Twojego dziecka. Jeśli wahasz się między tańszym a droższym i lepiej wyposażonym modelem, pomyśl też, że taki wózek w przyszłości możesz sprzedać. W ten sposób przynajmniej część kwoty Ci się zwróci. Jeśli zainwestujesz w wysoką jakość, istnieje też duża szansa, że nawet przy intensywnym użytkowaniu wózek wciąż będzie świetnie spełniał swoje zadanie. 

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zdecyduj się na „jazdę próbną”. Wózek dla dziecka to niemały wydatek, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie idealnego modelu. Zwróć uwagę przede wszystkim na takie kwestie jak:

 • płynność sterowania – to jeden z najważniejszych czynników. Spacer przypominający raczej walkę z niezwrotnym wózkiem na pewno nie będzie należał do przyjemnych. Sprawdź więc, czy możesz wygodnie nim manewrować. Szczególną uwagę zwróć na to, jak operuje się nim w ciasnych zakrętach
 • rozkładanie i składanie – wkładając wózek do bagażnika czy zamieniając gondolę na fotelik samochodowy prawdopodobnie będziesz trzymać dziecko i jego rzeczy. Sprawdź więc, czy nawet w trudnych warunkach jesteś w stanie szybko i wygodnie rozkładać i składać dany model. 
 • bezpieczeństwo – upewnij się także, że wózek zapewnia bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Praktycznie wszystkie modele spełniają obecnie podstawowe normy bezpieczeństwa. Zwróć jednak uwagę, czy wybrany przez Ciebie wózek dla dziecka posiada pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i czy maluch sam z łatwością ich nie odepnie. Przetestuj też hamulce, a na koniec upewnij się, że wszelkie krawędzie i zawiasy nie stwarzają niebezpieczeństwa. Małe paluszki czy rączki mogą łatwo ugrzęznąć w ciasnych miejscach – dopilnuj więc, by w przypadku wybranego wózka nie było takiego ryzyka. 

Zobacz też:

8 pytań, które pozwolą Ci wybrać idealny prezent dla dziecka

Lista aktywności Montessori dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaki

Butelka Pura rośnie wraz z Twoim dzieckiem 

Originally posted 2021-02-26 15:11:58.

5 komentarzy

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *