w ,

Jak wybrać wózek dziecięcy?

jak wybrać wózek dla dziecka

Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej kosztownym wydatkiem, kiedy powiększa się rodzina, jest zakup wózka dziecięcego. Choć wygląd zewnętrzny jest ważny, to nie najważniejszy. Bardziej liczy się bezpieczeństwo dziecka i to czy wózek spełnia normy i posiada atesty. Zobacz na co zwrócić uwagę, kiedy trzeba wybrać odpowiedni wózek dziecięcy.

Zanim wybierzesz się do sklepu po wózek dziecięcy, zastanów się, nad jego funkcjonalnością. Chodzi głównie o to, że dziecko rośnie i za kilka miesięcy będzie potrzebowało nieco innego wózka niż w pierwszych miesiącach życia. Nie oznacza to, że musisz za pół roku kupować nowy wózek, choć możesz. Wystarczy, że wybierzesz wielofunkcyjny model, który będzie ci służył dłużej.

Można wyróżnić kilka modeli wózków dziecięcych:

 • gondola
 • spacerówka
 • wózek dwufunkcyjny
 • wózek wielofunkcyjny
 • parasolka
 1. Gondola – to wózek dla dziecka młodszego niż 8 miesięcy. Jest dość duży, głęboki i góruje nad nim zaokrąglona „buda’, chroniąca dziecko przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.  Zwany inaczej wózkiem głębokim. Czasem już w wieku 6 miesięcy gondola okazuje się być za mała dla malucha. Ten model wózka może sprawiać rodzicom trudności z przewożeniem go samochodem lub nawet wniesieniem do mieszkania po schodach – jest dosyć ciężki, nieporęczny i duży nawet po złożeniu. Ich zaletą jest na pewno to, że mają dość duży bagażnik i mama może swobodnie wybrać się na zakupy.
 2. Spacerówka – to wózek następny po gondoli. Charakteryzuje się tym, że jest raczej lekki, łatwo się składa i nie zajmuje wiele miejsca, posiada też „budę” chroniącą dziecko przed słońcem czy opadami. Istotną rzeczą, przy zakupie spacerówki jest to czy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Czasami może zdarzyć się tak, że gondola już będzie na mała a dziecko jeszcze nie potrafi samo utrzymać główki. W takim wypadku warto rozejrzeć się za spacerówką, która ma regulowane oparcie i można dziecko ułożyć w pozycji półsiedzącej. Nie obciąży to kręgosłupa maluszka i zapewni mu wygodę. Wózek ten niestety ma mały bagażnik i wyjście na zakupy z dzieckiem może okazać się niemałym wyzwaniem.
 3. Wózek dwufunkcyjny – jest jednocześnie gondolą i spacerówką. Najczęściej posiada dwa różne „wkłady”, które można z łatwością wpinać w stelaż. Taki wózek na pewno będzie droższy niż gondola lub spacerówka, ale z pewnością zapłacisz za niego mniej niż za zakup obu tych wózków. Ten model, ze względu na swoje funkcje, może być jedynym wózkiem jaki kupisz dziecku.
 4. Wózek wielofunkcyjny – to połączenie gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego. Doskonale sprawdzi się u rodziców, którzy dużo podróżują samochodem. Jeśli musisz wyjść do sklepu a nie chcesz obudzić dziecka przekładając go do wózka, wystarczy, że wepniesz fotelik samochodowy w stelaż i możesz swobodnie robić zakupy. To jedno z najbardziej wygodnych i korzystnych finansowo rozwiązań. Płacisz raz i dostajesz nie tylko wózek na kilka lat życia dziecka, ale także fotelik samochodowy, który przecież wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
 5. Parasolka – można ją nazwać spacerówką dla dużych dzieci. Jest jej lżejszą, zgrabniejszą i mniej wyposażoną wersją. Zazwyczaj nie posiada żadnych dodatkowych funkcji i gadżetów. Raczej jeżdżą nią dzieci, które potrafią już samodzielnie się na nią wspiąć.

Porady UOKIK: Przy wyborze wózka sprawdź, czy:

 • jest stabilny, nie chybocze się ani nie odchyla w sposób niekontrolowany

 • w miejscach, do których dziecko ma dostęp, nie ma ostrych krawędzi i zadziorów,

 • pasy mają mocowanie w kroczu i regulację – by dostosować je do rozmiarów dziecka; zapięcia pasów działają prawidłowo,

 • ma dwustopniowy system blokad składania, co zapobiega niekontrolowanemu złożeniu się produktu w czasie jazdy

Wybierając wózek należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka dodatkowych funkcji:

 • Czy posiada odpowiedni atest – duża litera B w trójkącie
 • Czy posiada akcesoria dodatkowe – takie jak parasolkę, torbę dla mamy, moskitierę, osłonkę przed deszczem i śniegiem, miejsce na kubek lub butelkę.
 • Sprawny hamulec – najlepiej przetestować w sklepie..
 • Czy ma duże, najlepiej pompowane kółka – będzie amortyzował wszelkie nierówności terenu.
 • Czy nie zajmuje zbyt wiele miejsca po złożeniu, żeby można go było łatwo przewozić samochodem czy nawet transportem publicznym.
 • Jeśli zdecydujesz się na gondolę, zwróć uwagę, żeby miała regulowane dno, tak by twoje dziecko mogło oglądać to co dzieje się dookoła niego, w pozycji półleżącej.
 • Wózki na aluminiowych stelażach są dużo od innych.
 • Nie ma znaczenia czy wózek jest czterokołowy czy trójkołowy. Obie wersje są tak samo bezpieczne
 • Dobrze jeśli wózek można wpinać w stelaż zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy.
 • Regulowana wysokość rączki.

Oby mieć pewność, że zakupiliśmy odpowiedni wózek dziecięcy, warto przede wszystkim obserwować dziecko. Jeśli dobrze się w nim czuje i nie marudzi, oznacza to, że prawdopodobnie dokonaliśmy odpowiedniego wyboru.

Zwróć też uwagę czy ty jako rodzic dobrze się z nim czujesz. Czy dobrze się prowadzi, jest zwrotny, nie jest za ciężki ani czy nie psuje się co kilka tygodni. Jeśli ty jesteś zadowolona i twoje dziecko też a wózek posiada właściwy atest, to możesz być pewna, że wybór był dobry.


 1. Wybór wózka dziecięcego to niełatwe zadanie: dowiedz się, jak wybrać idealny model
 2. Jak korzystać z fotelika samochodowego, by zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo? 
 3. Czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego?
 4. Dieta wegańska w ciąży i dla mam karmiących piersią

Originally posted 2016-03-03 15:48:59.

7 komentarzy

Dodaj odpowiedź
 1. My zdecydowaliśmy się na wozek wielofunkcyjny, na duzych pompowanych kołach, bezpieczny i praktyczny, do tego naprawdę śliczny, model Branoecco z Riko.

  • Ja mam akurat nikki z tej samej firmy, to też wielofunkcyjny model i również jestem zadowolona, ale najważniejsze, że mały pasażer jest usatysfakcjonowany jazdą i nie marudzi.

 2. My kupiliśmy dwufunkcyjny wózek, czyli gondola i spacerowka w zestawie, to model Nano z Riko, teraz zostaje nam tylko wybor dobrego fotelika samochodowego, nasz wozek posiada adaptery takze raczejnie bedzie problemu z wpieciem fotelika w stelaz w razie czego.

 3. ja też mam model z riko, ale nikki i również jestem zadowolona z wyboru, choć rozważałam początkowo opcję zakupu wózka w wersjio 3w1, to ostatecznie fotelik dostałam w prezencie i kupiłam 2w1 bez fotelika, bardzo lubię wszelkie odcienie zieleni, więc kolor pistachio mnie urzekł od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *