w

Jak korzystać z fotelika samochodowego, by zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo? 

fotelik samochodowy dla dziecka

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój maluch będzie bezpieczny podczas każdej jazdy, musisz wyposażyć swoje auto w fotelik samochodowy dla dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży musi spełniać surowe wymogi. Wybór konkretnego modelu nie ma więc wpływu na bezpieczeństwo Twojego malucha – każdy z produktów na rynku spełni swoje zadanie. Znaczenie będzie mieć natomiast kilka innych kluczowych kwestii.

Odpowiedni montaż i właściwe użytkowanie to podstawa
Bezpieczeństwo Twojego dziecka w samochodzie zależy nie tylko od posiadania samego fotelika, ale także od tego, w jaki sposób będzie on użytkowany. Pamiętaj, że większość modeli wytrzymuje 6 lat – tylko przez ten czas pianka absorbująca uderzenia znajdująca się wewnątrz fotelika dobrze spełnia swoje zadanie. Z tego powodu jeśli kupujesz fotelik z drugiej ręki, sprawdź datę ważności. Powinna znajdować się ona na plastikowym spodzie fotelika. 

Jedną z kluczowych kwestii mających wpływ na bezpieczeństwo jest też dokładny montaż fotelika samochodowego. Najbezpieczniejsze miejsce dla większości z nich znajduje się na środku tylnego siedzenia. Nie próbuj jednak zainstalować tam fotelika za wszelką cenę. Ważniejsze od umiejscowienia jest bowiem to, by zachowywał stabilność i nie przesuwał się podczas jazdy. Jeśli więc na przykład środkowe siedzenie jest nierówne albo masz jeszcze dwójkę dzieci, które jeżdżą z tyłu, równie dobrze możesz skorzystać z jednego z bocznych siedzeń. 

Foteliki samochodowe już od dawna nie są instalowane za pomocą samych pasów bezpieczeństwa. Teraz stosuje się głównie system ISOFIX, który jest standardem od początku XXI wieku. W szczelinie miedzy oparciem a siedziskiem siedzenia samochodowego znajdują się dwa metalowe uchwyty. Dzięki temu fotelik wyposażony w specjalne taśmy można do nich przymocować właściwie dwoma kliknięciami. To eliminuje ryzyko nieprawidłowego montażu, a jednocześnie zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Fotelik samochodowy dla dziecka a bezpieczeństwo w czasie jazdy
Żeby fotelik samochodowy dla dziecka spełniał swoje zadanie, trzeba jeszcze odpowiednio zapiąć w nim malucha. Klamra uprzęży fotelika zawsze powinna znajdować się na poziomie ramion dziecka lub nieco poniżej. W ten sposób możliwe jest zachowanie najbezpieczniejszej pozycji. Oznacza to więc, że wraz ze wzrostem małego pasażera konieczna okaże się regulacja pasów barkowych. W zależności od modelu można zrobić to ponownie nawlekając paski albo podnosząc je za pomocą dźwigni.

Właściwe umiejscowienie pasów może nastręczać większych trudności zimą, kiedy dziecko ubrane jest w puchową kurtkę. W takiej sytuacji lepiej ubrać dziecko w kilka cienkich warstw i na czas jazdy zrezygnować z kurtki. Jeśli w samochodzie jest zimno, zawsze można użyć koca i przykryć nim dziecko zapięte uprzednio w foteliku. 

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać?
Jak zostało to wspomniane na początku, wybór danego modelu nie ma wpływ na bezpieczeństwo dziecka, a co najwyżej na jego komfort w czasie jazdy. Z jednym wyjątkiem – model koniecznie musi być dopasowany do wieku dziecka, żeby rzeczywiście spełniał swoje zadanie. Tymczasem na rynku dostępne są dwie opcje: fotelik samochodowy dla niemowląt oraz fotelik rozkładany. 

Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze rozwiązanie przeznaczone jest dla najmłodszych dzieci. W takim foteliku dla niemowląt można bezpiecznie przewozić dopiero co narodzone dziecko, w tym odebrać je po porodzie ze szpitala. Takie foteliki są odłączane od podstawy, dzięki czemu można używać ich jako nosidło czy przypiąć do wózka. Projektowane są jednak w ten sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo niemowlakom. Co za tym idzie – można z nich korzystać tylko przez około rok od urodzenia. 

Drugi typ to rozkładany fotelik samochodowy dla dziecka. Znajduje zastosowanie do momentu, gdy dziecko stanie się na tyle duże, by korzystać jedynie z podstawki samochodowej. Takie foteliki umożliwiają przewożenie malucha przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Większość modeli posiada także możliwość rozłożenia fotelika do pozycji leżącej czy regulacji zagłówka. 


Zobacz też:

Wybór wózka dziecięcego to niełatwe zadanie: dowiedz się, jak wybrać idealny model

Lista aktywności Montessori dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaki

8 pytań, które pozwolą Ci wybrać idealny prezent dla dziecka

 

Originally posted 2021-02-21 15:53:05.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *