w

6 wskazówek, które ułatwią wybór imienia dla dziecka

wybór imienia dla dziecka
wybór imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka to ważne, a przy tym trudne zadanie. Wprawdzie niektórzy rodzice już od wielu lat wiedzą, jak chcieliby nazwać swoją pociechę. Nie brak jednak również takich, którym trudno jest zdecydować się między wieloma możliwościami i nie czują, by którakolwiek z nich była „tą właściwą”. Jak więc wybrać idealne imię dla dziecka? Nie ma jednej niezwodnej recepty, ale za to istnieje 6 przydatnych wskazówek, które znacznie ułatwią podjęcie decyzji.

1. Bez podążania za przemijającymi trendami

Warto zacząć od tego, że wiele osób decyduje się na imię dla dziecka, podążając za konkretną modą. Jeszcze całkiem niedawno w Polsce panował trend nadawania imion zagranicznych, takich jak Brian czy Jessica. Dzisiaj te imiona są jednak raczej przedmiotem drwin. Podobnie zresztą sprawa wygląda w przypadku innej panującej mody – chociażby na imiona starodawne albo związane z postaciami z lubianych filmów czy seriali. Moda ma to do siebie, że szybko przemija. Co więcej, coś, co jeszcze niedawno wydawało się trafionym wyborem, za kilka lat może być uważane za szczyt bezguścia. A przecież imię nosi się całe życie, a nie tylko jeden sezon.

2. Klasyka nie musi być nudna

Wielu rodziców, którzy mają jeszcze przed sobą wybór imienia dla dziecka, chce, by ich pociecha była w jakiś sposób wyjątkowa. Zamiast więc zdecydować się na kolejną Kasię, Anię czy Janka, szukają czegoś niepowtarzalnego. Oryginalne imię z pewnością pozwoli dziecku się wyróżnić. Pytanie tylko – czy na pewno pozytywnie? Może się okazać, że wręcz przeciwnie – będzie powodem kpin ze strony rówieśników.

Warto zresztą przypomnieć, że klasyka wcale nie musi oznaczać tych najbardziej popularnych rozwiązań. Istnieje wiele ładnych imion, które nie znajdują się w pierwszej dziesiątce tych najpopularniejszych, a jednocześnie nie są na tyle nienaturalne i oryginalne, by mogły przysporzyć dziecku wstydu czy problemów.

3. Imię inspirowane drzewem genealogicznym

Wprawdzie nazywanie dziecka po rodzicach czy dziadkach to tradycja sprzed wieków. Czemu by jednak nie zainspirować się członkami rodziny i właśnie tam nie poszukać inspiracji? Może się okazać, że wśród krewnych znajdzie się imię dla dziecka, które przyciągnie uwagę i spodoba się rodzicom. To też świetny sposób na znalezienie imienia klasycznego, a jednocześnie bardziej oryginalnego niż te popularne obecnie. Poza tym jest coś wyjątkowego w nadaniu dziecku imienia, które w danej rodzinie ma szczególne znaczenie.

4. Wybór imienia dla dziecka w oparciu o symbolikę

Imiona mają duże znaczenie w kulturze. Autorzy książek często wybierają imiona dla swoich bohaterów w ten sposób, by nawiązywały do ich charakteru, przeznaczenia czy konkretnych cech. Zmiana imienia postrzegana jest natomiast w kulturze jako symbol przemiany i rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu. Można więc przyjąć podobne podejście i zastanowić się nad takim imieniem dla dziecka, które nie tylko będzie ładnie brzmieć, ale też będzie związane z konkretną symboliką. Przykładowo, Wiktoria oznacza „zwycięstwo”, Zosia „mądrość”, a Julia „piękny kwiat”.

5. Rozważenie możliwych pseudonimów i skojarzeń

Żaden rodzic nie chce, by jego dziecko miało przykrości ze względu na to, jakie nosi imię. Warto więc zastanowić się nie tylko nad tym, czy imię nie jest zbyt oryginalne, ale także nad innymi kwestiami, które mogą być powodem do drwin i głupich żartów. Wprawdzie dzieci i tak potrafią być okrutne i do praktycznie każdego imienia zdołają wymyślić krzywdzący rym czy inny powód do śmiechu. Nie ma jednak po co ułatwiać im zadania, na przykład wybierając takie imiona, które wraz z nazwiskiem ułożą inicjały stwarzające pole do żartów albo które nasuwają oczywiste, negatywne skojarzenia.

Podobnie nie najlepszym pomysłem będzie nazywanie dziecka imieniem nawiązującym do nazwiska – np. Adam Adamczyk, Maciej Maciejczyk itd. czy nadanie imienia Maja dziewczynce o nazwisku Pszczółka. Wprawdzie może się wydawać to zabawne, ale w przyszłości może też przysporzyć wiele kłopotów i to nawet w dorosłym życiu.

6. Bez zbędnego stresu

Powyższe rady mają ułatwić wybór imienia dla dziecka przy jednoczesnym uniknięciu powszechnych błędów. Warto jednak pamiętać, że proces wyboru imienia powinien być czymś przyjemnym, a nie stresującym. W końcu wiąże się nieodłącznie z wyczekiwaniem nowego członka rodziny i radością, jakie wniesie do życia młodych rodziców. Warto więc czerpać radość z planowania i z szukania „tego idealnego imienia”, zamiast na zapas martwić się, że dziecko w przyszłości nie będzie go lubić albo że imię to stanie się przedmiotem żartów. Zresztą dla pewności rodzice mogą jeszcze przedyskutować swój wybór z rodziną i znajomymi. W ten sposób po pierwsze oswoją się z jego brzemieniem i upewnią, że imię się im podoba. Przy okazji też upewnią się w swojej decyzji.


  1. Jak zaplanować baby shower? Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać
  2. 1 miesiąc życia dziecka
  3. Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Właśnie dlatego duże znaczenie ma tu zaangażowanie rodziców

 

Originally posted 2022-12-18 16:12:48.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *