Pierwszy spacer z dzieckiem

spacer z dzieckiem

Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu całej rodziny. Nic nie jest takie jak było wcześniej. Czasem nawet zwykły spacer jest nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Podpowiadamy jak się przygotować do pierwszego wyjścia z niemowlakiem.

Aby móc wybrać się na spacer, twoja pociecha musi mieć skończone 3 tygodnie. Niektórzy nie widzą żadnych przeciwwskazań aby wychodzić już od pierwszych dni życia, ale zwłaszcza zimą, lepiej przez pierwsze trzy tygodnie, zostać z dzieckiem w domu.

Pogoda na spacer

Dla młodej matki żadna pogoda nie będzie dość dobra, żeby wybrać się na spacer z dzieckiem. Za zimno, za gorąco, za wietrznie, pada śnieg, pada deszcz, za mocne słońce. Tak naprawdę, każda pogoda jest dobra, żeby wyjść z niemowlakiem na dwór. Temperatura poniżej zera, także nie jest żadną wymówką.

Dopiero jeśli mróz spadł poniżej 10 stopni, lepiej zostać w domu. W razie ostrego słońca, można osłonić wózek z dzieckiem lekką pieluchą, żeby promienie nie wpadały do środka. Wiadomo, że w trakcie śnieżycy czy ulewy nie wyjdziesz z domu, tym bardziej z dzieckiem, ale jeśli lekko prószy śnieg lub pada deszczyk, wystarczy, że użyjesz specjalnej osłonki na wózek, która zazwyczaj jest dołączona do zestawu.

Ubranie na pierwszy spacer z dzieckiem

Ubierając dziecko na spacer, nie można przesadzić w jedną ani w drugą stronę. To znaczy, że nie można dziecka wychłodzić ani przegrzać. Tak jak w przypadku dorosłych, u dzieci także najlepiej sprawdzi się ubiór na cebulkę. W razie przegrzania, łatwo zdejmiesz dziecku zbędne części garderoby. Oczywiście ważnym elementem wyposażenia dziecięcego wózka jest kocyk, którym przykryjesz maluszka na czas podróży. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno jest sprawdzenie karku. Jeśli jest suchy i chłodny to znak, żeby cieplej ubrać dziecko. Jeśli zaś spocony i rozgrzany, musisz nieco rozebrać brzdąca. Zimą, obowiązkowo musisz posmarować dziecku buzię kremem chroniącym przed zimnem i mrozem.

Czas na spacer

Pierwszy spacer nie powinien trwać dłużej niż 20 minut. Można ten czas stopniowo wydłużać z dnia na dzień. Najlepiej wyjść w czasie kiedy dziecko śpi. Najlepiej wybrać się po posiłku, żeby nie było głodne kiedy nie będzie nas w domu. Południe jest najlepszą porą na wyjście na spacer z maluchem, ponieważ właśnie wtedy jest najcieplej na dworze. Katar nie jest przeszkodą do wybrania się na spacer, chyba, że dodatkowo dziecko kaszle i ma gorączkę. Zimą, dziecku będzie się lepiej oddychało jeśli na dworze będzie niska temperatura.

Co zabrać ze sobą na spacer

Koniecznie pieluchę i mokre chusteczki. Kolejnym obowiązkowym elementem wyprawki dla dziecka jest kocyk, który przyda się do okrycia dziecka przy karmieniu. Skoro o tym mowa, warto mieć ze sobą butelkę z mlekiem. Jeśli karmisz piersią, najlepiej odciągnij sobie porcję do butelki. Jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, to trzymaj je w specjalnym futerale termicznym.

Pierwszy spacer z dzieckiem ma być przyjemnością zarówno dla matki, jak i dziecka, więc nie rób niczego na siłę i jeśli uważasz, że nie jest to odpowiednia pora na wyprawę z maluszkiem, to po prostu zostań w domu. Zawsze możesz wystawić wózek na balkon na dziesięć minut, żeby przewietrzyć dziecko. Pamiętaj tylko, że musisz je ubrać dokładnie tak, jak byście mieli wyjść z domu.


  1. Umiejętności społeczna u dziecka – czemu są tak ważne i jak wspierać ich rozwój?
  2. Integracja sensoryczna SI w edukacji wczesnoszkolnej
  3. Jak poprowadzić ciekawą rozmowę z dzieckiem? Punktem wyjścia mogą być odpowiednie pytania

 

Originally posted 2016-03-01 14:16:47.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *