w

Umiejętności społeczna u dziecka – czemu są tak ważne i jak wspierać ich rozwój?

umiejętności społeczne u dziecka
umiejętności społeczne u dziecka

Pierwsze lata życia to czas, kiedy dziecko intensywnie się uczy. Chodzi tu jednak nie tylko o kwestię wiedzy jako takiej, ale także zdobywanie wielu umiejętności, które okażą się niezbędne w życiu codziennym. Do tej grupy można zaliczyć także kwestie związane z pracą w grupie, interakcją z innymi czy rozwiązywaniem konfliktów. Istnieje wiele sposobów na to, by rozwijać umiejętności społeczne u dziecka. W tym aspekcie wiele zależy od zaangażowania samych rodziców. 

Dlaczego umiejętności społeczne u dziecka mają takie duże znaczenie?

Umiejętności społeczne przydają się każdego dnia. Wykorzystuje się je chociażby podczas interakcji i komunikowania się z innymi i to zarówno w kontekście werbalnym, jak i niewerbalnym. Znaczenie ma więc nie tylko porozumienie na gruncie słów, ale także gestów czy konkretnego schematu zachowania. To właśnie dzięki umiejętnościom społecznym dziecko uczy się nawiązywać przyjaźnie, ale także nabywa zdolność rozwiązywania konfliktów, szukania kompromisów czy nawet lepszego rozumienia innych. Nie ulega więc wątpliwości, że umiejętności społeczne mają duże znaczenie w życiu każdego człowieka. Osoba z wysokimi umiejętnościami społecznymi lepiej poradzi sobie chociażby podczas rozmów biznesowych, zawierania nowych znajomości czy w wielu innych sytuacjach, z którymi spotka się w codziennym życiu.

Jak stwierdzić, czy dziecko ma problem z umiejętnościami społecznymi?

Istnieje wiele sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma problem z umiejętnościami społecznymi. Wśród charakterystycznych przykładów można wymienić chociażby unikanie kontaktu wzrokowego, przerywanie innym, trudności z podtrzymaniem rozmowy, niewłaściwe interpretowanie mowy ciała czy brak proszenia o wyjaśnienie, gdy dana sytuacja jest niezrozumiała. Zdarza się także, że dziecko zbyt dosłownie rozumie pewne sformułowania czy powiedzenia albo nie wie, na czym polega ironia i sarkazm. Może mieć także problem z pracą w grupie, szukaniem wspólnego pola porozumienia czy nawet zawieraniem znajomości. Oczywiście nie musi to od razu oznaczać, że dziecko potrzebuje pomocy terapeuty czy innego specjalisty. Warto jednak popracować nad poprawą jego umiejętności społecznych.

W jaki sposób wspomagać rozwój umiejętności społecznych u dziecka?

Ogromną rolę w pierwszych latach życia dziecka odgrywają rodzice. To oni są dla dziecka największym autorytetem, to z nich bierze ono przykład i to dzięki nim uczy się wielu rzeczy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że to właśnie rodzice spędzają wówczas ze swoją pociechą najwięcej czasu. A to oznacza, że mogą mieć duży wkład w rozwój dziecka, w tym w kształtowanie umiejętności społecznych.

Istnieje wiele sposobów na to, by wspierać swoją pociechę. Dobrym pomysłem będzie chociażby wspólne wznoszenie budowli z klocków czy inne aktywności wymagające pracy zespołowej i komunikacji. Nie można też zapomnieć, ze rozwój umiejętności społecznych u dziecka jest nieodłącznie związany z empatią i rozumieniem innych. Właśnie dlatego dziecko powinno z jednej strony być świadome własnych uczuć, a z drugiej umieć interpretować zachowania ludzi w swoim otoczeniu. Warto więc rozmawiać o emocjach i zachęcać dziecko, by próbowało określić, jak dana osoba może czuć się w konkretnej sytuacji. Dobrym pretekstem do takich rozmów będzie wspólne oglądanie bajek czy czytanie książek i rozmawianie o sytuacji przedstawionych w nich bohaterów.

A skoro już mowa o rozmowie, to rodzic powinien też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dziecko zachowuje się chociażby w stosunku do rówieśników, nauczycieli czy innych członków rodziny. Jeśli zauważy pewne nieprawidłowe zachowania, powinien zacząć przede wszystkim od wytłumaczenia, w jaki sposób należy postępować, a czego unikać. Bardzo często bowiem dziecko nawet nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób powinno się zachować i musi się jeszcze tego nauczyć.

Inne sposoby na rozwój umiejętności społecznych

Oczywiście rodzic odgrywa dużą rolę w budowaniu umiejętności społecznych u dziecka, nie oznacza to jednak, że samo zaangażowanie ze strony mamy i taty wystarczy. Znaczenie mają także różnego rodzaju codzienne sytuacje, w których dziecko w praktyce przećwiczy wchodzenie w interakcje z innymi czy pracę w zespole. Z tego powodu warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach grupowych. W ten sposób dziecko będzie mogło rozwijać się na innych płaszczyznach, a przy okazji pracować nad swoimi umiejętnościami społecznymi. Warto rozważyć chociażby zajęcia sportowe, które są świetną okazją nie tylko do nabrania sprawności fizycznej, ale też przećwiczenia pracy zespołowej. Alternatywą mogą być także różnego rodzaju koła zainteresowań czy harcerstwo, które sprzyja rozwijaniu umiejętności społecznych, ale także odpowiedzialności i samodzielności.


Jak poprowadzić ciekawą rozmowę z dzieckiem? Punktem wyjścia mogą być odpowiednie pytania

Integracja sensoryczna SI w edukacji wczesnoszkolnej

5 kreatywnych sposobów na zaangażowanie dziecka w proces gotowania

Originally posted 2022-10-07 19:07:40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *