w

Odpieluchowanie dziecka – wyzwanie dla rodzica

odpieluchowanie dziecka

Rezygnacja z pieluszek, odpieluchowanie i nauczenie dziecka korzystania z nocnika wymaga wiele czasu i uwagi, nie jest więc zadaniem prostym. Najważniejsze, by upewnić się, że maluch jest już gotowy na wysadzanie – dzięki temu cały proces odpieluchowania przebiegnie sprawniej i bardziej komfortowo zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców.

Najważniejsze kwestie przy odpieluchowaniu
Odpieluchowanie wymaga zwrócenie uwagi na trzy kwestie – na wiek, pogodę oraz własne nastawienie. Polecany czas to ten między 18 a 30 miesiącem życia, kiedy dziecko jest już w stanie komunikować swoje potrzeby. Istotna jest także pogoda – łatwiej bowiem nauczyć korzystania z nocnika, kiedy maluch może biegać bez pieluszki bez ryzyka przeziębienia się. Ostatnia ważna kwestia to nastawienie rodziców – tylko zachowując spokój i okazując dziecku wsparcie bez wywierania presji można spodziewać się sukcesu.

Problemy przy odpieluchowaniu
Wielu rodziców obawia się zakładania dziecku majtek. Prawda jest jednak taka, że maluch musi na własnej skórze przekonać się, jakie są skutki załatwiania swoich potrzeb bez siadania na nocnik. W domu nie warto stosować pieluchomajtek, gdyż są bardzo chłonne, a to może sprawić, że dziecko nie zauważy różnicy między noszeniem ich a pieluszki.

Na czas nauki warto też wybierać ubranka z gumką, a nie guzikami czy zatrzaskami, by dziecko mogło samo ściągać je i zakładać.

Pomocnym gadżetem, który ułatwi odpieluchowanie okaże się także timer przypominający o konieczności wypróżnienia.

 

Originally posted 2018-07-25 08:41:30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *