w ,

Jak ogarnąć zero waste z dzieckiem – top 20 wskazówek

zero waste, mama zero waste

Każda, nawet mała decyzja ma wpływ na naszą planetę Dobre zmiany warto więc wprowadzać już od najmłodszych lat, ucząc dziecko, jak żyć zero waste.

 1. Po pierwsze – zaangażowanie
  Na początku warto zadbać o to, by maluch zaangażował się w życie zero waste. Można w tym celu edukować go w zakresie ekologii czy znaczenia roślin i zwierząt dla planety.
 2. Minimalizm
  Ograniczenie ilości rzeczy w domu pozwala zachować porządek, naprawdę cieszyć się ze wszystkiego, co się ma, ale też rozważniej podejmować decyzje odnośnie nowych zakupów.
 3. Mniejszy konsumpcjonizm
  Moda zmienia się co roku. Warto jednak pomyśleć nad tym, jak wiele nowych materiałów potrzebnych jest na stworzenie kolejnych sezonowych produktów. Zamiast więc kupować co roku nową sukienkę na Sylwestra, można wprowadzić poprawki w starej albo wybrać coś z second handu.
 4. Neutralne rzeczy dla dzieci
  W przypadku osób, które mają lub planują mieć więcej dzieci, świetnym rozwiązaniem jest kupowanie neutralnych rzeczy. Dzięki temu nie posłużą one jednemu maluchowi, ale także jego młodszemu rodzeństwu.
 5. Zakupy na wiele lat
  Wiele rzeczy dla dzieci projektowanych jest w taki sposób, że już po kilku miesiącach czy po roku pojawia się konieczność zastąpienia ich nowymi. Istnieje jednak alternatywa – kupowanie rzeczy, które mogą rosnąc wraz z dzieckiem: na przykład łóżek odpowiednich dla dzieci od urodzenia do trzeciego roku życia czy rolek, których rozmiar można regulować.
 6. Kupowanie w second handach
  Robienie zakupów w second handach to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Pozwala na znalezienie w niższej cenie unikatowych rzeczy, które komuś innemu już się nie przydadzą.
 7. Karta do biblioteki
  Warto też pomyśleć o założeniu karty bibliotecznej, by zyskać dostęp do wielu książek czy magazynów bez konieczności kupowania każdego z nich.
 8. Zamiany ze znajomymi
  Dzieci bardzo szybko nudzą się kolejnymi zabawkami. Tym bardziej teraz, gdy w sklepach jest ich aż tak duży wybór. Dobrym pomysłem może być więc zaangażowanie innych znajomych mających dzieci i dokonanie wymiany zabawek między rodzinami.
 9. Mniej wizyt w sklepie
  Sklepy doskonale potrafią skusić pięknymi wystawami, okazyjnymi cenami czy przykuwającymi wzrok produktami. Warto więc ograniczyć wizyty w nich, w szczególności tych z zabawkami, a już na pewno nie wybierać się do nich wraz z dziećmi.
 10. Bez przyjmowania gratisów
  Wszelkiego rodzaju kubki, ulotki czy breloczki to świetny sposób na reklamę dla wielu przedsiębiorstw, jednak przyjmowanie każdego gadżetu nie sprzyja życiu zero waste. Warto więc uczyć dziecko, że nie musi przyjmować rzeczy, których nie potrzebuje tylko dlatego, że są dostępne za darmo.
 11. Zasada „bez plastiku”
  Życie bez plastiku w obecnych czasach nie jest proste. Jest on jednak szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i dla ludzkiego organizmu. Można więc znaleźć dla niego alternatywę i sięgać po rzeczy z innych materiałów, a także rezygnować ze zbędnych opakowań.
 12. Funkcjonalność
  Podczas kupowania rzeczy dla dziecka priorytetem powinna być funkcjonalność. Warto więc zawsze zastanowić się nad tym, z czego dane produkty są wykonane i jak długo dziecku posłużą, a estetykę stawiać na drugim miejscu.
 13. Wczesne nocnikowanie
  Ilość pieluch zużywanych miesięcznie jest wprost zatrważająca – zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Dobrym pomysłem będzie więc jak najszybsze z nich zrezygnowanie – można postarać się, by dziecko szybko zaczęło korzystać z nocnika.
 14. Kompostowanie
  Coraz więcej osób decyduje się na własne kompostowniki. Z jednej strony to sposób na maksymalne ograniczenie ilości wyrzucanych śmieci, z drugiej możliwość większego zaangażowania rodziny w życie zero waste.
 15. Bez jednorazówek
  Prostą zmianą jest także zrezygnowanie z jednorazówek – zastąpienie ręczników papierowych ścierkami kuchennymi, noszenie napoju w termosie czy butelce z filtrem albo chodzenie na zakupy z płóciennymi torbami.
 16. Zaangażowanie innych 
  Warto wytłumaczyć dziadkom czy wujkom, czego chce się nauczyć swoją pociechę i poprosić, by prezenty były zgodne z ideą zero waste. Tutaj świetnie sprawdzą się więc drewniane zabawki, bilety na jakieś wydarzenia, dostęp do ebooków czy bazy filmów.
 17. Cyfrowe odpowiedniki
  Zamiast kupować dziecku kolejne książki, można zapewnić mu dostęp do elektronicznego zbioru. Maluch będzie miał duży wybór książek, wydatek będzie mniejszy, a poza tym pozwoli to zaoszczędzić papier.
 18. Naturalne środki czystości
  Produkty bez zbędnej chemii wcale nie muszą być mniej skuteczne. Wręcz przeciwnie – soda czy olej kokosowy rewelacyjnie sprawdzają się w domu. Warto też sięgać po mydła czy szampony w kostce, które często mają świetny skład, a w dodatku nie są pakowane w plastikowe butelki.
 19. Wspólna kąpiel
  Jeśli ma się kilka małych dzieci, można pomyśleć o wspólnej kąpieli. W ten sposób będą nie tylko czyste, ale i zadowolone, a jednocześnie uda się zaoszczędzić wiele litrów wody.
 20. Zdrowsze przekąski
  Dzieci uwielbiają przekąski, ale te nie tylko są pełne cukru, ale też pakowane głównie w foliowe torebki. Zamiast tego warto więc przygotowywać domowe wypieki i pakować je w pudełka na lunch albo zastąpić słodycz jakimś owocem.

zero waste

Originally posted 2019-06-24 09:03:25.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *