w

Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie odpieluszkowania?

gotowość do odpieluszkowania
gotowość do odpieluszkowania

W życiu każdego malucha nadchodzi czas na naukę nocnikowania. Często jednak ze względu na presję przyjaciół czy rodziny rodzice chcą zrezygnować z pieluch za wcześnie. Zamiast jednak ulegać namowom innych osób, najlepiej poczekać, aż dziecko zacznie wykazywać gotowość do odpieluszkowania. Dzięki temu nauka nocnikowania będzie przebiegać znacznie sprawniej, bez zbędnej presji czy nerwów.

Jakie sygnały świadczą o gotowości do nauki?

Dziecko może na różne sposoby okazywać gotowość do odpieluszkowania. Rodzice najlepiej znają swoją pociechę, więc powinni być w stanie określić, kiedy nadejdzie właściwy czas. Wystarczy, że zwrócą uwagę na kilka charakterystycznych sygnałów.

Podstawową kwestią na pewno będzie tu zainteresowanie tematem. W pewnym wieku maluchy zaczynają zwracać uwagę na członków rodziny korzystających z toalety i pytać o to z zaciekawieniem. Gdy dowiadują się, że starsze osoby nie noszą pieluszek, też chcą być jak dorośli. W ten sposób mogą więc naturalnie zainteresować się korzystaniem z nocnika i chcieć rozpocząć odpieluszkowanie.

Poza tym w pewnym momencie dziecko staje się też bardziej świadome swoich potrzeb fizjologicznych i przynajmniej częściowo zaczyna je komunikować i kontrolować. Przez dłuższy czas utrzymuje suchą pieluchę i powiadamia rodziców, gdy ta staje się przemoczona. W takiej sytuacji można więc pomyśleć o rozpoczęciu nauki nocnikowania.

Na pewno pomocna okaże się także umiejętność postępowania zgodnie z instrukcjami. Żeby nauka w ogóle przyniosła efekt, dziecko musi być najpierw w stanie słuchać i wykonywać polecenia. Jeśli nie jest do tego zdolne, to znak, że z nauką warto jeszcze poczekać.

Gotowość do odpieluszkowania a wiek dziecka

Możliwe jest także przyjęcie innego podejścia – kierowanie się kryterium wieku. To jednak o tyle problematyczne, że trudno wskazać, od którego miesiąca życia maluch może już wykazywać gotowość do odpieluszkowania. Wiele badań pokazuje, że dzieciom rozpoczynającym naukę korzystania z nocnika przed 18 miesiącem życia cały ten proces zabiera znacznie więcej czasu niż tym, które do treningu przystąpią dopiero po ukończeniu 2 lat.

Poza tym warto pamiętać, że dziewczynki zwykle są gotowe do nauki nocnikowania trochę szybciej, nie wspominając już o tym, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej. Na niewiele więc zda się tutaj porównywanie do dzieci znajomych czy rodziny i słuchanie argumentów, że czyjś maluch znacznie wcześniej zaczął nocnikować.

Najlepiej połączyć więc obie opisane metody. Bezpiecznie będzie przyjąć, że czas na rozpoczęcie nauki przypada mniej więcej po drugich urodzinach dziecka. Jednocześnie należy jednak czekać na pojawienie się wyżej opisanych sygnałów, zamiast przymuszać do czegokolwiek dziecko, które jeszcze nie jest na to gotowe.

Do nauki korzystania z nocnika można przygotować się już dużo wcześniej

Jest jednak kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić jeszcze zanim maluch zacznie wykazywać gotowość do odpieluszkowania. Chodzi tu przede wszystkim o stopniowe oswajanie malucha z nocnikiem i zasadami korzystania z niego. Dzięki temu, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, cały proces będzie dla dziecka mniej przerażający, a prawdopodobnie też znacznie prostszy.

Przygotowanie do nauki nocnikowania można rozpocząć przede wszystkim od zakupu nocnika dla dziecka i prostego tłumaczenia maluchowi, do czego służy i jak działa. Najlepiej wybrać taki nocnik, który wizualnie będzie podobał się maluchowi. Dzięki temu dziecko poczuje się bardziej podekscytowane perspektywą odpieluszkowania i chętniej przystąpi do nauki, gdy nadejdzie odpowiedni moment.

Kolejnym krokiem może być pozwolenie na siedzenie na nocniku w ubraniu. W ten sposób dziecko również stopniowo oswoi się z nocnikiem. Dopiero gdy chętnie będzie na nim siadać, można spróbować nakłonić je do zdjęcia pieluszki. Tutaj znów jednak sprawdzi się zasada, by działać bez stwarzania zbędnej presji czy przymusu.

Gdy dziecko wykazuje gotowość do odpieluszkowania, ważnym elementem będzie także pozytywne nastawienie i chwalenie go nawet za małe czynności. Warto praktykować to podejście już przy pierwszych próbach skorzystania z nocnika. W ten sposób maluch będzie z większą przyjemnością i zaangażowaniem korzystać z nocnika, a tym samym nauka powinna przebiegać znacznie szybciej.


Zobacz też:

Odpieluszkowanie w podróży – 12 najważniejszych wskazówek

Originally posted 2021-01-25 14:20:04.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *