w

Wybór nocnika dla dziecka – to nie takie trudne

nocnik dla dziecka

Gdy spodziewamy się dziecka lub już się je mamy, co chwilę trzeba dokonywać jakichś wyborów. Część z nich to bardzo poważne sprawy – kto będzie lekarzem prowadzącym, w którym szpitalu ma przyjść na świat, jak będzie karmione, kto będzie na nim sprawował opiekę.

Duża część wyborów to z kolei sprawy pozornie bardziej błahe, jednak wpływające na codzienny komfort przebywania z dzieckiem. Tu można wymienić zakup wózka, łóżeczka, butelek, kubeczka, nocnika. I właśnie tego, jak wybrać nocnik dla dziecka, będzie dotyczył ten poradnik.

Przeciętny rodzic, zanim zacznie odpieluchowanie, zakłada, że któregoś dnia, pójdzie po prostu do sklepu i kupi nocnik. Albo zamówi go przez Internet.

Gdy ten moment nadchodzi, taki przeciętny rodzic jest zszokowany, jak ogromny jest wybór nocników.

Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze nocnika dla dziecka:

 • Wiek dziecka: Wiek dziecka jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nocnika. Dzieci w różnym wieku mają różne potrzeby, dlatego warto wybrać nocnik, który jest odpowiedni dla wieku dziecka.
 • Waga dziecka: Nie wszystkie nocniki są uniwersalne. Niektóre nocniki są za małe dla małych dzieci, a inne są za duże dla dużych dzieci. Dlatego przed zakupem nocnika warto sprawdzić jego wymiary i upewnić się, że jest odpowiedni dla wielkości dziecka.
 • Kształt nocnika: Nocniki są dostępne w różnych kształtach. Niektóre nocniki są okrągłe, a inne są kwadratowe. Niektóre nocniki mają wygodne siedzisko, a inne mają bardziej sztywne siedzisko. Warto wybrać nocnik, który jest wygodny dla dziecka.
 • Materiał nocnika. Nocniki są wykonane z różnych materiałów. Niektóre nocniki są wykonane z plastiku, a inne są wykonane z drewna. Niektóre nocniki są gładkie, a inne mają fakturę. Warto wybrać nocnik, który jest wykonany z materiału, który jest łatwy do czyszczenia.
 • Kolor nocnika. Nocniki są dostępne w różnych kolorach. Niektóre nocniki są jednokolorowe, a inne są wielokolorowe. Warto wybrać nocnik, który jest w kolorze, który podoba się dziecku.

Nocnik stacjonarny i podkładka na toaletę

Urządzenia, które służą do tzw. treningu czystości, można podzielić zasadniczo na dwie kategorie – nocniki stacjonarne, które stawia się na ziemi i podkładki, które kładzie się na sedesie.

Stacjonarny nocnik zajmuje więcej miejsca, ale o ile nie schowa się go gdzieś, to jest cały czas dostępny dla dziecka, co sprzyja samodzielności. Podkładkę kładzie się na sedes, gdy dziecko tego potrzebuje. Wiele maluchów preferuje podkładkę, bo naśladują rodziców. Nie chcą więc korzystać z nocnika. Wolą robić wszystko jak dorośli.

Rozmiar i kształt nocnika

Nocniki różnią się pod względem wymiarów i kształtów. Zdecydowanie w nocnikowym świecie „rozmiar ma znaczenie”. Jeśli otwór nocnika jest za duży, dziecko może do niego wpadać. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne.

Zbyt mały nocnik nie będzie z kolei dla dziecka niewygodny, co może bardzo utrudnić odpieluchowanie.

Nocnik musi być stabilny, ale z kolei niezbyt ciężki, by w razie czego dziecko z lekką pomocą rodziców mogło go samo opróżnić.

Ochrona przed rozchlapywaniem

Nocniki mogą być także dostosowane do fizjologii dziecięcej — nocnik dla chłopca może się różnić od tego dla dziewczynki nie tylko kolorystyką, ale i bardziej zabudowanym przodem, który ma za zadanie chronić młodego mężczyznę i jego otoczenie przed strumieniem moczu, który niechcący zamiast do nocnika, może polecieć w górę. Lub na boki…

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • stabilność – sprawdź czy nocnik ma antypoślizgowe wykończenie, tak aby nie ślizgał się po podłodze, a jeśli jest to nocnik składany to czy ma blokadę nóżek po rozłożeniu.
 • łatwość czyszczenia – zastanów się czy wolisz opcję wyjmowanego wkładu, co może ułatwiać czyszczenie – tak maja nocniki z IKEA i nocniki potette – gdzie wkłady są miękkie i silikonowe.
 • Funkcjonalność – możesz zdecydować się na nocniczek składany (tak zwany turystyczny) – który może pełnić funkcję nocnika, a po rozłożeniu jest świetną nakładką na toaletę, a dzięki składanym nóżkom zajmuje niewiele miejsca ułatwiając przechowywanie i transport.

Dodatkowe uatrakcyjniacze

Niektóre nocniki działają niemalże jak lokalne centra rozrywki — grają, śpiewają, błyskają światłami i w każdy możliwy sposób starają się uatrakcyjnić korzystanie z nich.

Na niektóre dzieci to działa i bywa, że dziecko, które nie było skore do odpieluchowania, zaopatrzone w nocnik wydający odgłos spuszczania wody, zaczynają z niego korzystać na stałe już po kilku próbach. Bywa jednak też tak, że przesadnie kolorowy nocnik jest traktowany, jak kolejna zabawka.

Jak dbać o nocnik?

Nocnik to przedmiot, który należy regularnie czyścić. Oto kilka wskazówek, jak dbać o nocnik:

 • Po każdym użyciu nocnika należy go umyć w ciepłej wodzie z mydłem.
 • Jeśli nocnik jest wykonany z plastiku, można go myć w zmywarce.
 • Nocnik należy przechowywać w suchym miejscu.

Dbając o nocnik, można zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z niego.

nocnik dla dziecka, nocnik dla chłopca


 1. Bidon bbox opinie neurologopedy
 2. Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie odpieluszkowania?

Originally posted 2019-03-06 18:31:12.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *