w

Jak wyparzyć smoczek?

jak wyparzyć smoczek

Jak wyparzyć smoczek? W przypadku małego dziecka bardzo ważne jest dbanie o higienę. W przeciwnym razie do jamy ustnej dziecka mogą dostać się drobnoustroje. O ile jednak przykłada się dużo uwagi do mycia butelek czy innych naczyń, to o smoczku się zapomina. Tymczasem równie istotne jest odpowiednie dbanie o niego, przede wszystkim właściwe przechowywanie i regularne wyparzanie.

Ciągła kontrola stanu smoczka

O ile smoczki dosyć łatwo utrzymać w czystości, trzeba jednak pamiętać, by regularnie sprawdzać ich stan. Dziecko, które ma już pierwsze zęby, może z łatwością taki smoczek przegryźć, poza tym możliwe jest także pojawienie się na nim uszkodzeń z innych przyczyn. W takim wypadku konieczna będzie wymiana smoczka na nowy. Bardzo ważne jest także, by pamiętać, że nawet, jeśli smoczek nie nosi żadnych śladów uszkodzeń, trzeba wymieniać go średnio raz na 6-8 tygodni.

Jak wyparzyć smoczek?: Kauczukowe smoczki HEVEA możesz spokojnie wygotować we wrzątku przez dłuższy czas, natomiast smoczki, które zawierają plastik mogą wydzielać szkodliwe substancje i odkształcać się.

Ważne jest odpowiednie czyszczenie

jak wyparzyć smoczek, smoczek kauczukowy

W pierwszych miesiącach życia dziecko jest mało odporne na zarazki. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o higienę smoczka. Należy nie tylko regularnie go myć, ale także pamiętać o sterylizacji. Jest kilka sposobów na to, jak wyparzyć smoczek. Wśród nich można wymienić gotowanie we wrzątku przez 5 minut, użycie sterylizatora UV do smoczków albo sterylizatora parowego.

Ostatnim rozwiązaniem jest natomiast tak zwane wyparzanie „na zimno”. W takim wypadku do naczynia z wodą wrzuca się specjalną tabletkę lub płyn, które sprawią, że po pół godzinie smoczek będzie jałowy i gotowy do bezpiecznego użycia. Wyparzanie smoczka powinno być jednocześnie jedynym sposobem na czyszczenie go z brudów i bakterii. Niewskazane jest „oblizywanie” smoczka przez rodzica czy moczenie go w różnych niededykowanych w tym celu roztworach.

Zapobieganie spadaniu smoczka

Bardzo często smoczek musi być dokładnie wymyty i wyparzony po tym, jak upadnie na ziemię. W przypadku małych dzieci może się to zdarzać naprawdę często.

O ile w domu oczyszczenie smoczka po takim upadku nie będzie problemem, o tyle na spacerze nie ma się dostępu do wrzątku i trudno smoczek dobrze oczyścić. W związku z tym dobrym pomysłem jest zapobieganie jego spadaniu na ziemię.

Można zrobić to w bardzo prosty sposób – umieszczając go na specjalnej zawieszce. Niewskazane jest natomiast stosowanie w tym celu tasiemki czy innych domowych rozwiązań – może to grozić nawet uduszeniem. Użycie tasiemki to sposób na łatwe uniknięcie kłopotu zgubienia czy czyszczenia smoczka. Niewątpliwie jest to duże udogodnienie dla rodzica. Warto pamiętać, że nawet gdy smoczek nie upada na ziemię, powinien być wyparzany przynajmniej raz dziennie.


  1. Jak podróżować samolotem z małym dzieckiem – przydatne wskazówki
  2. Jak wybrać butelkę dla dziecka?
  3. 3 książeczki, które pomogą usnąć Twojemu dziecku

Originally posted 2020-03-06 13:19:23.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *