w

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – co robić, gdy dziecko nie może spać z powodu swędzenia?

Atopowe zapalenie skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry mogą być naprawdę uciążliwe. Uporczywy i nawracający świąd może być powodem rozdrażnienia malucha, a nawet jego problemów ze snem. Sprawdź, jak pomóc dziecku, gdy nie może spać z powodu swędzenia.

Co to jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry, która objawia się suchością, świądem i różnymi wykwitami skórnymi. Choroba ta bardzo często występuje u alergików – jest reakcją na składniki żywieniowe, zanieczyszczenia powietrza lub inne czynniki. Jest to choroba przewlekła, która może nawracać w późniejszym życiu, dlatego też ważne jest to, by już w okresie niemowlęcym unikać czynników powodujących podrażnienia oraz pielęgnować skórę.

Jeśli zauważysz u dziecka uporczywy świąd, skłonność do podrażnień skóry lub niepokojące wypryski, skonsultuj się z lekarzem, by postawić właściwą diagnozę i rozpocząć prawidłowe leczenie.

Atopowe zapalenie skóry – jak z nim żyć?

Jeśli wiesz już, że Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, przede wszystkim unikaj czynników, które podrażniają skórę malucha. Uważnie obserwuj swoje dziecko, dbaj o jego skórę oraz staraj się, by elementy diety, które uczulają malucha, były eliminowane. Oczywiście trzeba działać w porozumieniu z lekarzem.

Często uporczywe swędzenie nie pozwala dziecku normalnie spać w nocy. Drapanie przynosi krótkotrwałą ulgę, ale może prowadzić nawet do infekcji bakteryjnej. Istnieją sposoby, które pomogą Ci złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry.

  • Kąpiel – zadbaj, by nie była zbyt długa. Optymalna długość to kilka minut. Ważne jest także stosowanie naturalnych kosmetyków i unikanie tych ze sztucznymi barwnikami i substancjami zapachowymi. Po kąpieli delikatnie osuszaj skórę, by nie podrażnić jej intensywnym pocieraniem ręcznikiem.
  • Emolienty – to preparaty zabezpieczające skórę przed nadmierną utratą wody. Stosuj je w porozumieniu z lekarzem, który najlepiej doradzi Ci, jak skutecznie natłuszczać skórę dziecka.
  • Spokój i unikanie stresu. W momentach stresowych lub trudnych emocjonalnie świąd może się nasilać, a odruch drapania stać się bardziej intensywny. Warto więc zadbać o stabilność życia dziecka – stałe pory karmienia, kąpieli i snu. Potęguje to poczucie bezpieczeństwa.
  • Odpowiednie ubranka – unikaj sztucznych, syntetycznych materiałów. Mogą one podrażnić wrażliwą skórę Twojego malucha. Najlepsze okażą się przewiewne materiały, np. bawełniane.
  • Bierne palenie sprzyja rozwojowi atopowego zapalenia skóry. Dym tytoniowy jest czynnikiem, który może nasilać objawy tej choroby.

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest stosowanie emolientów i dermokosmetyków. Czasem niezbędne są też leki przepisywane przez lekarza, które łagodzą dotkliwe podrażnienia. Najczęściej mają postać maści do stosowania miejscowego.


  1. Ospa wietrzna u dziecka
  2. Lakowanie, lapisowanie i fluoryzacja. Profilaktyka stomatologiczna w trosce o zęby malucha
  3. Co musimy zapewnić dzieciom aby rosły w zdrowiu emocjonalnym?

Originally posted 2016-11-23 19:16:25.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *