w

Lakowanie, lapisowanie i fluoryzacja. Profilaktyka stomatologiczna w trosce o zęby malucha

fluoryzacja zebow, lakowanie zębów

Troska o zęby obowiązuje rodziców już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Aby uśmiech był piękny i zdrowy, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej malucha, a z upływem czasu monitorować stan uzębienia i w miarę potrzeby wykonywać zabiegi profilaktyczne.

O zęby mleczne dziecka trzeba troszczyć się szczególnie mocno. Od ich kondycji zależeć będzie bowiem stan i jakość stałego uzębienia. Wynika to z faktu, iż wymiana zębów to proces długotrwały. Przez pewien okres czasu, w buzi dziecka znajdują się zęby mleczne i stałe.

Jeśli te pierwsze zarażone zostaną próchnicą, trudno będzie uchronić stałe zęby przed ekspansją groźnych bakterii. Warto więc poddać dziecko zabiegom profilaktycznym, które uchronią je przed groźnymi i bolesnymi chorobami jamy ustnej.

Lakowanie zębów metodą zabezpieczenia bruzd i szczelin

Zabieg ten ma charakter typowo profilaktyczny i wykonuje się go na zębach wolnych od próchnicy. Stosowany lak chroni trudnodostępne bruzdy przed czynnikami zewnętrznymi (takimi jak resztki pokarmów), mogącymi stanowić ognisko rozwoju bakterii próchnicowych. Lakowanie jest bezbolesne i realizowane w bardzo krótkim czasie. Co istotne, powinno być wykonano, gdy u dziecka pojawi się już cała powierzchnia żująca.

Lapisowanie pierwszym ratunkiem w walce z próchnicą

Impregnowanie zębów zapewnia ich skuteczną ochronę przed rozwojem ognisk próchnicowych. Zęby dziecka pokrywane są roztworem, który pełni funkcję tarczy antybakteryjnej. Substancje używane w tym procesie to chlorek cynku, którego działanie jest wysoko skuteczne i nie powoduje przebarwień na zębach, oraz azotan srebra, w skutek działania którego, zmienione chorobowo miejsca na zębach wybarwiają się na ciemny kolor, co może negatywnie wpłynąć na estetykę uśmiechu dziecka.

Lapisowanie jest metodą profilaktyki stomatologicznej dedykowaną głównie małym dzieciom, które mają opory przed sprawną współpracą z dentystą. Pomimo swojej skuteczności, lapis nie jest rozwiązaniem docelowym. Świetnie spełnia się jako opcja tymczasowa – po pewnym czasie należy lapis zastąpić wypełnieniem stałym.

Fluoryzacja ochroni szkliwo przed kwasami

W jamie ustnej człowieka naturalnym zjawiskiem jest występowanie kwasów, których długotrwałe działanie może powodować uszkodzenia szkliwa zębów. Delikatne zęby malucha można zabezpieczyć przed ich negatywnym wpływem używając preparatu z fluorem.

Pierwiastek ten, wchodząc w reakcje ze szkliwem, tworzy związki fluoroapatytowe, odporne na działanie kwaśnego środowiska. Pomaga także remineralizować drobne ubytki w szkliwie zębów. Fluoryzacja jest zabiegiem nieinwazyjnym. Aby nie powodować dyskomfortu u małych pacjentów, coraz częściej wykonywania jest przy użyciu preparatów smakowych, które są lubiane i w pełni akceptowane przez dzieci.

Stomatologia profilaktyczna to tylko część pracy nad zdrowym uśmiechem dziecka. Ogromną rolę odgrywa tutaj higiena realizowana w domu, a także dieta oraz nawyki żywieniowe dziecka. Troska
o uśmiech malucha to regularne, bieżące kontrolowanie stanu jego uzębienia.

Pamiętajmy, że dbając o jamę ustną dziecka, chronimy je przed bólem związanym z chorobami zębów, a także ich przedwczesną utratą.

Więcej na temat profilaktyki zębów dziecięcych: http://www.stomatologiadziecieca.com/leczenie-dzieci/


  1. Leczenie próchnicy: Próchnica – problem naszych czasów
  2. Jak wyrobić dobre nawyki u dzieci, czyli praktyczne sposoby na picie wody
  3. Leczenie owsików – wszystko co trzeba wiedzieć

Originally posted 2016-11-02 12:37:36.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *