w ,

Sport odgrywa ogromną rolę w życiu dziecka. Jak wspierać aktywność fizyczną swojej pociechy?

sport w życiu dziecka
sport w życiu dziecka

Jeszcze kilka lat temu dzieci spędzały większość wolnych chwil na dworze. Teraz sytuacja wprawdzie nieco się zmieniła – po części ze względu na wszystkie komputery, tablety czy smartfony, a po części ze względu na panującą pandemię. Nie zmienia to jednak faktu, że sport w życiu dziecka odgrywa ogromną rolę.

Dlaczego sport w życiu dziecka jest tak ważny?

Nie bez powodu często powtarza się, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna niesie ze sobą jeszcze więcej zalet niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Nie tylko poprawia motorykę dużą czy sprawność fizyczną, ale także kształtuje u dziecka zdrowe nawyki i zmniejsza ryzyko otyłości.

Nie można zapomnieć, że w pierwszych latach życia dziecko nabywa wiele cennych umiejętności. Niektóre z nich dotyczą kontaktu z innymi czy współpracy. Umiejętności społeczne może rozwijać nie tylko w szkole, ale także podczas różnego rodzaju zajęć sportowych. To właśnie tam ma szansę nauczyć się pracować w zespole czy radzić sobie z przegrywaniem.

Wreszcie, sport w życiu dziecka ma duży wpływ na jego samoocenę. Zajęcia sportowe to doskonała okazja, by spotkać osoby z takimi samymi zainteresowaniami, a więc nawiązać przyjaźnie. Ucząc się konsekwencji i widząc postępy, dziecko zyskuje też większą pewność siebie i nabiera wiary w swoje możliwości. To z kolei ma pozytywny wpływ także na osiąganie sukcesów w innych dziedzinach życia.

Nie tylko zajęcia w klubach sportowych – jak jeszcze wspierać aktywność dziecka?

Mimo świadomości co do tego, jak duże znaczenie ma sport w życiu dziecka, nie każdy rodzic decyduje się zapisać swoją pociechę na zajęcia dodatkowe. Powodów może być kilka. Jednym z nich są kwestie finansowe – uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach często wiąże się ze sporymi opłatami. Poza tym przeszkodą może okazać się konieczność dalekich dojazdów na treningi.

Nie oznacza to jednak, że w takim wypadku dziecko powinno całkowicie zrezygnować ze sportu. Istnieje wiele innych sposobów, by odnosić wszystkie wyżej wymienione korzyści bez uczestniczenia w grupowych zajęciach zorganizowanych.

Przede wszystkim warto zacząć od dobrych nawyków w domu. Rodzice są dużym autorytetem dla swoich dzieci. Właśnie dlatego jeśli sami są aktywni fizycznie, łatwiej będzie im zachęcić do tego także dzieci. Warto to wykorzystać, wprowadzając pewne na pozór drobne zmiany w codziennym życiu.

Rodzinne aktywności sportowe

Trzeba pamiętać, że sport to nie tylko mecze piłki nożnej czy siatkówki. Równie dobrze sprawdzą się rodzinne rowerowe wycieczki czy długie spacery. Warto pomyśleć o większej aktywności fizycznej podczas wspólnych weekendów i podobną zasadą kierować się przy wakacyjnych wyjazdach – dbać o to, by były aktywne, a nie ograniczały się jedynie do odpoczynku.

Poza tym można pomyśleć o innych sposobach na większą aktywność fizyczną u dziecka. Dobrym pomysłem będzie chociażby trampolina w ogrodzie, organizowanie rodzinnych zawodów czy nawet dogadanie się z sąsiadami, by takie zawody przeprowadzić w większym gronie.

Choć większość osób prowadzi obecnie siedzący tryb życia, to warto zadbać o to, by dziecko non stop nie spędzało czasu na krześle. A wcale nie trudno o taki scenariusz – w ten sposób upływają mu kolejne godziny w szkole, potem musi odrobić lekcje i nieraz jeszcze chce przesiedzieć dłuższy czas przed ekranem telewizora czy komputera. Warto więc wprowadzić w tym zakresie pewne ograniczenia, a przynajmniej ustawić przypomnienia, które będą zachęcać chociaż do kilkuminutowego ruchu po dłuższej chwili bezczynności.


  1. Top 50 – pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem
  2. 22 proste przepisy na smoothie
  3. Pierwszy spacer z dzieckiem

Originally posted 2023-06-02 07:05:33.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *