w

Czy można zapobiec wadom zgryzu?

zapobieganie wadom zgryzu

Wada zgryzu to bardzo rozległa jednostka chorobowa, możemy do niej zaliczyć różne odchylenia związane z czynnikami fizycznymi, mechanicznym czy chemicznymi. Wady często powstają na skutek powiązań środowiskowych i genetycznych. Czy wadom zgryzu można zapobiegać? Jeśli tak, to w jaki sposób to robić? Aby znaleźć odpowiedź na te ważne pytania, zachęcamy przeczytać nasz artykuł.

Zapobieganie wadom zgryzu w okresie ciąży

Zapobiegać najlepiej jak najszybciej tylko się da. W przypadku wady zgryzu powinniśmy już o tym pomyśleć w okresie planowania ciąży. Już wtedy kobieta planująca ciążę może mieć na to wpływ, dlatego dobrze będzie wykonać potrzebne badania ginekologiczne, zadbać o prawidłową dietę i zażywać odpowiednie suplementy.

Właściwe dbanie o organizm matki będzie procentowało w dobre zdrowie dziecka. Odpowiedzialne podejście do tematu dotyczy tego czasu przed ciążą, jak i w jej trakcie, dlatego przyszła mama powinna stosować higieniczny tryb życia (niestosowanie używek, unikanie urazów i przebywania w środowisku narażonym na wirusy).

Dorastanie a wady zgryzu

Po urodzeniu dziecka wiele fizycznych czynników wpływa na ukształtowanie się jego zgryzu. Praktycznie o wszystkie jesteśmy w stanie zadbać. Oto najważniejsze z nich:

  • Sposób układania dziecka do snu: ułożenie dziecka na plecach jest najbardziej prawidłowym ułożeniem. Dziecko powinno mieć płaskie ułożenie kręgosłupa, a pod główką niewielką poduszkę.
  • Sposób karmienia: aby podczas karmienia żuchwa była wysunięta ku przodowi, należy dziecko ułożyć w ukośnej pozycji (pod kątem około 45 stopni). Główka dziecka powinna być położona wyżej niż reszta ciała, natomiast pierś nie powinna uciskać żuchwy dziecka. Podobna pozycja powinna być zachowana podczas karmienia dziecka butelką. W tym wypadku butelka nie powinna powodować sztucznego nacisku na żuchwę.
  • Smoczkowanie: podczas naturalnego sposobu karmienia piersią, dziecko wykonuje wysiłek, aby otrzymać mleko z piersi matki. Dzięki temu wykonuje ruchy, które stymulują żuchwę do wzrostu. W przypadku karmienia za pomocą smoczka dziecko pobiera pokarm bez żadnego wysiłku — mleko samo wypływa przez smoczek. W tym wypadku ważny jest dobór kształtu smoczka, który powinien być grubszy na końcu natomiast w środkowej części — węższy. Dziurki smoczka powinny być skierowane ku górze.

Złe nawyki mające wpływ na nasz zgryz

Częste przyzwyczajenia, które nabywamy, zwykle nieświadomie, mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Warto mieć świadomość, które czynności wpływają na nasz zgryz i czy w jakiś sposób możemy je wyeliminować. Istotną rzeczą jest sposób karmienia i to, jaką konsystencję mają podawane dzieciom pokarmy.

Na przebudowę kości oraz jej wzrost mocno wpływają odpowiednie bodźce, które możemy uzyskać, dobierając odpowiedni pokarm. Praca mięśni i zębów, które powodują ucisk na kości, mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój zgryzu.

Warto zatem podawać również pokarm, który wymusi na dziecku żucie. Dobrym przykładem będzie np. skórka od chleba lub marchew.

Do złych nawyków, mających wpływ na zgryz, możemy zaliczyć również: źle wypracowany sposób połykania, obgryzanie paznokci lub innych przedmiotów, oddychanie przez usta oraz zgrzytanie zębami.

Próchnica a wada zgryzu

Podział na zęby stałe oraz mleczne często wprowadza mylne pojęcie o tym, że najważniejsza są te stałe. W opinii wielu z nas uważa się, że o zęby mleczne nie trzeba dbać tak samo, jak o te, które mają z nami zostać przez całe życie. Nic bardziej mylnego. Wszystko, co dzieje się w naszym organizmie, ma jakiś sens i swoje zastosowanie. Tak samo jest w przypadku zębów mlecznych, które mają pozostać w jamie ustnej dzieci przez dany czas.

Bardzo ważna jest więc edukacja dzieci na temat higieny jamy ustnej oraz wszczepianie w nich obowiązku systematycznego mycia zębów. Warto uczyć je również tego, czym jest próchnica i jakie niesie ze sobą negatywne skutki na nasze zdrowie.

W przypadku, gdy nasze dziecko straci ząb mleczny przedwcześnie, a ząb stały nie będzie jeszcze w fazie wyrznięcia się, to powstanie luka mająca negatywny wpływ na rozwój kości. Kość zostanie pozbawiona czynników modelujących, a jej rozwój zostanie wstrzymany. 

Ubytki w pierwszym uzębieniu dziecka mają również wpływ na prawidłowe ułożenie się zębów. Jeśli w uzębieniu zabraknie zęba mlecznego, a na jego miejscu nie pojawi się ząb stały w tym samym momencie, doprowadzi to do przesunięcia się uzębienia w wolne miejsce. Może to skutkować tym, że w przyszłości żaden z zębów nie będzie znajdować się w odpowiednim ułożeniu i będzie konieczność skorygowania takiego schorzenia leczeniem ortodontycznym.

Artykuł powstał przy udziale Fachowy Dentysta – kliniki stomatologicznej w Warszawie Bemowo, świadczącej kompleksowe usługi stomatologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *