w

Dieta bezglutenowa dla dziecka? Jak to ogarnąć?

dieta bezglutenowa dla dziecka

Trzymanie się diety bezglutenowej nie jest łatwe już dla dorosłych, ale jest to wyzwanie dziesięć razy trudniejsze dla dziecka z nietolerancją glutenu i celiakii.

Jeśli masz dziecko na diecie bez glutenu na pewno wiesz, że to stwarza wiele własnych trudności które trzeba będzie pokonać.

Wiele produktów w sklepach zawiera glutenu i ziarna te są wykorzystywane w recepturach wielu produktów spożywczych.

Prawdą jest jednak, że gdy dziecko jest ścisłej diecie bezglutenowej będzie nie tylko mogło pozbyć się wszystkich objawów, które są wiązane z celiakią i nietolerancją glutenu – ale też będzie się rozwijać tak samo jak inne dzieci, jeśli nie lepiej.

Przede wszystkim dzieci, nawet starsze (nawet dorośli), na ogół nie wiedzą, jakie są główne składniki w większości produktów spożywczych. Co gorsza, jeśli dziecko, które jest na diecie bezglutenowej nie może odczytać lub dziecko potrafi czytać, ale nie może zrozumieć etykiety żywności to nie dość, że jest to trudne (a czasem niebezpieczne) wybrać własne posiłki, to można znaleźć tego jasną stronę – dziecko będzie mądrzejsze o wiedzę, której nie posiadają dzieci na diecie z glutenem. Będzie mieć dodatkową motywację do nauki czytania.

Jako rodzic musisz być szczególnie ostrożny w odniesieniu do monitoringu nawyków żywieniowych dziecka i każdego z elementów jego diety. Musisz wiedzieć, jakie pokarmy dziecko może jeść, a jakich nie – to staje się łatwiejsze w miarę upływu czasu).

Twoje dziecko będzie wolne od wszystkich objawów ale konieczne jest aby pozostało na diecie bezglutenowej do końca życia. Nie można dziecka oszukiwać, że tylko jakiś czas musi być diecie bezglutenowej, ponieważ w ten sposób może spowodować trwałe uszkodzenie w jego głowie. Wyjaśnij dziecku – zobaczysz, że masz w domu małego mądrego człowieka i to zrozumie.

To nie ma znaczenia, czy dziecko dopiero zaczyna dietę bezglutenową czy też dziecko jest już na zasadach diety bezglutenowej przez rok. Ponieważ mówimy teraz o rozwoju w codziennym życiu dziecka zawsze może pojawić się coraz więcej pytań na temat jak skutecznie przestrzegać diety bezglutenowej.

Istnieje wiele informacji na temat diety, które pomogą Ci dokonać najlepszych decyzji dla twojego dziecka i nauczyć go, jak podejmować prawidłowe decyzje na własną rękę.

Gdy ktoś ma wybitną, ciężką alergię pokarmową, zazwyczaj diagnozuje się ją w bardzo młodym wieku. Często takie jak alergie, jak uczulenie na orzeszki ziemne lub gluten ukazują się w okresie gdy dziecko zaczyna próbować nowej żywności oprócz karmienia piersią, albo mleka z butelki.

Gdy zostanie to wykryte najlepiej spróbować diety specjalnej, aby zobaczyć, jak będzie reagować jego organizm. Jeśli sugestia lekarza skupia się diecie bezglutenowej, zaczniesz widzieć tak wielu dostępnych opcji, jakich nie widziałaś wcześniej. Zacznie się czytania etykiet i będziesz bardziej świadoma tego, co jest dostępne i co może pomóc w trzymaniu się diety bezglutenowej.

Jeśli o wszystko zadbasz w prawidłowy sposób – twoje dziecko będzie rozwijać się w 100 % prawidłowo, do tego nie będzie cierpieć z powodu zdiagnozowanej alergii.


  1. 5 superfoods z Polski
  2. Żywienie na przeziębienie – immunoskładniki w diecie dziecka
  3. Rybna kuchnia – ryby dla dzieci

Originally posted 2016-11-16 12:00:29.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *