w

Perfekcjonizm utrudnia dziecku rozwój. Jak nauczyć je, że ważniejsze są rzeczy zrobione niż te idealne?

done is better than perfect
done is better than perfect

Perfekcjonizm może skutecznie paraliżować przed osiągnieciem jakiegokolwiek sukcesu. Dążenie do stworzenia czegoś doskonałego sprawia, że działania wcale nie przynoszą spektakularnych efektów. Większość czasu tkwi się wciąż w miejscu, a wielkie plany pozostają niezrealizowane. To może być przeszkodą w wielu dziedzinach życia – w pracy, w szkole, w rozwijaniu własnego biznesu, a nawet utrudnić czerpanie radości ze swoich pasji. Warto więc już od najmłodszych lat przekonywać dziecko, że nie musi być idealne i znacznie lepiej działać w myśl zasady „done is better than perfect”.

Jak perfekcjonizm hamuje rozwój dziecka?

Dzieci lubią odnosić sukcesy i być chwalone. Nic dziwnego, że z czasem może to się przerodzić w pedantyzm czy perfekcjonizm. Sprawy nie ułatwiają też wymagający rodzice, którzy nieraz oczekują bycia najlepszym i otrzymywania tylko wysokich ocen. Jeśli maluch od początku będzie przekonany, że warto być doskonałym i zwracać uwagę na każdy, najmniejszy szczegół, może mocno utrudnić mu to nie tyle życie, co nawet rozwój.

Rzecz w tym, że perfekcjonizm jest właściwie zaprzeczeniem rozwoju dziecka, choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać. Dziecko, które boi się robić rzeczy nieidealnie, wielu z nich po prostu nie spróbuje w obawie przed porażką czy niedoskonałością. A przecież bez próbowania nie ma jak się rozwijać, uczyć na własnych błędach i stawać coraz lepszym! Nasilający się perfekcjonizm może też powodować inne problemy – np. wieczne niezadowolenie, niskie poczucie własnej wartości. Nieraz prowadzi także do odczuwania zazdrości względem osób, które dzięki temu, że żyją w zgodzie z zasadą „done is better than perfect” robią więcej rzeczy i osiągają kolejne sukcesy. Patrząc na takich rówieśników, dzieci mogą czuć nawet, że ktoś „gorszy” i „nieidealny” niezasłużenie znalazł się w tym miejscu, w którym one chciałyby być.

Jak nauczyć dziecko stosowania zasady „done is better than perfect” w jego życiu?

Uczenie dziecka od najmłodszych lat postępowania zgodnie z zasadą „done is better than perfect” pomoże mu uniknąć wielu problemów. Od początku maluch będzie bowiem budował pewność siebie, rozwijał się i osiągał kolejne cele. Może w tym pomóc:

  • Nauka określania priorytetów – dziecko powinno mieć świadomość, że nie każda rzecz jest równie ważna. Rozwój, zdobywanie wiedzy czy osiąganie dobrych wyników może mieć spore znaczenie, ale nie powinno się odbywać np. kosztem relacji z rodziną. Tak samo jak nie zawsze warto każdemu szkolnemu zadaniu poświęcać tyle samo uwagi co np. nauce na sprawdzian. Wiedząc o tym, dziecku łatwiej będzie osiągać cele – nie zawsze perfekcyjnie, ale zawsze skutecznie. Warto więc przypominać mu, że ważne jest nie tylko skuteczne planowanie, ale też określanie priorytetów.
  • Monitorowanie efektów – a skoro już mowa o osiąganiu celów, to główna myśl płynąca z zasady „done is better than perfect” jest właśnie taka, że nie liczą się rzeczy idealne, które pozostają tylko w głowie albo tylko częściowo zrobione. Nimi nie można się pochwalić i one nie pozwolą odnosić kolejnych sukcesów. Warto więc zachęcać swoje dziecko, by sprawdzało postępy i to, ile udało się mu do tej pory zrobić. Dobrze też chwalić je za to, co już osiągnęło, dzięki czemu będzie mieć większą motywację do dalszego działania.
  • Bez porównywania się – inspirowanie się innymi może przynieść wiele dobrego. Inaczej wygląda już natomiast porównywanie się. Prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś lepszy, a w przypadku perfekcjonistów to może budzić złe uczucia, a nawet zostać potraktowane jako porażka. Trzeba więc już od najmłodszych lat uczyć swojego malucha, że nie warto patrzeć na rówieśników, ale cieszyć się z własnych sukcesów
  • Tłumaczenie, że porażka to nie koniec świata – osoby, które próbują, aż w końcu odnoszą sukces, wcześniej doświadczają jednej porażki za drugą. Tego nie da się uniknąć, gdy żyje się zgodnie z zasadą „done is better than perfect”. Dziecko powinno więc wiedzieć, że porażki są częścią rozwoju, ale nie świadczą o byciu „złym”, „beznadziejnym” czy „niewystarczającym”. Nikt nie lubi czuć się gorszy, ale nie ma co traktować takich sytuacji jak końca świata. Tym bardziej, że zawsze będą się zdarzać. Zamiast tego lepiej wyciągać z nich wnioski na przyszłość.

22 proste przepisy na smoothie

Top 50 – pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem

Czym jest kangurowanie dziecka i dlaczego każdy rodzic powinien je przeprowadzać?

Originally posted 2023-02-20 08:53:56.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *