w ,

Powrót do szkoły po miesiącach zdalnej nauki to dla dziecka duża zmiana. Jak je do tego przygotować?

powrót do szkoły po nauce zdalnej
powrót do szkoły po nauce zdalnej

Powrót do szkoły po nauce zdalnej to dla wielu dzieci powód do radości. Wreszcie będą mogły więcej czasu spędzać z rówieśnikami, zamiast całymi dniami siedzieć w domu. W ciągu ostatniego roku sytuacja jednak często się zmienia, a szkoły już kilkukrotnie zamykano i otwierano. Niektóre dzieci mogą więc potrzebować dodatkowego wsparcia, gdy lekcje znów zostaną wznowione. Tutaj w dużej mierze mogą im pomóc rodzice.

Rozmowa i odpowiednie przygotowania

Informacje na temat koronawirusa towarzyszą nam już od roku. Przez ten czas żyjemy więc w ciągłym strachu, obserwując liczbę rosnących zgonów oraz zakażeń i unikając dużych skupisk ludzi. Nic więc dziwnego, że powrót do szkoły po nauce zdalnej może być stresujący i to zarówno dla rodziców, jak i dla ich dzieci. Te – nawet jeśli rodzice starają się je uchronić przed niepokojącymi informacjami ze świata – na pewno są świadome zagrożenia. Obecnie do placówek uczęszczają już najmłodsi, wkrótce mają dołączyć do nich ósmoklasiści i maturzyści. Prawdopodobnie już niedługo przyjdzie też kolej na pozostałych uczniów.

Z tego powodu może udzielić się im nerwowy nastrój. Szczególnie, jeśli rodzice również są zestresowani całą sytuacją. Właśnie dlatego zachowanie mamy i taty będzie mieć tu duże znaczenie. Przede wszystkim warto, by oni sami uświadomili sobie, że ryzyko zarażenia się istnieje także w innych miejscach – chociażby w sklepach czy w autobusach. Poza tym dzieci znacznie łagodniej przechodzą zakażenie niż chociażby osoby starsze.

Nie można też zapomnieć, że dzięki powrotowi do nauki zdalnej młodzi uczniowie wiele zyskają. Przede wszystkim ich nauka stanie się bardziej efektywna. Z pewnością wyjście z domu i spędzanie czasu z rówieśnikami przełoży się też na lepsze samopoczucie. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość budowania poczucia wspólnoty i rozwijania umiejętności społecznych. Jeśli rodzice to wszystko sobie uświadomią i będą spokojniejsi, dziecko, widząc to, też prawdopodobnie chętniej wróci do szkoły.

Powrót do szkoły po zdalnej nauce może ułatwić rozmowa z nauczycielem czy dyrektorem

Nie ma nic dziwnego w strachu przed posłaniem dziecka na zajęcia. Aż 50% rodziców obawia się, że ich dziecko zarazi się w szkole koronawirusem. Warto jednak podejść do sprawy racjonalnie. Rodziców może uspokoić chociażby rozmowa z nauczycielem czy dyrektorem. Warto, by dowiedzieli się, jakie wymogi sanitarne obowiązują w placówce. W ten sposób będą spokojniejsi o swoje pociechy.

Po zdobyciu takich informacji warto też porozmawiać z samym dzieckiem. Najlepiej wytłumaczyć mu, jak się przygotować na powrót do szkoły i co się zmieni. Teraz będzie to nieco łatwiejsze, bo przed ostatnim zamknięciem szkół dzieci miały już do czynienia z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Nie będzie to więc dla nich całkiem nowa sytuacja. Warto jednak przypomnieć im o wszystkich tych kwestiach. Dzięki temu pierwszego dnia na zajęciach poczują się pewniej. Jeśli obawiają się zakażenia, wytłumaczenie zasad bezpieczeństwa może też znacznie je uspokoić.

[ux_product_flip ids=”16263″]

Stopniowe wprowadzanie szkolnej rutyny

Do powrotu do szkoły po nauce zdalnej lepiej przygotować się z wyprzedzeniem. W końcu świat młodego ucznia znów gwałtownie się zmieni. Wprawdzie dziecko i tak codziennie uczestniczy w lekcjach. Musi więc rano wstawać, odrabiać prace domowe czy pisać sprawdziany. Nie ma jednak co ukrywać, że nauczanie zdalne znacznie różni się od nauki w szkole.

Dziecko musi znów przyzwyczaić się do tego, że nie wystarczy wstać i włączyć komputera, by uczestniczyć w zajęciach. Musi wstawać znacznie wcześniej, spokojnie zjeść śniadanie, zadbać o poranną toaletę, spakować plecak oraz drugie śniadanie i dotrzeć do szkoły.

Z tego powodu warto więc zredukować stres i gwałtowne zmiany, stopniowo przyzwyczajając dziecka do typowej szkolnej rutyny. Dzięki temu powrót do szkoły po nauce zdalnej będzie znacznie łatwiejszy. Najlepiej już z wyprzedzeniem kilku dni zacząć ustawiać budzik na wcześniejszą porę tak, by dziecko mogło spokojnie zjeść śniadanie i przygotować się do zajęć. W ten sposób sam dzień powrotu do szkoły i wdrożenie się w nowy tryb będzie dla niego znacznie prostsze.

[ux_product_flip ids=”359″]


Zobacz też:

Jak jakościowo spędzać czas z dzieckiem?

Jak zaplanować lunchbox dla dziecka?

Originally posted 2021-02-12 15:57:36.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *