w ,

Poprawa koncentracji u dziecka – jak o nią zadbać?

poprawa koncentracji u dziecka
poprawa koncentracji u dziecka

Wiele dzieci ma problemy z koncentracją. Po części wynika to z samej dziecięcej ciekawości i zafascynowania poznawanym przez nie światem, w dużej mierze to jednak efekt dzisiejszych czasów, w których ludzie wystawieni są na wiele bodźców. Sprawy nie ułatwia też internet i media społecznościowe przyzwyczajające do szybkiego otrzymywania informacji i to w dużej ilości. Nic więc dziwnego, że mogą pojawiać się trudności w skupieniu. Na szczęście poprawa koncentracji u dziecka jest możliwa i wcale nie musi być to duże wyzwanie.

Stara, dobra rutyna

Niektórzy mówią, że lubią wyzwania, nowości i że szybko się nudzą, ale prawda jest taka, że ludzki umysł uwielbia porządek i przewidywalność. Dzięki temu odczuwa większy spokój i łatwiej mu wykonywać konkretne zadania. Kiedy każdego dnia o tej samej porze przychodzi czas na wyciszenie, naukę, zabawę czy odpoczynek, łatwiej poświęcić się w pełni każdej tej czynności bez zbytniego rozpraszania. Właśnie dlatego pracę nad poprawą koncentracji u dziecka najlepiej rozpocząć od wprowadzenia codziennej rutyny.

Odpowiednia dieta

Jedzenie to paliwo dla mózgu. A jaka jest dieta dziecka i jakie paliwo dostarcza ono swojemu organizmowi? Czy przypadkiem nie są to produkty pełne cukru, niezdrowe przekąski czy wysoko przetworzone produkty? Nie oznacza to wprawdzie, że od tej pory trzeba unikać ich wszystkich jak ognia. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Ważne jednak, by tego typu jedzenie nie stanowiło większości posiłków u dziecka. W końcu nie bez powodu powtarza się „jesteś tym, co jesz”.

Aktywność fizyczna

Regularny ruch wpływa nie tylko na mięśnie, kondycję czy sprawność fizyczną, ale także na pracę mózgu. Jeśli dziecko ma problemy z koncentracją, warto upewnić się, że jego życiu towarzyszy odpowiednia ilość ruchu.

Dodatkowy czas rano

Poranki często są najbardziej nerwową częścią dnia. Wszyscy są zabiegani i zaspani. Dorośli przez lata przyzwyczaili się do tego, ale dziecko może mieć znacznie większy problem ze skupieniem na kilku rzeczach na raz i to wszystko jeszcze pod presją czasu. Nic więc dziwnego, że potem już przez cały dzień będzie nerwowe i rozproszone. Warto więc pomyśleć o wygospodarowaniu kilku dodatkowych minut rano. Może to wprawdzie oznaczać nastawienie budzika na wcześniejszą porę, ale kiedy dziecko będzie mieć dzięki temu spokojniejszy, wolniejszy poranek, taka zmiana może wyjść mu na dobre.

Harmonogram przerw

Poprawa koncentracji u dziecka związana jest także z odpoczynkiem. Nie można wymagać od dziecka, by wykonywało jedną czynność za drugą. Tak samo jak po powrocie z pracy większość osób potrzebuje na chwilę usiąść, zanim zabierze się za kolejne obowiązki, tak też nie można oczekiwać, że dziecko po wykonaniu jednego zadania od razu zabierze się za kolejne i tak aż do samego wieczora. To może prowadzić do frustracji i spadku motywacji.

Wyznaczanie celów

A skoro już mowa o motywacji, to warto pomyśleć także o wyznaczeniu celów. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co ma robić w danym dniu, ale także po co to robi. Jeśli jakieś cele będą długoterminowe, jak np. nauczenie się języka na danym poziomie czy rozwinięcie w swoim hobby, dziecko będzie wiedzieć, dokąd dąży, a dzięki temu łatwiej będzie mu się co dzień skupić na robieniu kolejnych małych kroków w stronę celu. Warto jednak pamiętać o pewnych dodatkowych kwestiach:

  • lepsze będzie działanie częściej, ale krócej niż stosowanie długich, jednorazowych zrywów;
  • dobrze jest podzielić ambitne cele na mniejsze kroki – dzięki temu dziecko będzie mogło dostrzegać małe sukcesy i zyskiwać motywację do dalszego działania, zamiast frustrować się, że nie widzi postępów;
  • oczekiwania powinny być rozsądne – nie chodzi oczywiście o to, że nie można stawiać sobie ambitnych celów. Zawsze jednak trzeba dopasować je do możliwości dziecka. W przeciwnym razie efekt może być wręcz przeciwny i zamiast działać, dziecko będzie szukać wymówek i chętnie się rozpraszać.

Ćwiczenie uważności

Ostatnia kwestia to uważność – czy jak kto woli: mindfulness. To ostatnio temat bardzo na czasie i nie bez powodu. Wszystko sprowadza się tu na skupieniu swojej uwagi na myślach, uczuciach i na tym, gdzie jest się teraz. Ćwiczenie uważności może się okazać pomocne dla osób w każdym wieku. Pozwala cieszyć się z chwili, którą obecnie się przeżywa, bez zawieszenia myślami w przeszłości czy przyszłości. Sprzyja też koncentracji. Jeśli więc dziecko zaczyna się rozpraszać, warto zarządzić krótką przerwę, zachęcić je, by usiadło i w ciszy pomyślało, co je rozprasza i jak może znów skupić się na zadaniu.

Originally posted 2023-01-27 14:36:40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *