w

Jak wybrać łóżeczko dziecięce?

łóżeczko dziecięce

Noworodek potrzebuje dużej ilości snu, a jego zdolności motoryczne są jeszcze ograniczone. Łóżeczko dziecięce jest więc bardzo istotnym przedmiotem w życiu maluszka, który spędza na materacu większość czasu. Jego odpowiedni dobór zapewnia też jakościowy sen, który pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, a wygoda i dopasowanie do małego ciałka pozwalają dbać o rozwijający się układ kostny.

Jaki więc powinien być materac do łóżeczka dla dzieci? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdzimy też, jakie łóżeczko wybrać dla własnej wygody.

Komfortowe łóżeczko dziecięce

Jak wszystkie łóżka, te dla dzieci również mają przede wszystkim zapewniać przyjemny i bezpieczny sen. Wyspany maluch ma więcej energii, mniej płacze i lepiej się rozwija. Dlatego najważniejsze jest, aby dopasować łóżeczko do potrzeb Twojego dziecka. Bezpieczne łóżeczko dziecięce to spokój rodziców i pewność, że dziecko, które zaczyna się w nim przemieszczać, nie zrobi sobie krzywdy.

Jaki materac do łóżka dziecka?

Inaczej jednak dba się o sen noworodka, niemowlaka i starszego malucha. Tym, co łączy ich łóżka, jest materac. Aby łóżko było wygodne, nie może on być zbyt twardy ani zbyt miękki. Twardość materaca powinna pozwalać na dopasowanie go do kształtu ciała malucha, ale nie powodować zapadania się.

Warto też zwracać uwagę na materiały użyte do wykonania materaca. Dobrze, żeby był on naturalny, oddychający, hipoalergiczny i pochłaniał wilgoć oraz zarazki. Wówczas łóżeczko niemowlęce będzie w pełni przyjazne ciału malca.

Wielkość łóżeczka dziecięcego

Łóżeczka dla dzieci są dostępne w różnych rozmiarach. W trosce o kręgosłup malucha nie powinniśmy kupować zbyt dużego na początek. Po położeniu dziecka powinna pozostać wolna przestrzeń o długości około 20 cm. Wówczas możemy być pewni, że materac dobrze się wyprofiluje, a podparcie będzie stabilne. Szerokość łóżeczka powinna natomiast pozwalać na swobodne zmiany pozycji, czy wyciąganie rączek na boki. Warto więc zadbać, aby łóżko rosło razem z dzieckiem.

Jakie funkcje mają łóżeczka dziecięce?

W zależności od wieku dziecka zmienią się potrzeby. Dla noworodka jednym z lepszych do spania są łóżeczka w formie kołyski. Te jednak są w mniejszych wymiarach, a ich wysokość przestaje być bezpieczna, kiedy maluch się podnosi. W takim momencie powinniśmy przejść na łóżeczko dziecięce mające wyjmowane szczebelki. Pomogą one zabezpieczyć dziecko w łóżeczku, a także ułatwią wysadzanie malucha z materaca. Modele tego typu często mają regulację wysokości, na jakiej znajduje się materac. Dzięki temu maluch bezpiecznie sam wydostanie się z łóżka.

Produkty takie jak łóżeczko niemowlęce ułatwiają też życie rodzicom. Są one dostępne m.in. z przewijakiem oraz szufladą na pościel lub pieluchy. Dzięki temu łatwiej jest zorganizować opiekę nad dzieckiem.

Najlepsze łóżeczka dla niemowląt i starszych dzieci

Pełnione funkcje to niewątpliwie najważniejsze cechy łóżeczek dziecięcych, ale to nie wszystko. Na początku szczególnie rodzice, ale również starsze dzieci, zwracają uwagę na estetykę. Rama łóżka musi pasować do pokoju dziecka. Najlepiej, jeśli ma podobny kolor, jak inne meble, choć często wybierane są też białe. Przeglądając oferty, takie jak https://allegro.pl/kategoria/meble-lozka-i-kojce-98744 bez trudu znajdziemy też łóżka do małych wnętrz.

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka? Podsumowanie

Łóżeczko dla noworodka to jeden z pierwszych zakupów młodych rodziców. Ten mebel ma wpływ na rozwój malucha, dlatego ważne, żeby wybrać odpowiedni. Zwróć szczególną uwagę na miękkość materaca i zabezpieczenia, a także funkcje dodatkowe, które będą ułatwieniem dla Ciebie. Pamiętaj, że ostateczny wybór zależy od Waszych potrzeb.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *