w

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa? Najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać

pokój dla rodzeństwa
pokój dla rodzeństwa

Kiedy Twoje dziecko przesypia całą noc i nie wymaga stałej uwagi, możesz pomyśleć o przeniesieniu go do pokoju rodzeństwa. W takim wypadku musisz jednak dostosować przestrzeń zarówno do młodszego, jak i starszego dziecka. To duże wyzwanie nie tylko pod względem estetycznym, ale też funkcjonalnym czy praktycznym. Jak więc urządzić pokój dla rodzeństwa, by każde z dzieci czuło się w nim dobrze?

Oddziel przestrzeń

Z rodzeństwem bywa różnie – czasami chce spędzać ze sobą każdą chwilę, innym razem każde z dzieci potrzebuje samotności. Właśnie dlatego pokój nie powinien być w całości „strefą wspólną”. Każdej ze swoich pociech musisz też zapewnić przestrzeń osobistą. Możesz to zrobić na przykład poprzez ustawienie łóżek w literę „L”, by zwiększyć dystans czy nawet umieszczenie ich na dwóch końcach pokoju. W ten sposób każde z dzieci będzie mieć swój własny kąt.

Zorganizuj miejsce na przechowywanie

Kiedy urządzasz pokój dla rodzeństwa, z jednej strony możesz wprowadzić większy porządek – w końcu zabawki czy ubrania będą tylko w jednym pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że jednocześnie będzie ich dwa razy więcej na tej samej przestrzeni. Nie obejdzie się więc bez odpowiedniej organizacji.

Po pierwsze, oddziel od siebie ubrania dzieci, każdemu z maluchów zapewniając osobną półkę czy nawet szafkę. Podobnie zrób w przypadku rzeczy osobistych – w ten sposób nie będą się one stale gubić ani się ze sobą mieszać. Dla zabawek możesz już przeznaczyć wspólną przestrzeń. Tutaj pomocne okażą się przede wszystkim zamykane szafki i pudełka, dzięki którym w pokoju przynajmniej na pierwszy rzut oka będzie panował porządek.

Jeśli to możliwe, wspieraj też samodzielność dzieci. Zaplanuj rozmieszczenie poszczególnych rzeczy, z których korzystają na co dzień w taki sposób, by mogły samodzielnie po nie sięgać zamiast za każdym razem wołać rodziców. Dzięki temu nie będzie też wymówek od sprzątania – skoro dzieci będą dosięgać do odpowiednich szafek czy pudełek, po skończonej zabawie mogą odłożyć wszystko na miejsce.

Urządzając pokój dla rodzeństwa, pamiętaj o bezpieczeństwie

Funkcjonalność to jedno, ale znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo. O ile starsze dziecko prawdopodobnie może już bawić się samo i nie musisz obawiać się, że coś mu się stanie, to jego młodsze rodzeństwo wciąż może wymagać większej uwagi. Musisz więc znaleźć równowagę tak, by jednocześnie spełnić potrzeby starszego dziecka i stworzyć przestrzeń przyjazną temu młodszemu.

Małe elementy czy zabawki powinny znajdować się poza zasięgiem młodszego brata czy siostry. Nie zaszkodzi też zabezpieczyć mebli przez przymocowanie ich do ścian, nałożenie ochraniaczy na ostre krawędzie czy blokad do kontaktów. Pamiętaj też o kwestiach praktycznych. Nie ma możliwości, by pokój dziecka długo pozostał czysty. Właśnie dlatego najlepiej wybierz meble do pokoju dziecka, które łatwo możesz wyczyścić i które szybko się nie zniszczą.

Dostosuj wystrój do gustu obu dzieci

Pokój dla rodzeństwa powinien podobać się każdemu z dzieci. Nie może być zbyt dziecinny, bo starsze dziecko nie będzie czuło się w nim dobrze, z drugiej strony nie możesz też podporządkować wystroju tylko gustowi starszego rodzeństwa. Szukaj rozwiązań dostosowanych jednocześnie do wieku starszego i młodszego dziecka. Jeśli pokój dla rodzeństwa przygotowujesz z myślą o dzieciach odmiennej płci, dobrze sprawdzą się neutralne motywy.

W przypadku kwestii estetycznych pamiętaj, że o wiele lepiej niż chwilowe trendy sprawdzają się rozwiązania, które na dłuższy czas nie stracą na aktualności. Nie chodzi oczywiście o to, by od razu urządzać pokój dla dziecka w stylu dorosłym czy młodzieżowym. Zamiast jednak inwestować w meble w kształcie pociągów, zamków czy ulubionych postaci z bajek, postaw na tańsze dodatki. Dzieci bardzo szybko mogą wyrosnąć z pewnych rzeczy. Lepiej więc dekorować pokój w taki sposób, by jego styl dało się w razie potrzeby zmienić małym kosztem.


  1. Małe królestwo na poddaszu, czyli kilka słów o odpowiednim oświetleniu pokoju dziecięcego
  2. Idziemy do szkoły!  Propozycje do pokoju dziecięcego
  3. Planer dla ucznia na nowy rok szkolny
  4. Drzwi do pokoju dziecka

Originally posted 2021-05-07 07:58:24.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *