w ,

Zabawki Montessori – jak rozwijać pasję do matematyki?

montessori matematyka

Metoda Montessori to metoda nauczania dzieci opracowana przez włoską Doktor Marię Montessori. W dużym uproszczeniu metoda polega na przyswajaniu wiedzy i na uczeniu się poprzez zabawę. Jest to  świetny sposób aby pociechy przyswoiły sobie sposób kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia, potrzebnego do zrozumienia nauk ścisłych.

Wszystkie dzieci są ciekawe świata, i tą dziecięcą ciekawość warto pielęgnować. Dążą do tego, żeby zdobyć najwięcej wiedzy z zakresu tego, co je interesuje. Dzięki pomocom naukowym w postaci zabawek, nauczą się również nauk ścisłych i odkryją w sobie zainteresowania i pasje.

Zabawki Montessori uczą bawiąc

Dzieci poznają świat dzięki kolorom i kształtom, zatem pomoce naukowe przybierają najróżniejsze formy, aby przyciągnąć uwagę malucha.

Przybory montessori na pierwszy rzut oka mogą wydać się rodzicom nieciekawe albo zbyt „zwyczajne”. Tutaj nie ma miejsca na interaktywne, plastikowe zabawki, które mogą śpiewać lub świecić na różne kolory.

Te zabawki pozwalają manualnie przyswoić zasady rządzące matematyką, poprzez własnoręczne wykonywanie prostych działań.

Jednym z pomocnych przyrządów okazuje się popularne liczydło, które jest także wykorzystywane w metodach nauki Montessori. Kolorowe koraliki, nawleczone po 10 sztuk na druciki (połączone w setki i tysiące), pomagają zrozumieć mechanizmy z zakresu dodawania i mnożenia jak również logicznego myślenia. Proste liczydło nadaje się idealnie jako dodatek do kreatywnej zabawy.

Proste klocki na złożone problemy

Myślenie przestrzenne to jedna z form myślenia abstrakcyjnego, która jest przydatna w dorosłym życiu nie tylko matematykom. W rozwijaniu tego aspektu pomagają zatem kolorowe klocki o rozmaitych kształtach geometrycznych przeznaczone do zadań, dzięki którym dziecko poznaje wielkości i objętości oraz trenuje koordynacje ruchową.

 

Sześciany dwu oraz trójmianowe wprowadzają malucha do świata algebry oraz pozwalają nauczyć się pracować w trzech wymiarach. Kolorowe klocki, dzielone według ścisłych zasad, pomogą nawet poznać ułamki i potęgi. W geometryczny świat pełen kształtów wprowadzą ramki o różnych kształtach, do których przypasować należy odpowiedni klocek.

Każda z tych zabawek pomoże dziecku nie tylko w zrozumieniu podstawowych zasad, jakie rządzą matematyką, ale również otaczającego je świata. Emocjonalne zaangażowanie pociechy w naukę poprzez kreatywną zabawę to najlepszy sposób do utrwalenia wiedzy i obudzenia w nim pasji do poznawania nauk ścisłych.

W przedszkolach stosujących zasady Montessori częstym „rekwizytem” są puzzle z kontynentami lub puzzle z kształtami, warto zatem pamiętać, że nie trzeba koniecznie kupować drogich „pomocy naukowych”, często można zrobić je z dzieckiem w domu.

Szkolna tablica w domu

Inny sposób na przyjemne przyswojenie dziecku zasad matematycznych, to zabawa z tablicami matematycznymi. Pozwalają one także przybliżyć dziecku nieco trudniejsze działania, takie jak dzielenie i mnożenie. Jeżeli dziecko odkryje w sobie ciekawość i talent do liczenia, można pójść o krok dalej i sprawić mu tablicę do wykonywania działań na ułamkach. Ciekawą metodą zapoznania pociechy z systemem tworzenia liczb dwucyfrowych jest nauka z tablicą Sequina. Składa się z drewnianych tabliczek przedstawiających dziesiątki oraz pojedyncze cyfry.

Zabawki grimms – to też idealna opcja dla rodziców, którzy lubią Montessori.


  1. Umiejętności społeczna u dziecka – czemu są tak ważne i jak wspierać ich rozwój?
  2. Maria Montessori i jej metoda nauczania
  3. Pozytywne afirmacje dla dziecka

Originally posted 2016-10-20 16:05:55.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *