w

Metoda Montessori a rola rodzica

Co to są zabawki sensoryczne

Metoda Montessori zakłada dokładną obserwację dziecka oraz wykazywanie zindywidualizowanego podejścia. Dzięki temu jest ono w stanie lepiej się rozwijać, a przede wszystkim kształtuje w sobie samodzielność, zyskuje większą wiarę w siebie, lepiej koncentruje się na swoich zadaniach i z ufnością patrzy na świat.

Montessori oznacza edukację, która nie jest oparta jedynie na przekazywaniu wiedzy, ale także na wykorzystaniu potencjału dziecka i wspomaganiu jego rozwoju na wielu płaszczyznach. Duże znaczenie ma tutaj jednak nie tylko edukacja w szkole, ale przede wszystkim działania podejmowane przez rodziców. W końcu to właśnie oni są pierwszymi nauczycielami swoich pociech, to z nich dzieci biorą przykład i z nimi spędzają dużo czasu.

Rola rodziców

Rodzice powinni wspólnie z nauczycielami nauczyć dzieci, jak być wyrozumiałym i wrażliwym, rozwijać swoje pasje i działać kreatywnie. Rodzic musi więc być przede wszystkim czuły na potrzeby dziecka, dostrzegać jego pasje i zainteresowania, a następnie pomagać mu w ich rozwijaniu czy pogłębianiu wiedzy w danej dziedzinie. Równie ważna jest także regularna komunikacja z nauczycielami, dbanie o zdrową dietę, przebywanie na dworze czy ograniczenie czynników negatywnie wpływających na rozwój takich jak telewizja czy gry komputerowe.

Główne założenia pedagogiki Montessori

Zgodnie z metodą Montessori dzieci mają zdobywać wiedzę i umiejętności poprzez swoją spontaniczną aktywność. Oznacza to, że niewskazane jest narzucanie zadań – o wiele lepiej sprawdzi się wspieranie i zachęcanie do działania. Ważne jest przy tym podejście bezwarunkowe, czyli takie, które nie uznaje nagród i kar. Wiele rodziców wychodzi z błędnego przekonania, że najlepszym sposobem, by zachęcić dziecko do nauki czy wykonywania obowiązków jest zaoferowanie w zamian słodyczy czy zabawki. Choć zazwyczaj pomaga to odnieść zamierzony efekt, to przy okazji uczy egoizmu czy próżności. Zamiast tego wystarczą natomiast zwykłe słowa uznania, które sprawią, że dziecko będzie podejmować aktywności dla siebie lub dla innych, bez egoistycznych pobudek.

Samodzielność dziecka to podstawa

Choć dzieci wydają się bardzo bezbronne, wiele rzeczy robią wolno czy nieporadnie, nie oznacza to, że we wszystkim trzeba je wyręczać. Wręcz przeciwnie – zgodnie z metodą Montessori powinny mieć możliwość samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących miejsca, rodzaju czy czasu pracy. Pozwoli im to kształtować indywidualne zdolności i nabrać doświadczenia. Przede wszystkim uczą się jednak w ten sposób rozwiązywania problemów i zyskują większą pewność siebie. Rodzice powinni też powierzać dzieciom pewne czynności do samodzielnego wykonania – zaczynając od tak podstawowych jak wiązanie butów bez pomocy, a z czasem przechodząc do bardziej wymagających rzeczy.

Koncentracja i organizacja

Bardzo ważne jest także, by dziecko nauczyło się koncentrować i pracować systematycznie i by umiejętności te rozwijało także w domu. Montessori zakłada, że utrzymanie porządku jest niezwykle ważne w procesie kształcenia i koncentracji. Dobrze więc, gdy rodzic zadba, by w domu znalazły się gadżety sprzyjające lepszej organizacji. Może to być chociażby miejsce na półce czy wieszak przeznaczony specjalnie dla dziecka, by nauczyło się po wejściu do domu odkładać buty na półkę i odwieszać kurtkę. Warto też zadbać o organizację w pokoju – wszelkie szafki, kufry czy haczyki, czyli wszystko to, co pozwoli lepiej uporządkować wszelkie zabawki i inne przedmioty.


  1. Istota Pedagogiki Montessori
  2. Lista aktywności Montessori dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaki
  3. Maria Montessori i jej metoda nauczania

Originally posted 2020-04-01 15:36:23.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *