Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka chcemy dzisiaj przybliżyć Państwu wyniki badania „Perspektywa dorosłych poprzez pryzmat dziecięcych oczu” przeprowadzone przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era z udziałem 1845 dzieci z całego kraju.
Oto rzeczy wskazane przez dzieci jako te, które najbardziej chciałyby dostawać od dorosłych.
CZAS I OBECNOŚĆ
Dzieci pragną, abyśmy poświęcali im więcej czasu. Nasza obecność i zaangażowanie nie może być zastąpione drogimi prezentami czy gadżetami. Wspólne chwile na prostych codziennych czynnościach, rozmowach, grach czy spacerach pomagają budować silne relacje. Warto zatem przemyśleć, jak możemy lepiej zarządzać naszym czasem, aby poświęcić go dzieciom.
RADOŚĆ, ZABAWA I LUZ
Istotne jest, abyśmy potrafili cieszyć się życiem. Po powrocie z pracy, powinniśmy odreagować napięcia poprzez aktywność fizyczną, rozmowę z przyjacielem czy słuchanie muzyki. Zadbajmy o dobry sen i relaks, aby mieć energię do zabawy i cierpliwość do cieszenia się z codzienności. Nasze zmęczenie i stres wpływają negatywnie na całą rodzinę i utrudniają nam troszczenie się o dzieci.
PASJE I ZAINTERESOWANIA
Dorosłe osoby z pasjami inspirują dzieci. Pokazują im, że życie jest pełne możliwości i radości. Zachęcają do nauki i rozwoju, pokazując, że można realizować swoje marzenia. Warto dzielić się z dziećmi naszymi zainteresowaniami i być ciekawym tego, co sprawia im radość.
ZGODA NA SAMODZIELNOŚĆ
Dzieci pragną stawać się samodzielne. W ten sposób uczą się odpowiedzialności za swoje decyzje i konsekwencji z nimi związanych. Powinniśmy im zatem pozwalać coraz częściej decydować o sobie.
WYROZUMIAŁOŚĆ
Powinniśmy okazywać więcej wyrozumiałości dla błędów dzieci, ponieważ są one częścią procesu uczenia się. Rola dorosłych polega na wsparciu dzieci bez niepotrzebnej krytyki i pesymizmu.
SZACUNEK, TOLERANCJA, CIERPLIWOŚĆ
Dzieci najbardziej pragną, aby dorosłe okazywały szacunek, cierpliwość i tolerancję, unikając konfliktów. Zachowania agresywne, takie jak krzyk, wyzwiska czy przemoc fizyczna, niszczą więzi i zaufanie. Powinniśmy zatem nauczyć się radzić sobie z naszym gniewem, niecierpliwością czy strachem, tak aby nie ranić innych. Jeśli popełnimy błąd, powinniśmy potrafić przeprosić. W ten sposób uczymy dzieci szacunku i odpowiedzialności.
UWAŻNOŚĆ NA PROBLEMY
Powinniśmy uważnie słuchać tego, co dzieci mówią o swoich radościach i problemach. Nie powinniśmy umniejszać dziecięcych zmartwień i smutków. Uważne słuchanie i empatia to podstawa budowania relacji z dziećmi.
OTWARTOŚĆ
Świat nieustannie się zmienia, a dzisiejsze dzieci dorastają w innej rzeczywistości niż my, ich rodzice. Powinniśmy być otwarci na rozmowy o tym, jak się zmienia świat i co to oznacza dla potrzeb dzieci. Powinniśmy mieć odwagę podążać drogą wspólnych, nowych doświadczeń. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, powinniśmy być gotowi przyznać to i poprosić o wyjaśnienie, zamiast odrzucać czy wyśmiewać.
KONTAKTY RODZINNE I SPOŁECZNE
Każdy dorosły może odegrać ważną rolę w życiu dziecka. Tata jest równie ważnym rodzicem jak mama, dlatego rodzice powinni dzielić się obowiązkami związanymi z opieką i czasem spędzonym z dzieckiem. Ważne są również kontakty z babciami, dziadkami czy dalszymi krewnymi. Równie istotne jest wsparcie nauczycieli i innych opiekunów. W ten sposób dziecko ma szansę nauczyć się od różnych osób i znaleźć dla siebie role modeli.
ZMIANA PERSPEKTYWY
Powinniśmy próbować patrzeć na świat oczami dziecka. Jak nas widzi? Jak postrzega świat wokół siebie? Czy widzi nas jako zrozumiałych, wspierających, autentycznych dorosłych? Naszym zadaniem jest pokazać dzieciom, że dzieciństwo to fantastyczny czas, ale dorosłość również może przynosić radość i spełnienie. Dzieci uwierzą w to, gdy zobaczą na własne oczy szczęśliwych dorosłych.
Originally posted 2023-05-29 09:01:44.