w

Doświadczenia zamiast kolejnych zabawek, czyli prezent, który dziecko zapamięta na całe lata

prezent dla dziecka
prezent dla dziecka

Dawanie prezentów sprawia dużą przyjemność, a już szczególnie, kiedy obdarowywanymi są dzieci. Rodzice, rodzina i znajomi chętnie przynoszą kolejne zabawki, chcąc zobaczyć uśmiech na dziecięcej twarzy. Rzecz w tym, że wiele takich zabawek równie szybko wywołuje entuzjazm, co odchodzi w niepamięć. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda natomiast, gdy dziecko dostaje prezent, który nie jest zabawką. I choć wydaje się, że coś, co jest niematerialne i szybko minie może mieć mniejsze znaczenie, to jest wręcz przeciwnie.

Prezent dla dziecka, który nie jest zabawką, na długo zapada w pamięć

W dzisiejszych czasach większość osób wszystkiego ma za dużo – ubrań, dodatków czy właśnie zabawek. Nie bez powodu mówi się o społeczeństwie konsupcyjnym. Obecnie łatwiej jest kupić nową rzecz niż naprawić starą. Wiele z nich szybko się też psuje czy wychodzi z mody.

Sprawy nie ułatwiają reklamy zachęcające do sięgania po nowości i dbanie o to, by mieć rzeczy najnowsze i najlepsze. Ta sama zasada dotyczy też zabawek. Kolejne reklamy przekonują dzieci, że koniecznie muszą mieć kolejną lalkę, kolejną grę czy kolejną figurkę z kolekcji. Wyczekują jej więc z niecierpliwością. Radość trwa jednak krótko, bo pojawia się kolejna rzecz, którą „muszą mieć”.

Tak samo jak dorośli po latach nie wspominają z wielkim sentymentem kolejnego kupionego ubrania, torebki czy zegarka, tak i dziecko po chwili nie będzie pamiętać już o dziesiątej czy setnej zabawce. To, co często się wspomina, to natomiast konkretne przeżycia – piękne widoki, chwile z bliskimi, odkrycie nowej pasji czy nabywanie nowych doświadczeń. Wprawdzie nie można postawić ich na półce czy oglądać każdego dnia. Wycieczka w końcu się skończy, bilet przestanie być aktualny, a tym samym prezent „zostanie zużyty”. Mimo wszystko pozostanie w głowie dziecka na znacznie dłużej niż myśl o jakiejkolwiek zabawce.

Co zamiast kolejnej zabawki?

Teraz pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, jak wybrać prezent dla dziecka, który nie będzie kolejną zabawką? Możliwości jest tu całkiem sporo. Przede wszystkim można zdecydować się na bilety na różne wydarzenia. Pole do popisu jest naprawdę ogromne. To mogą być tak proste rzeczy jak wyjście do kina czy teatru, ale równie dobrze także wizyta w mniej oczywistych miejscach – np. oceanarium, na kręgielni czy w parku rozrywki.

Kolejny świetny prezent dla dziecka, który nie jest zabawką, to wszelkiego rodzaju wyjazdy. Przy mniejszych okazjach sprawdzi się nawet wspólna wycieczka za miasto. Przy większych można pomyśleć o wyprawie za granicę czy o wysłaniu dziecka na długo wyczekiwany obóz.

Jeśli z kolei dziecko ma swoje pasje, świetnym pomysłem będzie znalezienie prezentu, które tę pasję rozwinie. Jeśli jest muzykalne, można pomyśleć o wykupieniu kilku lekcji z nauczycielem, z kolei jeśli dziecko lubi sport, dobrym prezentem okaże się wyjście do miejsca, gdzie będzie mogło spróbować nowej aktywności fizycznej.

A skoro już mowa o nowościach, to warto rozważyć także taki prezent, który pozwoli dziecku na spróbowanie czegoś zupełnie nowego. Może będzie to lekcja tańca, jazdy na rolkach, zajęcia z gotowania, a może kurs tenisa. Nie ma gwarancji, że którekolwiek z tych zajęć przerodzi się w wielką pasję. Dziecko będzie mieć jednak okazję spróbowania czegoś zupełnie nowego, nabrania nowych doświadczeń i większej świadomości co do tego, co lubi, a co zdecydowanie się mu nie podoba.

A może album na wspomnienia albo prywatna kapsuła czasu?

Jeśli rodzice chcieliby częściej wybierać prezent, który nie jest zabawką, mogą pomyśleć także o albumie na wszystkie te wspomnienia. Dziecko będzie mogło tam zamieszczać zdjęcia, bilety z kolejnych wydarzeń czy dodawać własne notatki. W ten sposób przez całe życie, nawet po wielu latach, bez trudu wróci do wszystkich tych przeżyć. Alternatywą może się okazać także pudełko na wspomnienia, do którego dziecko będzie mogło wkładać wszystkie przedmioty przypominające mu o ważnych dla niego chwilach. Będzie to jak jego prywatna kapsuła czasu, w której znajdą się symbole wielu przeżyć i wydarzeń. To tego rodzaju prezent, który z pozoru wydaje się banalny, ale może towarzyszyć dziecku nawet przez całe jego życie.


  1. Koniec z muzycznym kiczem dla dzieci – świetny krakowski projekt muzyczny dla najmłodszych
  2. Jak spełnić oczekiwania dzisiejszych dzieci? 10 prezentów, które możemy dać naszym dzieciom, aby były szczęśliwe
  3. Prezenty na Chrzest – 10 oryginalnych upominków z personalizacją
  4. 10 kreatywnych prezentów dla dziecka zamiast zabawek

Originally posted 2023-03-31 10:12:59.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *