Jak uniknąć chaosu w życiu rodziny?

Dwustronny kompromis w życiu rodziny można osiągnąć względnie łatwo, ale gdy do puli dodamy kolejne osoby, w tym wypadku dzieci, dojście do porozumienia bywa bardzo trudne. Na styku tych problemów tworzy się chaos, który jednak można okiełznać, wprowadzając w życie rodziny ład i porządek 🙂

Jak tego dokonać?

Żeby był porządek, musi być plan – ta zasada jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku maluchów, które dopiero uczą się funkcjonowania w świecie dorosłych. Ramy, które wyznaczymy im na początku ukształtują je na lata (przynajmniej do chwili, gdy dorosną do tego, żeby zechcieć je łamać). Plany dotyczą nie tylko wychowania, ale też organizacji codziennego czasu i obowiązków, która pomoże wszystkim członkom rodziny, niezależnie od ich wieku.

O czym pamiętać tworząc rodzinny plan dnia?

Wszystkie potrzeby są ważne

Plan nie powinien być z góry narzuconą tezą, ale syntezą oczekiwań i potrzeb wszystkich członków rodziny. Układając go, trzeba uwzględnić indywidualne pory pracy, zabawy i posiłków, żeby np., poszukać „okienka” w ciągu dnia, gdy cała rodzina może zebrać się razem w jednym miejscu. Planując podział obowiązków, musimy dopasować je do możliwości wszystkich zaangażowanych, nie tylko pod względem umiejętności, ale też czasu potrzebnego na ich wykonanie. Gdy natomiast planujemy wydarzenia w dłuższej, kilkudniowej bądź kilkutygodniowej perspektywie, dobrze jest nadawać im priorytety, a więc wyznaczyć te, które potencjalnie można zmienić oraz takie, jak np. wizyty u lekarza, w przypadku których zmiana planów nie byłaby możliwa lub wskazana. Nawet najlepszy plan nie uchroni nas przed zdarzeniami losowymi, ale jeśli uwzględnimy w nim indywidualne potrzeby członków naszej rodziny, poradzenie sobie z nagłymi zmianami powinno być znacznie prostsze.

Minimum zaskoczeń

Czynność zaplanowana raz w miarę możliwości nie powinna się zmieniać. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej organizować dni i tygodnie, sprawiedliwie dzieląc czas między obowiązki i rozrywki. Ta zasada jest szczególnie ważna dla dzieci, które potrzebują jasno postawionych granic, do których mogą się odnieść. Pory snu i posiłków czy dni poświęcone na naukę i zabawę powinny być jasno określone, przestrzegane i przede wszystkim znane z wyprzedzeniem.

Praca kontra zabawa

W planowaniu często skupiamy się na obowiązkach, naiwnie sądząc, że czas na odpoczynek czy zabawę znajdzie się między nimi. To duży błąd – każdy z nas, młodszy czy starszy, potrzebuje chwili oddechu, by móc dobrze funkcjonować. Nieustanne działanie na wysokich obrotach bez pozwalania sobie na odpoczynek jest niezdrowe, zwłaszcza gdy mowa o najmłodszych. Czas przeznaczony na pracę czy naukę powinien sprawnie przeplatać się z chwilami odpoczynku, dzięki czemu zdołamy „naładować baterie” i będziemy bardziej produktywni.

Plan nie tylko w głowie

Stworzenie planu to jedno – uwzględnieni w nim domownicy muszą go przyswoić, ale w tym względzie nie można polegać wyłącznie na mniej lub bardziej sprawnej pamięci. Plany dnia, tygodnia czy miesiąca powinny być zapisane i dostępne dla wszystkich, w czym pomoże kupno ściennego planera.

planer rodzinny

Takie gadżety w swojej ofercie ma marka Familiowo, oferująca suchościeralne tablice pozwalające planować dni, tygodnie i miesiące, uwzględniając obowiązki, jadłospis czy wyróżnione, najważniejsze punkty dnia. Estetyka tablic przemawia także do dziecięcej wrażliwości, a dodatki, takie jak magnetyczne naklejki, zachęcają najmłodszych do korzystania z nich. Tablice można naklejać na meble lub umieszczać na lodówce.

Jeśli nie wiecie, jak rozpocząć planowanie, za punkt wyjścia warto obrać konkretne godziny, wokół których kręci się Wasz dzień. Gdy uda się go usystematyzować, planowanie w dalszej perspektywie stanie się znacznie łatwiejsze.

Przykładowy plan dnia może wyglądać następująco:

 1. Śniadanie, w miarę możliwości wspólne, jeśli to niemożliwe, z podaniem szacunkowej pory dla każdego z domowników.
 2. Pora wyjścia/wyjazdu do pracy lub szkoły, która pozwoli wszystkim dotrzeć na czas.
 3. Pora zakończenia pracy/szkoły i powrotu do domu. Jeśli tuż po nich przewidziane są zajęcia dodatkowe (kursy, zakupy), trzeba je uwzględnić, mając na myśli także, który z rodziców towarzyszy dziecku we wspomnianych zajęciach lub odpowiada za zrobienie zakupów czy posiłku.
 4. Wspólny posiłek, np. obiad lub kolacja, z podaniem obowiązków (kto przygotowuje, sprząta ze stołu, zmywa)
 5. Czas na obowiązki domowe lub szkolne (sprzątanie, praca domowa, przygotowywanie ubrań na kolejny dzień, itp.)
 6. Czas wolny dla każdego z domowników, do wykorzystania w sposób, który uznają za najlepszy dla siebie.
 7. Stała pora kąpieli.
 8. Stała pora snu dla dzieci.
 9. Zakończenie dnia rodziców.

nauka planowania dla dzieci

 

 

 

 

3 thoughts on “Jak uniknąć chaosu w życiu rodziny?

 1. Pingback: Wspólne gotowanie jest super! Zamień obowiązek w dobrą zabawę

 2. Pingback: Czym jest bullet journal Porady i inspiracje dla rodziców

 3. Pingback: 7 powodów, by pokochać drewniane zabawki | Porady i inspiracje dla rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *