w

Dlaczego tradycje rodzinne są tak ważne i jak je pielęgnować?

tradycje rodzinne
tradycje rodzinne

Czas spędzony z najbliższymi i wspólne rytuały tworzą tradycje rodzinne. Nie zawsze muszą być to czynności wykonywane z pokolenia na pokolenie. Wiele rodzin wdraża nowe małe święta, które kultywuje na swój sposób. Jak więc właściwie zadbać o umocnienie więzi rodzinnych i jakie zwyczaje wybrać?

Dlaczego tradycje rodzinne są ważne?

Tradycje rodzinne to wszystkie czynności wykonywane wspólnie przy określonych okazjach. Niewątpliwie każda rodzina ma ich co najmniej kilka i przekazuje je przez pokolenia. I nic dziwnego, bo tradycje rodzinne są głęboko zakorzenione i generują wiele różnych emocji – uspokajają, polepszają samopoczucie, zmniejszają stres. Badania wskazują, że pielęgnacja tradycji wpływa na zmniejszenie problemów behawioralnych u dzieci. Co istotne, to właśnie tradycje spajają i wzmacniają więzi rodzinne. Wspólne działania budują poczucie tożsamości oraz tworzą wspomnienia.

Jakie są tradycje rodzinne?

Gdy pojawia się hasło „tradycje rodzinne”,  do głowy przychodzą nam przede wszystkim te związane z wierzeniami i ważnymi datami. Do tradycji rodzinnych można więc zaliczyć m.in. wspólne przygotowywanie potraw i ozdób świątecznych. Własnoręcznie wykonywane prezenty świąteczne, ucieszą zarówno krewnych jak i przyjaciół. Niektóre rodziny celebrują wybrane daty tworząc swoje tradycje urodzinowe lub rocznicowe.

Czym może być tradycja?

Tradycje rodzinne wcale nie muszą jednak ściśle wiązać się z kulturą czy wyznaniem ani dotyczyć szczególnie istotnych zdarzeń. Równie dobrze mogą tworzyć je zwykłe czynności wykonywane razem.

Własne tradycje rodzinne jak najbardziej mogą polegać na regularnych wieczorach filmowych  czy piknikach na świeżym powietrzu. W końcu organizacja, przygotowywanie jedzenia, wybór filmów czy zabaw to dobra okazja do wspólnego działania.

Kolejną opcją na spędzanie czasu razem może być regularny (np. cotygodniowy) wieczór z grami lub książkami. Wspólne czytanie jest w stanie rozwinąć miłość do literatury niejednego słuchacza, a gry poprawią umiejętności uwagi, koncentracji i percepcji wzrokowej. Tak samo jak tradycją rodzinną może stać się również podróżowanie lub wędrowanie. Wspólne wyjazdy czy wycieczki piesze mogą być co miesięcznym zwyczajem i okazją do odkrywania świata.

Jakie mogą być inne tradycje rodzinne?

Można wprowadzać w życie różne tradycje rodzinne w zależności od chęci i potrzeby. Tradycją może być codzienna rozmowa z dzieckiem przed snem i typowanie jednej rzeczy, która najbardziej w danym dniu się podobała oraz jednej która podobała się najmniej. Pozwala to mówić o rzeczach czasem nieoczywistych. Tradycją może stać się również dzień ciastka czy tańca. A może jeden dzień w roku warto poświęcić na wspólny maraton filmowy? Rozwiązań jest cała masa.

Jak właściwie kultywować tradycje?

Należy pamiętać, że im prostsze tradycje rodzinne tym lepsze – zbyt skomplikowane stają się nieprzyjemnym obowiązkiem, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Tradycje to czynności powtarzalne w czasie, należy więc praktykować takie, na które wszyscy znajdą czas i chęci. Warto, żeby tradycje miały jakiś cel – mogą nim być wspólne spotkania i rozwijanie więzi, budowanie tożsamości czy wspieranie na przykład kreatywności. Co istotne, tradycje mają kojarzyć się dobrze, nie powinny wywoływać frustracji czy lęku – kiedy przykładowo przygotowanie całego wydarzenia spada na jedną osobę. Tylko przy takim podejściu można czerpać maksymalne korzyści z pielęgnowania rodzinnych tradycji.


  1. Top 50 – pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem
  2. Oryginalny prezent dla przyszłej mamy – personalizowany plakat z mapą miasta
  3. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu?

 

Originally posted 2023-02-14 17:36:47.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *