w ,

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu?

powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu

Pandemia oznacza ciągłe zmiany dla uczniów. Szkoły kilkukrotnie zamykano i otwierano, a teraz po kolejnych miesiącach siedzenia w domach wygląda na to, że szykuje się stopniowy powrót do nauki w klasach. Najmłodsi już chodzą do szkoły, niebawem mają też do nich dołączyć ósmoklasiści i maturzyści.

Potem przyjdzie czas na pozostałych uczniów. Tak duże i częste zmiany nie pozostają bez wpływu na samopoczucie dziecka. Niektórzy uczniowie mogą więc potrzebować dodatkowego wsparcia od rodziców. Jak sprawić, by powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu przebiegał w poczuciu bezpieczeństwa i optymizmu?

Dziecko może czuć się bardzo niepewnie, tym bardziej, że to nie pierwszy raz, gdy sytuacja w szkołach ma się zmienić. Po miesiącach spędzonych w domu, teraz ponownie wkroczy w świat rówieśników. Z jednej strony to świetna okazja do spędzenia czasu z rówieśnikami. Z drugiej strony w placówkach obowiązują dodatkowe zasady, których trzeba przestrzegać. No i nie można zapomnieć o tym, że o koronawirusie mówi się ciągle i wszędzie. Dziecko może więc czuć się bardzo niepewnie. 

Aby uczynić ten powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu nieco łatwiejszym, warto przede wszystkim skupić się na pozytywach. Dobrym pomysłem będzie porozmawianie z dzieckiem o zaletach nauki w klasach. Warto podkreślić, że to dla niego okazja do przebywania z kolegami, nawiązywania przyjaźni czy rozwijania swoich umiejętności społecznych. 

  • Emocje rodziców udzielą się dziecku

Trudno, by powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu był dla dziecka wyczekiwanym momentem, kiedy rodzice są wyraźnie zaniepokojeni całą sytuacją. Obawy nie są oczywiście niczym złym – w końcu w obecnej sytuacji wszyscy boją się o zdrowie najbliższych. Nie ma jednak sensu budować u dziecka poczucia niepewności. Lepiej pozostawać spokojnym i optymistycznym, co z pewnością udzieli się dziecku. Nie trzeba przy tym udawać, że wszystko jest w porządku. Lepiej zadbać o to, by naprawdę nieco się uspokoić. To przyniesie korzyści zarówno rodzicom, jak i młodym uczniom.

A jak taki spokój osiągnąć? Istnieje co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim pomocna okaże się rozmowa z nauczycielem czy dyrektorem. Warto dowiedzieć się, jakie środki bezpieczeństwa zostaną zastosowane w szkole.  

Dobrym pomysłem będzie też ograniczenie tematów związanych z pandemią. Koronawirus od roku jest tematem, który przewija się wszędzie. Nie ma oczywiście co udawać, że pandemia nie istnieje. Z drugiej strony nie ma też sensu codziennie spędzać wielu godzin na słuchaniu tylko o kolejnych zakażonych, zgonach czy zagrożeniach związanych z wirusem. W ten sposób tylko wzmaga się niepokój i to zarówno u rodziców, jak i u dzieci. Warto zadbać więc o ograniczenie tych tematów, szczególnie w tygodniu poprzedzającym powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu.

  • Powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu i związane z tym trudności

Na pewno znajdzie się wielu małych uczniów, którzy wprost nie będą mogli się doczekać powrotu do szkoły. Wreszcie będą mogli spędzić czas z kolegami czy po prostu wyjść z domu po tym, jak spędzali w nim praktycznie cale dni. Niektóre dzieci mogą jednak obawiać się takiego powrotu. Jeśli są nieśmiałe, nagłe znalezienie się w całej grupie innych uczniów może wzmagać ich niepokój. Tak samo jak konieczność radzenia sobie z nowymi wymogami bezpieczeństwa. 

Jak temu zaradzić? Najlepiej poprzez rozmowę. Jeszcze przed powrotem do szkoły można omówić z małym uczniem nowe zasady obowiązujące podczas zajęć. Przy okazji warto wytłumaczyć dziecku, jakie podejmowane przez niego działania mogą zapewnić mu większa ochronę. Oczywiście tutaj trzeba dopilnować, by wszystko było utrzymane w pozytywnej narracji – bez mówienia o znajdującym się wszędzie zagrożeniu, a raczej podkreślaniu, że konkretne działania mogą przynieść wiele dobrego i chronić zarówno dziecko, jak i jego rodzinę, przyjaciół czy nauczycieli. 

Powrót do szkoły może być stresujący także dlatego, że plan dnia dziecka nagle się zmieni. Już nie będzie mogło wstawać zaledwie 5 minut przed lekcją, jeść śniadania podczas zajęć czy uczestniczyć w zajęciach w piżamie. Warto więc już na kilka dni przed zajęciami stopniowo przyzwyczajać młodego ucznia do szkolnej rutyny – wcześniejszego wstawania, jedzenia śniadania przed zajęciami, pakowania się do szkoły i porannej toalety. To na pewno bardzo ułatwi powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu. 


Zobacz też:

Wybór wózka dziecięcego to niełatwe zadanie: dowiedz się, jak wybrać idealny model

Lista aktywności Montessori dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaki

Butelka Pura rośnie wraz z Twoim dzieckiem 

 

Originally posted 2021-03-22 17:43:49.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *