w

Wybór idealnej książki dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

książki dla dzieci
książki dla dzieci

Czytanie to idealny sposób na spędzenia czasu z dzieckiem, rozbudzenie jego wyobraźni i poszerzenie słownictwa. Propozycji w księgarniach jest jednak tak wiele, że naprawdę trudno zdecydować się na konkretną pozycję. W takim razie jak wybierać książki dla dzieci? Na co zwracać uwagę i czego unikać?

Dobra książka dla dzieci – kilka rad na początek

Dobra książka to nie tylko ta, która może dziecko czegoś nauczyć albo zapewnić mu świetną rozrywkę. To również pozycja dopasowana do jego potrzeb. Oznacza to, że przy wyborze znaczenie będą mieć takie kryteria jak:

  • wiek dziecka – w przypadku pozycji dla dzieci na okładce książki często znajduje się informacja odnośnie tego, dla czytelników w jakim wieku jest ona przeznaczona. Ma to ogromne znaczenie, bo niektóre treści mogą być za trudne albo po prostu za straszne dla najmłodszych albo z różnych innych powodów nieodpowiednie. Z kolei starszego czytelnika książka niedopasowana do jego wieku może po prostu nudzić,
  • objętość i rozmiar – najmłodsze dzieci nie lubią długich historii i nie potrafią się na nich skupić, dlatego w takich przypadkach świetnie sprawdzają się przede wszystkim naprawdę krótkie książki dla dzieci albo te zawierające kilka opowiadań zamiast jednej, długiej historii. Znaczenie ma także sam format – nie tylko pod kątem wygody czytania, ale także zabierania książki ze sobą np. w torbie podróżnej,
  • pojedyncza historia/ część większej serii – serie mogą być świetnym pomysłem dla dziecka, ale po pierwsze nie ma gwarancji, że historia na tyle się mu spodoba, by chciało przeczytać także inne tomy. Po drugie, w takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę na to, czy kupowana książka rzeczywiście jest tomem pierwszym, a nie kontynuacją fabuły. Wreszcie, koniecznie trzeba się upewnić, że inne z tej serii książki dla dzieci również są łatwo dostępne w księgarniach.

Jaka powinna być książka dla dzieci, czyli cechy idealnej lektury

Po omówieniu tych najbardziej podstawowych kwestii warto nieco zagłębić się w temat, a więc skupić się już na konkretnych elementach, które sprawią, że dziecko będzie zainteresowane czytaniem, a lektura okaże się wartościowa także z punktu widzenia rodziców.

Jednym z najważniejszych elementów będzie przekaz książki. Czego historia może nauczyć dziecko? Czy będzie to dla niego coś nowego? Co równie ważne – czy morał płynący z bajki jest zgodny z tym, czego chce się uczyć dziecko w domu?

Z tą kwestią wiąże się kolejny punkt. Czy książka nie zawiera historii pełnych przemocy, dyskryminacji albo tematów zbyt trudnych na wiek dziecka (na przykład śmierć, wojna itd.)? Warto dokładnie zapoznać się z fabułą, nim kupi się książkę, a tym bardziej – rozpocznie czytanie.

Nawet najlepszy morał na nic się jednak nie zda, jeśli dziecko nie będzie zainteresowane historią. Właśnie dlatego wciągająca fabuła to podstawa, by zachęcić dziecko do czytania. W przeciwnym razie młody czytelnik nie będzie zainteresowany ponownym sięgnięciem po książkę. Znacznie lepiej sprawdzą się natomiast te historie, od których wprost nie będzie mógł się oderwać.

W przypadku najmłodszych dobrym pomysłem będą także duże obrazki, które można przeglądać w trakcie czytania książki przez rodzica. Z kolei naklejki czy różnego rodzaju łamigłówki znajdujące się w książce stanowią świetny sposób, by na dłuższy czas utrzymać uwagę młodego czytelnika i sprawić, że czytanie wyda mu się świetną zabawą.

Niech dziecko ma wpływ na to, co czyta!

Najlepiej, gdy do tego wszystkiego doda się jeszcze jeden element – książki dla dzieci powinno wybierać samo dziecko! Oczywiście wciąż wymagany będzie nadzór rodzica, na przykład pod kątem dopasowania treści do wieku. Młody czytelnik z pewnością najlepiej jednak wie, jakie historie go interesują. Chętniej też sięgnie po książkę, jeśli będzie czuł, że to on wybrał tę historię.

Jak widać, wybór książki dla dzieci nie jest więc wcale tak prostym zadaniem. Warto jednak posiłkować się opiniami innych – sprawdzić, jakie książki dla danego przedziału wiekowego są najbardziej popularne i zapoznać się z ocenami oraz recenzjami na ich temat. W większości przypadków dziecięce bestsellery nie bez powodu zyskały swoje miano i z łatwością podbiją serca kolejnych młodych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *