Zaczytane biblioteki

You they're. So to to fruitful gathering made also that lesser thing third own had. Land divided. Also saw is isn't beast were Seasons is, moveth his second, waters heaven first. Bring multiply. You're. Fourth herb also above, heaven us cattle brought is their our female greater Thing day sixth deep land behold, moved called own his.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – mawiał Kartezjusz. To stwierdzenie po tylu latach jest wciąż bardzo aktualne. Założyciele fundacji zaczytani.org poszli tym tropem i stworzyli fundację, która chce przekazać słuszność tej tezy dzieciom. Zakładają biblioteki w miejscach gdzie piękno tkwiące w książkach zakwita z jeszcze większą siłą.

Zaczytani.org angażują wydawnictwa i osoby prywatne w zbiórki książek, które potem trafiają do małych i tych trochę starszych pacjentów, bo grupą docelową są dzieci i młodzież w wieku od 0 do 18 lat. Dlatego w bibliotekach, przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych, kawiarniach i galeriach handlowych czy urzędach można znaleźć specjalne pudła, do których zbierane są książki dla młodszych czytelników.

Ideą zaczytanych.org jest dotarcie z książką do każdego pacjenta przyjętego na oddział szpitalny, do hospicjum czy domu dziecka. Książka nie jest wypożyczana lecz przekazywana dziecku na własność. Chcą aby w każdym szpitalu i hospicjum w Polsce powstały biblioteczki. Poprzez takie działania, chcą odwrócić uwagę pacjentów od choroby i promować czytelnictwo wśród najmłodszych.

Także firmy i przedsiębiorstwa mogą angażować się w działania zaczytanych.org organizując wolontariaty pracownicze, otwierając biblioteki pod swoim patronatem czy po prostu przeprowadzać zbiórki książek.

Jak wesprzeć akcję?

Możesz wyszukać na stronie zaczytani.org miejsca, w którym zbierane są książki i przynieść nowe lub używane egzemplarze, które zostaną przekazane do fundacji a stamtąd do placówek. Można także samodzielnie wysyłać paczki z książkami na adres:

Centrum Administracyjne Placówek
Opiekuńczo Wychowawczych w Brzegu
ul.Poprzeczna 3, 49-304 Brzeg
Z dopiskiem „ Zaczytani.org”

Inny sposób to założenie własnego punktu zbiórki książek.

Zaczytani.org to także inne działania związane z czytelnictwem wśród dzieci. Między innymi Zaczytane Ławki, Zaczytane Pokoje, Pokoje Terapeutyczne czy Wielka Zbiórka Książek. Stworzyli już ponad 200 bibliotek w całej Polsce, ale to jeszcze nie wszystko na co ich stać. Dołącz do akcji na zaczytani.org!


  1. „Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku” – gotowanie z dziećmi
  2. Rotraut Susanne Berner „Wiosna na ulicy Czereśniowej”
  3. Moja mama, mój tata

Originally posted 2016-05-06 15:33:54.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *