w

Jak rozmawiać z dzieckiem? Słowa, które sprawią, że Twoje dziecko poczuje się dobrze :)

Jak rozmawiać z dzieckiem

Jak rozmawiać z dzieckiem? Każdy rodzic czasami ma wątpliwości jak rozmawiać ze swoim dzieckiem. My nie powiemy jak to zrobić, ale wybraliśmy dla Was „słowa klucze” które zawsze warto wykorzystać w rozmowie z dzieckiem, alby poczuło się ważne.

 

 1. Twoje słowa mają dla mnie znaczenie. Niech dzieci wiedzą, że słowa mają moc.
 2. Powiedz mi jedną fajną rzecz, która wydarzyła się dzisiaj. Skupianie się na pozytywach pomaga trzymać złe rzeczy na dystans.
 3. Powiedz mi jedną złą rzecz, która wydarzyła się dzisiaj. Ważne jest, aby rozmawiać też o złych rzeczach.
 4. Jestem z ciebie dumny, że robisz [tu wybierz co Twoje dziecko robi]. Kiedy dzieci słyszą, że ktoś jest z nich dumny, ma to na nie duży wpływ. Pomyśl o jednej pozytywnej rzeczy i powiedz o niej swojemu maluchowi.
 5. Sprawiasz, że się uśmiecham. Mówienie dziecku, że sprawiają, że jesteś szczęśliwy, to jedno. Ale powiedzenie im, że to powód twojego uśmiechu, da im szczęście i poczucie dumy, które utrzymają się przez cały dzień.
 6. Jak się masz? Zapytanie dziecka, jak się czuje, pokazuje, że jesteś nim zainteresowany.
 7. Błędy się zdarzają. Dzieci to dzieci. Czasami potrafią bałaganić i niszczyć.. Ale co jest ważniejsze?  Rzeczy materialne (po prostu trzymaj bezcenną porcelanę z dala od swoich babelków :)) czy twoje dzieci, wiedząc, że mogą przyjść do ciebie, gdy popełnią błąd? Świadomość, że kochasz je bezwarunkowo jest dla nich bardzo ważna.
 8. A Ty co byś zrobił? To świetna odpowiedź dla dzieci, które zawsze proszą o pomoc w różnych sprawach. Wzmocnij ich, dając im informację, że ich opinia jest ważna.
 9. Jaką miłą rzecz dzisiaj zrobiłeś lub powiedziałeś? Zachęcaj do życzliwości, wzmacniając ją codziennie.
 10. Nic nie zmieni mojej miłości do Ciebie. To zdanie może wydawać się oczywiste, ale czasami dzieci potrzebują, abyś powiedział to, co oczywiste.
 11. Podoba mi się, kiedy… Nawet jeśli dzieci doprowadzają cię do szaleństwa, zawsze jest przynajmniej jedna rzecz, którą zrobiły, która sprawiła, że ​​się uśmiechnąłeś.
 12. Proszę. Jeśli jako rodzice chcemy szacunku, musimy okazywać to samo zachowanie naszym dzieciom. Dr John DeGarmo, krajowy trener rodziców zastępczych, opowiada się za tym, aby rodzice zawsze mówili „proszę” i „dziękuję” jako wzór zachowania pełnego szacunku.
 13. Posprzątaj zabawki, naczynia lub cokolwiek, co zostało pominięte. Zachęcaj dzieci do przejęcia odpowiedzialności za sprzątanie swoich rzeczy, mówi Maureen Healy, autorka książki Growing Happy Kids. Nawet jeśli to tylko jedna lub dwie rzeczy dziennie, pomoże Ci to na dłuższą metę.
 14. To co mówisz jest bardzo mądre. Czasami słyszenie, że jesteś mądry, jest nawet potężniejsze niż powiedzenie dziecku, że wygląda uroczo. To wczesne uczucie bycia nazywanym inteligentnym jest czasami jednym ze wspomnień, które dzieci pamiętają najbardziej, gdy dorastają.
 15. Nie pozwól, aby wredni ludzie definiowali, kim jesteś. W życiu zawsze będą łobuzy. To proste zdanie pomaga dzieciom zrozumieć, że negatywne głosy nie są najważniejsze, i jest to lekcja, którą mogą zapamiętać, gdy spotykają trudnych ludzi jako nastolatki i dorośli.
 16. Lubię cię. Dzieci mogą regularnie słyszeć słowa „Kocham Cię”, ale czy wiedzą, że Ty też je lubisz?
 17. Jestem z ciebie dumny. Wiedzą, że ich kochasz. Ale czy wiedzą, że ty też jesteś z nich dumny?
 18. Dziękuję. Umiejętności społeczne i uprzejmość są ważne w domu i poza nim, i są umiejętnościami, które przechodzą przez dorosłość.
 19. Przepraszam. Wszyscy tracimy panowanie nad sobą lub popełniamy błędy – rodzice też. I jeśli taki błąd popełnią to muszą się do niego przyznać.
 20. Po prostu bądź sobą. Naucz swoje dzieci, że są wystarczające i nigdy nie muszą być nikim innymi.
 21. Daj z siebie wszystko. Nie chodzi o wynik, chodzi o samodskonalenie.
 22. Zawsze mów prawdę, nawet jeśli jest trudna. Im szybciej dzieci dowiedzą się, że nadal będziesz je kochać po usłyszeniu prawdy – nawet jeśli nie jest świetna – tym bardziej staną się prawdą, gdy dorosną.
 23. Słucham. Co chcesz powiedzieć?
 24. Nie musisz tego jeść. Trudno jest radzić sobie z wybrednymi zjadaczami. Zamiast walczyć z dziećmi o jedzenie ich warzyw, daj im moc odmowy i sprawowania kontroli. Ale nie podawaj też alternatywnego posiłku ani deseru.
 25. Uwielbiam być z tobą. Amy McCready jest nauczycielem dla rodziców, który wierzy, że zachęcające słowa i zwroty mogą pomóc dzieciom poczuć się bezpiecznie. Mówienie maluchowi, jak bardzo lubisz przebywać z nim, jest wielką pozytywną afirmacją, której nigdy nie znudzi słuchania.
 26. Uszczęśliwiasz mnie. Ponieważ każdy chce czuć się ważny dla kogoś innego.

Zobacz też:

Jak wybrać prezent dla dziecka?

4 najlepsze smoczki kauczukowe

Lista aktywności Montessori dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaki

Originally posted 2021-02-20 14:34:06.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *