w

Motoryka mała u dziecka – jak zachęcać swoją pociechę do zwiększania sprawności dłoni i palców?

rozwój motoryki małej
rozwój motoryki małej

Motoryka to pojęcie, które odnosi się do ogólnej sprawności fizycznej człowieka i wszelkich działań związanych z ruchem. Wśród nich duże znaczenie mają także czynności wykonywane za pomocą samych dłoni – choćby rysowanie, wiązanie sznurówek czy używanie sztućców. Rozwój motoryki małej pozwala więc dziecku wykonywać wiele zadań życia codziennego. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wspierać swoją pociechę i zachęcać ją do zwiększania sprawności dłoni i palców.

Czym jest motoryka mała?

Motorykę można podzielić na dwie kategorie – dużą i małą. O ile ta pierwsza odnosi się do ruchu całego ciała, to motoryka mała dotyczy sprawności dłoni i palców. Zdolności motoryczne obejmują umiejętność rysowania ołówkiem, samodzielnego posługiwania się sztućcami, cięcia za pomocą nożyczek, wiązania sznurówek czy mycia zębów. Są to więc takie aktywności, które okazują się niezbędne w codziennym życiu. Rozwój motoryki małej u dziecka ma więc ogromne znaczenie. Dzięki niej maluch będzie w stanie nadążyć za rówieśnikami, szybko stać się bardziej niezależny i nabrać pewnych umiejętności życiowych, takich jak ubieranie się czy samodzielne jedzenie posiłku.

Jakie sygnały mogą świadczyć o problemach z motoryką małą?

Motoryka mała i prawidłowy rozwój dziecka w tym aspekcie są uzależnione od kilku czynników. Wśród nich można wymienić przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego, mięśniowego, a także układu nerwowego. Pojawienie się pewnych sygnałów może świadczyć o tym, że któryś z tych czynników nie działa w prawidłowy sposób i wymaga dodatkowego wsparcia.

Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że wystąpienie któregokolwiek z poniższych sygnałów nie świadczy jeszcze o tym, że rozwój motoryki małej u dziecka nie przebiega prawidłowo. Trzeba pamiętać, że w pierwszych latach życia dzieci rozwijają się w różnym tempie, nie ma więc co bezmyślnie porównywać ich do rówieśników albo traktować jakichkolwiek wskazówek jak wyroczni. Problemy z wykonaniem pewnych czynności mogą być jednak sygnałem dla rodzica, że powinien poświęcić więcej uwagi rozwoju dziecka i monitorować, czy nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Wśród takich sygnałów można wymienić:

  • niechęć do wykonywania czynności manualnych,
  • preferowanie aktywności fizycznej,
  • zainteresowanie działaniami „pasywnymi”, w których nie są potrzebne umiejętności motoryczne,
  • proszenie rodziców czy kolegów o wyręczanie w czynnościach.

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

A skoro już mowa o wsparciu, to warto zaznaczyć, że duże znaczenie w całym procesie będzie mieć zaangażowanie rodzica. Warto, by mama i tata zachęcali dziecko do takich czynności, które będą wspomagać rozwój mięśni i sprawność dłoni. O rozwój motoryki małej warto się jednak zatroszczyć nie tylko, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały. Warto zachęcać dziecko do pewnych aktywności nawet, gdy zdaniem rodziców rozwija się ono prawidłowo.  Dzięki dodatkowemu zaangażowaniu nabędzie bowiem większej wprawy i szybciej poczuje się swobodnie przy wykonywaniu takich czynności, jak sznurowanie butów, zapinanie guzików czy posługiwanie się sztućcami.

Istnieje wiele sposobów na to, by wspierać motorykę małą u dziecka. Rodzic może na przykład zaopatrzyć malucha w zestaw plasteliny czy modeliny. W ten sposób dziecko nie tylko będzie kształtować wyobraźnię i kreatywność, ale przy okazji poprawi sprawność palców przy tworzeniu precyzyjnych kształtów. Podobnie świetnie sprawdzą się takie zabawy jak układanie puzzli czy niewielkich klocków, a więc wszystkie te czynności, w których należy złapać drobne elementy.

Duże pole do popisu, jeśli chodzi o rozwój motoryki małej, dziecko będzie mieć także przy okazji obowiązków domowych. Tam może wykonać wiele czynności wymagającej dużej sprawności dłoni i palców. Mowa tu chociażby o obieraniu mandarynki czy cebuli albo przypinania prania klamerkami. Można też poprosić dziecko o pomoc przy nawlekaniu igły.

W tym zestawieniu obowiązkowo muszą się znaleźć także wszelkie czynności skupione wokół prac plastycznych. Oprócz wspomnianej już plasteliny dziecko będzie mieć też duże pole do popisu przy wszystkich tych aktywnościach, które wymagają wycinania, rysowania, malowania czy kalkowania. To doskonały sposób, by ćwiczyć sprawność palców, pobudzać kreatywność i przy okazji świetnie się bawić, jednocześnie wspierając rozwój motoryki małej.

Originally posted 2021-08-22 20:59:45.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *