w ,

Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym – kreatywne pomysły

Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym
Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym

Na rozwój dziecka wpływ ma cała masa czynników – od sytuacji społecznej, przez wartości nabywane w procesie socjalizacji, aż po warunki bytowe – które są mniej lub bardziej zależne od opiekunów. Oczywiście w zdrowej i sprawnie funkcjonującej rodzinie opiekunowie zmierzają do zapewnienia swojemu potomstwu prawidłowych warunków podczas dorastania, dlatego jako podstawowa komórka społeczna, dom rodzinny jest tu newralgicznie ważny.
pokoj dziecka

To taki punkt na ziemi, który zapewnia opiekę i bezpieczeństwo, czyli miejsce, które jest tylko nasze. Uściślając i przechodząc do sedna mamy tu do czynienia z kreacją przestrzeni prywatnej, a nie ma nic bardziej osobistego niż własny pokój. Nie każdy rodzic zdaje sobie jednak sprawę, że jego przemyślane urządzenie czy dekoracja mogą podnieść satysfakcję dziecka lub po prostu wspomóc go w poznawaniu świata. Jak to osiągnąć? To właściwie nie takie trudne.

Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym: inny, magiczny świat

Przekraczając próg takiego pokoju musimy odczuwać, że to zupełnie inna kraina, która należy do naszego dziecka. Należy więc w niej stąpać ostrożnie, gdyż władze sprawuje tu nasz syn/córka. Efekt ten możemy osiągnąć w bardzo uniwersalny sposób, gdyż wystarczy umiejętnie połączyć wyobraźnię, funkcjonalność i oczywiście warunki umożliwiające komfortową edukację i zabawę. Dla jednego dziecka może to być kraina niczym z laboratorium naukowca, dla innego bajkowy las z domkiem ze słodyczy. Ważne jest przede wszystkim dobrze zagospodarować ściany – zwłaszcza jeśli pokój nie jest zbyt duży. Można to zrobić poprzez nadruki, półki, a nawet pomalowanie kawałka ściany farbą tablicową, na której dziecko może do woli malować przy pomocy kredy.

Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym: w pokoju księżniczki

Bajkowa kraina musi mieć swoją księżniczkę, więc jeśli twoje dziecko nie protestuje przeciw takiemu rozwiązaniu, to warto sprawić by stworzona aranżacja była… magiczna niczym świat Disney’a. Dlaczego warto? Gdyż tego typu produkcje są nie tylko rozrywką, ale i mają spory wpływ na emocjonalny rozwój – rozumienie przyjaźni, miłości, radzenie sobie z emocjami oraz stawianie czoła przygodom i przeciwnościom losu.

Można tu zatem wybrać duże naklejki z bohaterami ulubionych bajek, wystylizować łóżko swojej córki na piękne łoże z baldachimem, czy też uczynić z kawałka ściany, do którego przylega biurko zamek, do którego skrada się smok. Wszystko to na jednolitym i pastelowym tle ścian w ulubionym kolorze naszego dziecka.

Na koniec świata!

Każdy marzyciel lubi spoglądać w niebo, gdyż jego tajemnice są o wiele bardziej ekscytujące niż to co możemy zobaczyć i poznać na naszej planecie. Kosmos, do którego granic nikt jeszcze nie dotarł wydaje się doskonałym tematem na urządzenie pokoju dla malucha, a jego atrybuty to bardzo wdzięczne dekoracje. Mamy tu dwa wyjścia – albo pójdziemy w stronę bajkowości przestrzeni kosmicznej, albo potraktujemy ją poważnie i naukowo. W każdym przypadku stałymi elementami będą tutaj:
– nocne niebo,
– fluorescencyjne elementy na suficie i ścianach,
– przybornik na długopisy w kształcie rakiety,
– lampka na biurko stylizowana na teleskop
– plansze naukowe z układem słonecznym (lub zdjęcia z teleskopów, które można znaleźć w Internecie).

Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym: zaszczep w dziecku uwielbienie harmonii

Nie wszystko musi być symetryczne, ale dobrze aby każdy element miał swoje miejsce. Nie chodzi tu bynajmniej o to, aby narzucać cokolwiek, ale aby nauczyć dziecko utrzymania porządku i wykonywania obowiązków. Ściany to dobre miejsce na materiały edukacyjne (można też zrobić z nich podkładkę na biurko, czy tło w ramce na zdjęcia z uwzględnieniem kilku prostokątów na fotografie). Każde hobby dziecka można przenieść na elementy wystroju jego pokoju – wystarczy chwilę pomyśleć, a jeśli wiemy, że pasja ta nie będzie zbyt stała, to akcent taki powinien być na tyle subtelny, aby łatwo można było go zmienić.

Dziękujemy portalowi DekoracjaWnetrz.pl za współpracę merytoryczną.


  1. Dzieci rosną tak szybko… czyli jak wybrać łóżeczko dla dziecka
  2. Pomysły na pokój dziecka
  3. Kolory w pokoju dziecka inspiracje

Originally posted 2016-12-14 15:02:53.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *