w , ,

Jakie kwiaty sprawdzą się w pokoju dziecka?

Maluszkom mogą pomóc w nauce rozpoznawania kolorów i kształtów, a dla starszych dzieci będą nie tylko pięknym dodatkiem do pokoju, ale też sposobem na naukę obowiązków i pomocą przy lekcjach przyrody. Kwiaty mogą być świetnym dodatkiem do pokoju dziecka, jeśli wybierzemy je mądrze, mając na uwadze wiek i zdrowie młodszych domowników.

Rośliny są częstym motywem chociażby sesji z maluszkami, dlatego naturalne jest, gdy planujemy umieszczenie ich także w dziecięcym pokoju. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyborze kwiatów do dziecięcego pokoju w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo najmłodszych.

Część roślin, jak na przykład kaktusy, może być zagrożeniem już na pierwszy rzut oka. Kontrowersyjne mogą być także rośliny kwitnące o mocnym zapachu, który może uczulać dzieci, a bardzo niebezpieczne rośliny owocujące – dziecko widząc je na może zechcieć je zerwać i włożyć do buzi. W gronie roślin, które są surowo zakazane w dziecięcych pokojach, znajdują się bluszcz pospolity, gwiazda betlejemska, cyklamen perski, anturium, lilia długokwiatowa, kroton, monstera, bieluń dziędzierzawa oraz oleander.

W przypadku starszych dzieci możliwości są znacznie większe. Sześciolatkowi można już wytłumaczyć zagrożenia związane z nieprawidłowym postępowaniem z roślinami i powierzyć większą odpowiedzialność w tej kwestii. Dzieci bardzo lubią kaktusy, zwłaszcza te z gatunku Gymnocalycium o rzadkich kolcach i kolorowych, kwitnących główkach.

Równie dobrym pomysłem będzie umieszczenie w pokoju rośliny owocującej, na przykład drzewka z papryczkami czy miniaturowymi cytrynami bądź mandarynkami. Pielęgnacja go będzie dla dziecka jeszcze większą motywacją, bo w nagrodę wyda prawdziwe owoce.

Wiele dzieciaków na pewno ucieszy się z muchówki, czyli rośliny łowiącej owady, ale zupełnie nieszkodliwej dla człowieka. Poza tym, wybór roślin to kwestia gustu. Jeśli dziecko bardzo lubi kwiaty, warto dać mu możliwość tworzenia własnych bukietów z ulubionych roślin lub założenia własnej rabatki na balkonie lub parapecie, na której o roślinę będzie dbać od chwili włożenia nasiona lub sadzonki w ziemię.

Do piątego roku życia najlepszym wyborem będą więc rośliny małych rozmiarów, bezzapachowe i stosunkowo łatwe w utrzymaniu, Warto ostawić na przykład na zielistki, paprocie czy trzykrotki, a także zioła, które przy okazji wspomogą trening smaku. Jeśli chcemy postawić na bukiet lub kwitnący kwiat doniczkowy, najbezpieczniejsze będą gerbery (często kojarzone przez maluchy ze stokrotkami), chryzantemy, begonie czy róże, oczywiście z gatunku bez kolców i zapachu. W przypadku najmłodszych dzieci kwiaty powinny się znaleźć poza ich zasięgiem, zwłaszcza te o barwnych kwiatach czy liściach, które szczególnie fascynują maluchy. W przypadku starszych dzieci zachęcamy wręcz do ustawiania ich blisko, tak by mogły samodzielnie je pielęgnować.

Gdy w dziecięcym pokoju pojawiają się bukiety kwiatów ciętych warto pamiętać o tym, żeby nie wsypywać do wody środków przedłużających ich trwałość. Wtedy mamy pewność, że gdyby woda się rozlała lub kwiat w jakiś sposób trafił do dziecięcej buzi, nie dojdzie do zatrucia.

Tekst powstał we współpracy z kwiaciarnią internetową Róża.

Originally posted 2016-11-23 12:06:20.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *