w ,

Jakiego jedzenia nie powinno się dawać małym dzieciom

Jakiego jedzenia nie powinno się dawać małym dzieciom

Kiedy dziecko zaczyna odkrywać nowe smaki, jako rodzic musisz mieć na uwadze, że nie wszystkie pokarmy są dla niego bezpieczne. Niektóre z nich mogą powodować alergie, być trudne do przełknięcia, a nawet stanowić zagrożenie zadławieniem. W tym artykule dowiesz się, jakiego jedzenia nie powinno się dawać małym dzieciom.

1. Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona, takie jak migdały, orzechy włoskie, czy pestki dyni, mogą stanowić poważne ryzyko zadławienia, szczególnie dla dzieci poniżej 5 roku życia. Są twarde i mogą zablokować drogi oddechowe.

2. Surowe warzywa i owoce

Surowe warzywa i owoce, takie jak marchewki, jabłka czy winogrona, są trudne do gryzienia i połykania dla małych dzieci.

Zanim dziecko nauczy się dobrze gryźć, lepiej podawać mu te produkty w postaci startej, gotowanej, pieczonej lub duszonej.

Winogrona powinny być zawsze przekrojone na pół lub na cztery części, aby zmniejszyć ryzyko zadławienia.

3. Cukierki i gumy do żucia

Cukierki, zwłaszcza te twardsze, i gumy do żucia to kolejne produkty, które mogą prowadzić do zadławienia. Ponadto, są one pełne cukru i mogą prowadzić do próchnicy zębów.

4. Owoce morza

Niektóre rodzaje owoców morza, takie jak małże, ostrygi czy kraby, mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Do tego, ryby z dużą ilością ości, takie jak śledzie czy pstrągi, mogą stanowić ryzyko zadławienia.

5. Miód

Miód, chociaż naturalny i zdrowy, nie powinien być podawany dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Może on zawierać spory bakterii Clostridium botulinum, które powodują botulizm niemowlęcy – rzadką, ale bardzo groźną chorobę.

6. Napoje energetyczne i kofeina

Napoje energetyczne oraz produkty zawierające dużą ilość kofeiny, jak kawa czy czekolada, nie są zalecane dla dzieci. Mogą one prowadzić do bezsenności, podwyższonego ciśnienia krwi i innych problemów zdrowotnych.

7. Pokarmy wysoko przetworzone

Pokarmy wysoko przetworzone, takie jak fast food, słodycze, czy napoje gazowane, są zazwyczaj pełne sztucznych dodatków, cukru i tłuszczu. Nie mają wartości odżywczych, a mogą one prowadzić do otyłości, cukrzycy typu 2, problemów z sercem i innych problemów zdrowotnych.

Pamiętaj, że nauka jedzenia to proces i ważne jest, aby dziecko poznało różnorodne smaki i tekstury. Zawsze nadzoruj malucha podczas posiłków i pamiętaj, że pewne pokarmy mogą być dla niego niebezpieczne. Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka, unikając powyższych produktów.


  1. Pomidorowa dla dzieci – smaczna klasyka
  2. Jak zaplanować lunchbox dla dziecka?
  3. Jak radzić sobie z kolką u niemowląt: przyczyny, objawy i 6 metod łagodzenia bólu

Originally posted 2023-07-12 19:25:10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *