w ,

Kiedy można podać dziecku miód? Miód w diecie dziecka

Kiedy można podać dziecku miód

Miód pszczeli prosto z pasieki jest powszechnie znany jako naturalny antybiotyk, substancja wzmacniająca i mniej szkodliwa od tradycyjnego białego kryształu alternatywa cukru. Stosowany zarówno w stanach, gdy organizm potrzebuje wzmocnienia – w grypie i przeziębieniu, ale coraz częściej wykorzystywany także jako składnik codziennych posiłków.

Miód staje się coraz bardziej popularny, ale nie zawsze można go podawać najmłodszym. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko otrzymało to, co najlepsze – jak więc podać dziecku miód, aby było to dla niego całkowicie bezpieczne? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego podawanie miodu najmłodszym dzieciom może być groźne i w jakich dawkach można stosować miód u kilkulatków.

Dzieci kontra miód, czyli o tym, dlaczego nie zawsze podawanie miodu to dobry pomysł

Wszystkie dzieci uwielbiają słodycze. Zastąpienie cukierków, lizaków i żelek naturalnym miodem prosto od pszczelarza może wydawać się rewelacyjnym pomysłem, ale podawanie miodu dzieciom nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Chociaż na ogół miód jest uważany za o wiele zdrowszą, naturalną słodycz niż inne źródła cukru nie wszystkim dzieciom można podawać miód. Przekonajmy się, kiedy i w jakich dawkach można bezpiecznie podać miód najmłodszym.

Miód w diecie niemowląt? Produkt zakazany!

Najmłodsze dzieci, czyli niemowlęta – w wieku poniżej 1. roku – w ogóle nie powinny spożywać miodu. W tym wieku dzieci dopiero poznają nowe smaki a nowe produkty są bardziej urozmaiceniem niż źródłem wartości odżywczych – podstawą nadal pozostaje mleko matki lub mleko modyfikowane. Miód jest zaliczany do produktów zakazanych dla najmłodszych dzieci ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami jadu kiełbasianego, które u niemowląt wywołują botulizm.

Botulizm – o co w tym chodzi?

Botulizm to nic innego jak zatrucie laseczkami jadu kiełbasianego, które w przypadku niemowląt może mieć bardzo groźny przebieg. Jad kiełbasiany to niezwykle silna trucizna, która atakuje układ nerwowy – taka sytuacja u najmłodszych może mieć naprawdę tragiczne skutki. Pomimo, że badania nie wykazały, aby w polskich pasiekach te bakterie były obecne, zalecenia WHO i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci odradza podawanie miodu najmłodszym niezależnie od tego, czy jest on podawany bezpośrednio na łyżeczce, czy jest składnikiem ciasta lub koktajlu.

Kiedy można podać dziecku miód? Miód w diecie dzieci w wieku powyżej 1 roku

Starszym dzieciom – tym, które ukończyły już 1. rok życia, kilkulatkom i nastolatkom można bezpiecznie podawać miód.  Tutaj jest naprawdę mnóstwo możliwości – miód może wspierać odporność, być stosowany jako naturalne lekarstwo na przeziębienie a nawet można go stosować do smarowania ran i otarć. Warto wiedzieć, w jakich dawkach podawać miód – jest to uzależnione od wieku dziecka. Miód to jednak produkt wysokokaloryczny – nie warto przekraczać dziennej dawki, bo spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do otyłości.

Dawkowanie miodu dzieciom – jak to przeliczyć?

Miód – jak każdy nowy produkt wprowadzany do diety dziecka – warto dawkować powoli, obserwując jednocześnie, czy nie wystąpiły objawy alergii na produkty pszczele. Najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat nie powinny spożywać więcej niż 7 g miodu. U starszych dzieci – w wieku 3-18 lat dzienna dawka wynosi od 15 do 50 g miodu – stosuje się tu zasadę podobną do dawkowania miodu u dorosłych – 1 g miodu na 1 kg masy ciała.

Jaki miód będzie najlepszy dla dziecka?

Każdy miód ma inny smak i konsystencję. Najpopularniejszy wśród najmłodszych jest miód wielokwiatowy o delikatnym smaku i zapachu. Doskonałym wyborem dla dzieci będzie też miód akacjowy, który charakteryzuje się najniższym indeksem glikemicznym spośród wszystkich dostępnych w Polsce gatunków. Jest to mniej słodki gatunek miodu, ale równie delikatny w smaku co miód wielokwiatowy. Dzieciom, które lubią miód na kanapki polecamy miód rzepakowy, którego konsystencja sprawia, że łatwo się go rozsmarowuje. Na przeziębienia i na ogólne wzmocnienie organizmu najlepszy będzie znany i lubiany miód lipowy.

Miód a dieta dziecka – w jaki sposób komponować posiłki najmłodszych z użyciem miodu?

Miód w codziennych posiłkach można przemycić na wiele sposobów. Chociaż najczęściej małe łasuchy uwielbiają naturalny miodek prosto od pszczół, czasem trzeba go ukryć, aby trafił do małego brzuszka. Jak to zrobić?

Miód w napojach

Miodem można słodzić nie tylko herbatę, ale też lemoniadę a nawet kompot. Woda z miodem to naturalny izotonik, ale i naturalne lekarstwo pomagające zwalczyć katarek i męczący kaszel czy ból gardła. Miód to też świetny słodzik do koktajli i smoothie, które dzieci po prostu uwielbiają!

Miód w posiłkach

Miód w posiłkach najmłodszych sprawdza się w wielu wariantach – jeśli jest płynny, można go używać jako sosu do placuszków, gofrów i naleśników. Łyżka naturalnego miodu prosto od pszczelarza świetnie zaspokoi ochotę na coś słodkiego. Miodu można też używać do sałatek czy w marynowaniu mięs – przyrządzone w ten sposób dania będą smakować zupełnie inaczej niż z użyciem cukru!

Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *